Řecko, jaké jsem si vysnila

Autor

Je tomu zhruba měsíc od doby, kdy se Táňa rozhodla sbalit a odletět do země, kam srdcem už od dětství tíhne. Do Řecka. Momentálně se mladá žena nachází v Athénách. Využila jsem období, které Táňa trávila u své rodiny a položila jsem jí pro náš web několik otázek. Pojďme se tedy alespoň virtuálně přenést do země s bohatou historií a velkým cestovním ruchem.

Táňo, co tě zaujalo na Řecku a proč tato země?

Když jsem byla malá, tak mi tatínek četl před spaním řecké báje a pověsti. Moc se mi tyto příběhy líbily a zaujalo mě celé pojetí mytologického světa, které je spjaté i s antickým uměním. Od antické literatury a historie už nebylo daleko k tomu, abych se chtěla naučit i jazyk používaný v této době. Rozhodla jsem se proto z gymnázia přihlásit na studium klasického řeckého jazyka na vysoké škole. Po prvním semestru jsem si ale uvědomila, že mě více zajímá současný jazyk a novodobé události a kultura v Řecku a přestoupila jsem na novořečtinu, kterou se mi po dlouholetém boji povedlo i dostudovat.

Vzpomínáš si na svoji první návštěvu Řecka? Jak na tebe tehdy tato země zapůsobila?

V rámci zdokonalení svých jazykových znalostí jsem odjela s několika spolužačkami na letní brigádu do Řecka na ostrov Korfu. Měly jsme sehnané ubytování od jiné spolužačky, která tam jezdila už dříve, a práci si hledaly samy. Ze začátku bylo hodně těžké překonat první ostych a uvědomit si, že je opravdu lepší mluvit i s chybami, než vůbec. Také jsem se trochu bála, abych neměla příliš zkreslené a optimistické představy o Řecku od lidí, kteří mi o něm vyprávěli ze svých vlastních zážitků. Brzy jsem ale sama poznala, že se není čeho obávat a že Řecko je přesně takové, jak jsem si ho vysnila.

Byla jsi v Řecku již v době studií …

Stipendium jsme dostaly se spolužačkou od univerzity v Janině. Byl to spíš měsíční kurz řeckého jazyka a kultury, na kterém se nás sešlo asi čtyřicet z různých evropských zemí. Bylo zajímavé porovnat jiné studijní zvyklosti a znalosti s ostatními. V rámci výuky jsme se učili také některé řecké tance a jezdili na výlety po nejznámějších památkách v této oblasti.

Můj oblíbený výhled

Jaká jídla a pití jsou typická pro Řecko a které chutná tobě?

Řekové chodí jíst většinou spolu jako celá rodina. Přes léto pracuji v taverně a každou neděli máme stejné řecké hosty, kteří tu sedí od odpoledne až do večera. Kolem jedné hodiny přijdou na své frapé, zajdou se vykoupat do moře, objednají si jídlo, koupou se a povídají si, jí a pijí až do večera.

Každá oblast Řecka má jiné tradice, hudbu, zvyky a také typické pokrmy. Za typické jídlo pro celé Řecko bych mohla označit určitě gyros – zabalený v pita placce s rajčetem, cibulí, hranolky a tzatziki (nastrouhaná a vody zbavená okurka s hustým řeckým jogurtem, česnekem a koprem). Maso může být jak skopové, tak vepřové nebo kuřecí. Není na škodu se při objednání zeptat.

U cizinců je velmi oblíbené také souvlaki – český špíz; řecký salát, který vám nikde jinde nebude chutnat tak, jako v Řecku; lilek připravený na všechny možné způsoby; opravdu čerstvé mořské ryby a různě upravené a podávané kalamári, mušle a krevety. Je toho opravdu hodně a určitě stojí za to na dovolené nechodit jen do hotelových restaurací, které jsou většinou ovlivněné požadavky turistů, ale zajít si do řecké taverny a ochutnat tak nefalšované řecké jídlo a atmosféru.

Kostel sv. Spyridona

Většina lidí, co v Řecku už byla, zná určitě ouzo nebo retsinu. Ouzo je alkoholický nápoj s anýzovou příchutí, který zde pijí především starší muži během svého posedávání v kavárnách naředěný vodou. A retsina je druh řeckého vína s výraznou pryskyřicovou chutí. Málokterý Řek si během dne nedá alespoň jednu kávu, ať už frapé nebo jiné varianty studených káv, které tu můžete vyzkoušet.

Řecké frapé se připravuje tak, že instantní kávu s cukrem a asi dvěma až třemi cm studené vody vyšleháte ve skleničce do husté pěny (když skleničku otočíte dnem vzhůru, měla by pěna držet), doplníte po okraj skleničky ledovými kostkami a dolijete vodou. Kdo chce, tak si může přidat i mléko.

Já osobně mám moc ráda freddoccino, což je speciální prášková káva umixovaná s ledem a mlékem, podávaná ve vysoké skleničce ozdobené různými sirupy. Není moc silné a do letního počasí je ideální. Nejznámější řecké pivo je Mythos, pivovar ovšem koupili Angličané a většina Řeků už ho za své ani nepovažují a pijí většinou piva jako je Amstel nebo Heineken. Na Korfu založili asi před dvěma lety nový pivovar, který vaří moc dobré pivo Corfu beer, a mohu ho jen doporučit.

Řecko je proslulé svými památkami. Máš čas některé ze známých míst navštívit? Zajímají mě tvé dojmy z těchto míst.

