Tai chi - víc než cvičení

Začala jsem na sobě pociťovat neustálou nervozitu, kterou se mi nějak nedaří dostat pod kontrolu. Nevím, zda je to dlouhou zimou a nedostatkem slunce nebo prostě jen nějakou psychickou únavou. Ať je to čím chce, začala jsem se pídit po tom, co by mi mohlo pomoci najít harmonii a narazila jsem na stránky taoistického tai chi. Čím víc jsem četla, tím víc jsem tušila, že to je to, co jsem hledala. Jelikož jsem se chtěla dozvědět víc a představit toto cvičení i vám, oslovila jsem Sdružení taoistického tai chi, a protože se jedná o cvičení skupinové i náš rozhovor proběhl ve skupině, byť virtuální.
 
   
Co je vlastně tai chi? Odkud pochází?

Odpovídá Petra Kučerová z Rosic u Brna:
Zemí, ze které tai chi pochází, je Čína. Tai chi je cvičení, které původně sloužilo jako metoda vnitřní kultivace těla i ducha, bylo používáno k dosažení vnitřní harmonie a bylo nedílnou součástí výchovy a vzdělávání taoistických mnichů v klášterech. Bojová složka byla pouze vedlejším produktem. V současné době je tai chi typickým a nejznámějším představitelem vnitřních bojových stylů a nabízí možnost volby, zda cvičit pro relaxaci a pro zdraví či pro sportovní úspěch.

V čem je rozdíl mezi tai chi a ostatním bojovým uměním?

Odpovídá Petra Kučerová z Rosic u Brna:
Většina bojových umění v sobě zahrnuje nácvik sestav a právě v nich se odráží odlišnost jednotlivých bojových stylů. Různé styly se liší počtem, délkou a hierarchií sestav. Rozdíl je především v technickém provedení cviků a to v jejich rychlosti a razanci. Pohyby prováděné v rámci sestavy 108 prvků, kterou nabízí Mezinárodní sdružení Taoistického tai chi (STTC) jsou prováděny plynule, jemně a uvolněně.

Mistr Moy, zakladatel STTC, upravil sestavu tak, aby cvičícím přinesla maximální zdravotní prospěch. Nároky na cviky se zvyšují postupně, proto není tělo nadměrně zatěžováno. Každý cvičí podle svých možností. Proto mohou taoistické tai chi začít cvičit lidé každého věku.
 
 
Musí mít člověk nějaké fyzické předpoklady, aby se mohl tai chi věnovat?

Odpovídá Lenka Turoňová z Třince: Taoistické tai chi je jemné a pomalé cvičení, které nevyžaduje žádné zvláštní fyzické předpoklady. Pravidelným cvičením se fyzická kondice a celkový stav těla od základu mění. Spíše než fyzické předpoklady je ke cvičení zapotřebí určitá dávka trpělivosti a chuti otevřít se a pracovat na sobě po fyzické i psychické stránce.

Jedním z cílů Sdružení taoistického tai chi je zpřístupnit toto umění všem, bez ohledu na zdravotní stav, proto vítáme na našich skupinách seniory i lidi s tělesným postižením.

Proč si toto bojové umění získává stále větší oblibu? Co dává lidem ve 21. století cvičení, které je již tak staré?

Odpovídá Jana Finkeová z Prahy: Kdybych odpověděla jen jednoduše a prostě, řekla bych, protože je krásné. A ono opravdu krásné je. Ale je toho mnohem víc. Lidem cvičení taoistického tai chi přináší lepší zdraví, utišení a duševní pohodu. Často přicházejí na cvičení lidé jen ze zvědavosti. Vyzkoušet si to. A přitom zjistí, že se cítí lépe, že se jim lépe dýchá, mají větší výdrž, víc je baví život. A potom o svém zážitku vyprávějí. Přivedou další lidi, své přátele nebo někoho z rodiny.

Někteří lidé přicházejí, protože jim to doporučil lékař. Už se obecně ví, že cvičení tai chi pomáhá lidem, kteří trpí bolestmi zad či kloubů, ale i např. roztroušenou sklerózou, artritidou nebo Parkinsonovou chorobou. Pro nás v Evropě tai chi vlastně není staré, dlouho se cvičilo pouze v Číně. Pro Evropany bylo nedostupné. Tai chi vnáší do naší kultury něco velmi zajímavého. Každý si ve cvičení najde to svoje, ale nejzajímavější na taoistickém tai chi je právě celistvost, zlepšuje tělesné i duševní zdraví. Tai chi není pro dnešního člověka únikem ze světa, ale prostředkem, jak lépe čelit jeho nárokům.
 
 
Pokud bych s ním chtěla začít, kam se mám obrátit? Jak správně vyberu tu správnou školu a co vše budu do začátku potřebovat?

Odpovídá Lenka Turoňová z Třince: Nejprve si zjistěte možnosti cvičení ve vašem okolí, můžete navštívit naše webové stránky www.taoist.cz, kde je rozpis všech skupin taoistického tai chi v ČR. Můžete se přijít podívat na kteroukoli skupinu pro začátečníky, kde vám instruktor sdělí potřebné informace nebo zodpoví otázky. Nové skupiny otevíráme ve většině měst 2x ročně a ke cvičení potřebujete jen pohodlné netěsné oblečení a boty, nejlépe s rovnou podrážkou.

V současné době působí v České republice mnoho škol tai chi. Přestože základ jejich cvičení je stejný, rozdíly jsou v zaměření, v cílech jednotlivých škol, ve způsobu výuky. Každému člověku vyhovuje jiný přístup a nejlepší je skupinu navštívit a vyzkoušet si to. V taoistickém tai chi se zaměřujeme na maximální zdravotní účinek při provádění pohybů, se změnou zdravotního stavu se pohyby přizpůsobují. V pravidelných skupinách se nevěnujeme nácviku sebeobrany, učíme se vnímat své tělo a společnou prací se snažíme se o rozvíjení taoistických hodnot soucítění a pomoci druhým.

Jak probíhá kurz? Co vše se v něm člověk naučí?

Odpovídá Jana Tomanová z Mladé Boleslavi: Úvod do tai chi trvá čtyři měsíce, kdy se naučíte jednoduchou formu. Sestava má 108 pohybů, které mají své názvy. Vyučujeme metodou 3;3;3 ; což znamená, že instruktor třikrát předvede část sestavy, třikrát cvičí studenti společně s instruktorem a třikrát cvičí studenti sami. Následuje prostor pro dotazy, případně znovu ukázka instruktora s vysvětlením pohybu. Když instruktor usoudí, že je pohyb zacvičený správně, pokračuje v dalším cviku.

Tato metoda 3;3;3; kterou zavedl mistr Moy, pomáhá k dobrému pochopení výuky. Po čtyřech měsících, rozhodnete-li se pokračovat, dostanete registrační číslo a stáváte se členy STTC. Znovu se vyučuje sestava, tentokrát již více do detailů. Je to práce na mnoho let, kdy každým rokem nacházíme na tai chi něco nového a krásného. Mimo devadesátiminutové skupiny pro opakující, pořádáme i jednodenní intenzivní cvičení nebo dvou až pětidenní mezinárodní workshopy, většinou pod vedením instruktorů z Kanady, sídla Mezinárodního sdružení. Neustálým opakováním pohybu, se tělo „naučí“ sestavu, mysl může relaxovat a zklidnit se a to vede k uvolněnému tělu.
 
 
Co přivedlo k tai chi vás? Jak dlouho se mu věnujete?

Odpovídá Jana Tomanová z Mladé Boleslavi: Cvičení tai chi jsem znala jen z malých ukázek ve filmech nebo z televizních šotů o Číně. Když jsem před deseti lety v televizním pořadu pro seniory, viděla sestavu tai chi cvičit instruktory Františka a Míšu, litovala jsem, že nebydlím v Praze. Fascinovala mě ladnost a krása pohybu. Přibližně po roce jsem se dozvěděla, že i v Mladé Boleslavi, kde bydlím, je skupina taoistického tai chi. Přišla jsem na ukázkovou hodinu a zůstala dodnes.

Pravda, když jsem poprvé po hodině a půl tohoto zdánlivě jednoduchého cvičení odcházela domů, dost se mi klepala kolena. V té době jsem byla dva roky v důchodu, hodně jsem četla, dost času jsem proseděla i u televizních seriálů a tak mé tělo zlenivělo i trochu zatuhlo. Měla jsem zdravotní problémy s krevním tlakem, s páteří, pískalo mi v uších, začínající artrózu. Protože mě toto cvičení opravdu nadchlo, trénovala jsem každý den i doma. Po nějakém čase jsem si začala uvědomovat, že mé zdravotní potíže pomalu mizí. Tlak se srovnal, pískání v uších ustalo, záda přestala bolet. Dokonce jsem se mohla vrátit k dárcovství krve, odkud jsem byla ze zdravotních důvodů vyřazena. Dnes nepotřebuji žádné léky, mé tělo je opět pohyblivé a cítím se v lepší kondici, než když jsem odcházela do důchodu.

Členkou Sdružení jsem devět let, stala jsem se instruktorkou a ráda předávám toto umění dalším lidem. Mám radost, že mohu být ještě nějak užitečná.

Ale není to jen o zdravém pohybu. Za devět let jsem potkala mnoho skvělých lidí z domova i ze zahraničí. Splnil se mi letitý sen podívat se do Kanady a tak se díky tai chi, přestože mi to jde dost pomalu, snažím porozumět anglickému jazyku. Nemám čas se nudit.

Jaký je váš vzkaz pro ty, kteří ještě váhají, zda tai chi zkusit?

Odpovídá Jana Tomanová z Mladé Boleslavi: Chcete-li udělat něco pro své zdraví, zklidnit myšlenky, uzdravit poraněnou dušičku, zbavit se stresu, poznat nové přátele, zahodit nudu a stále se něčemu novému učit, nebo si jen odpočinout v pohybu, to platí pro lidi sedící u PC, přijďte mezi nás. Naučíte-li se naslouchat potřebám vašeho těla, odmění se vám vnitřním klidem. I velmi unavené tělo, dokáže sestava taoistického tai chi příjemně osvěžit.
 
 
Děkuji vám všem za rozhovor a přeji spoustu příjemných chvil nejen při cvičení, ale i v soukromí.

Co je Sdružení taoistického tai chi

Zakladatel stylu taoistického tai chi Moy Lin-shin studoval taoistická umění zdraví a dlouhověkosti přes 30 let v Číně a v Hongkongu. Taoistické tai chi v České republice je vyučováno Sdružením taoistického tai chi v ČR. Je to nezisková