Během sezóny na Korfu se opravdu nedostanu nikam, než do práce a domů, takže moc výletů za sebou po pravdě nemám. V Korfu jsem navštívila archeologické muzeum a dvě pevnosti, které zde byly postaveny na obranu ostrova, které jako jediné z celého Řecka nebylo pod tureckou nadvládou, a Achileion – letohrádek císařovny Sissi. V Athénách jsem byla dva dny a v rychlosti prošla, spíš orientačně co se dalo a mám v plánu se tam ještě vrátit. Akropole mě upřímně překvapila a uchvátila svou velikostí všech staveb, které se zde nacházejí, a výhledem na celé město. Jak se říká, dýchl na mě závan z dávných dob. Do archeologického muzea jsem bohužel nedostala, protože v době, kdy jsem tam byla, se celá expozice stěhovala do nové budovy. Zážitek pro mě byla také návštěva Nikopolis v okrese Preveza. Město vítězství, které dal postavit císař Augustus na místě, kde leželo jeho vojsko, které porazilo Marka Antonia a Kleopatru v roce 31. Odsud je také vidět na památník na skále nad klášterem Zalongo. Památník znázorňuje postavy žen, které se zde v roce 1803 vrhly s dětmi v náručí při tanci dolů, aby tak unikly tureckému zajetí.

Parthenon

Jací jsou obyvatelé Řecka?

Řekové obecně jsou přesně takoví, jak se o nich říká – přátelští, usměvaví, hlasití, optimističtí, neuspěchaní a hrdí. Myslím, že právě jejich povaha dodává Řecku tu pravou atmosféru, která na vás zapůsobí, a odvážíte si ji pak sebou z dovolené domů. Někdo může tvrdit, že jsou líní a povalují se po kavárnách a tavernách. Ne všichni a ne pořád. Jsou také velmi pracovití. Většina Řeků žije celý rok z turismu a tak si svých zákazníků váží a během stále se zkracující sezóny pracují téměř nonstop. K Řecku a jeho obyvatelům prostě pohoda patří. Je to jejich způsob života, který jim upřímně můžeme závidět (ovšem jen do té doby, než potřebujeme něco vyřídit na úřadech). Samozřejmě se můžete setkat s nepříjemným a špatně naladěným Řekem, ale na nevrlého člověka můžete narazit všude.

V Řecku se důležité rodinné události prožívají jinak…

Rodinné události se zde prožívají opravdu ve velkém. Není nic divného, když máte na svatbě 400 – 600 hostů od blízkých příbuzných, kamarádů, známých a jejich známých, sousedů a celé vesnice až po dodavatele limonády do vašeho kiosku. Na všech oslavách se hraje a tančí a hlavně jí a pije. I když nejsem nadšenec hromadně organizované zábavy, řecké tance mohu jen doporučit. Řekové tančí kdykoliv to jde. Vyjadřují hudbou a tancem svůj smutek nebo radost. Vše je nazdobené, honosné a upravené. Většina událostí je spjata s vírou, téměř každý Řek se hlásí k pravoslavné víře, a tak se odehrávají v kostele. Po ukončení obřadu v kostele se jde slavit, pít a tančit do předem připravené taverny nebo hotelu.

Špagety s mořskými plody

Je něco, co se ti na této zemi nelíbí? Co ti je zde nepříjemné?

Co mě mrzí je jednostranně zaměřený způsob prezentování současných problémů Řecka v médiích. Řecko je svým historickým vývojem velmi složitá země. Jiné státy se mu snažily v minulosti pomoci, ale zároveň i prosadit si tak zde svůj vliv. Správní systém státu určitě nefunguje, jak by měl nebo jak jsme my zvyklí. Aby člověk asi lépe pochopil, co se v Řecku děje, je potřeba podívat se víc do hloubky problému a hlavně života lidí v Řecku, ne jen politiků a v ulicích mezi sebou bojujících příslušníků různých stran, ale hlavně obyčejných lidí. V každém případě můžu říct, že dění v ulicích Athén nemá bezprostřední vliv na ostatní části Řecka. Za celé léto, které jsem strávila na Korfu, nebyl ani v hlavním městě ostrova vyprovokován střet kohokoliv s kýmkoliv. Pokud tedy chcete strávit svou dovolenou v Řecku, opravdu není se čeho obávat.

Kam bys pozvala naše čtenáře, kdyby si chtěli udělat výlet do této země?

Z osobních zkušeností mohu čtenářům doporučit ostrov Korfu. Pro mě je to ideální stále zelený ostrov, na který se mohou vydat na dovolenou naprosto všichni. Spokojení zde budou nadšení cestovatelé, kteří chtějí svou dovolenou strávit aktivně a projet celý ostrov se spoustou olivových hájů, vystřídat pískové pláže na jedné straně ostrova za kamínkové na straně druhé, projít si krásné hlavní město Kerkyru a její památky a muzea, podívat se na letohrádek císařovny Sissi nebo jen posedět v kavárně. Dá se zde strávit i vysloveně odpočinková dovolená, kdy se jen plácnete na pláž s knížkou v ruce a užijete si klidu. Stejně tak rodiny s dětmi i skupina mladých lidí si zde najdou v každé části ostrova to, co potřebují, aby strávili jimi požadovanou ideální dovolenou. Stačí si jen v různých průvodcích najít to správné místo nebo se zeptat v internetových diskusích těch, kteří už nějaké zkušenosti mají.

Do Athén, Soluně a větších měst bych doporučila jet spíše mimo hlavní turistickou sezónu a to nejen z důvodu snesitelnějšího počasí, ale hlavně kvůli sdílení památek s ostatními nadšenci, které bude přeci jen snesitelnější v menším počtu.

Táňo, mockrát děkuji za příjemný rozhovor. Těším se, že se na jaře zase sejdeme a nejen o Řecku si ještě dlouze popovídáme. Věřím, že pokračování našeho rozhovoru bude zajímat i mnohé „jednadvacítky“. Hodně štěstí v Athénách!

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *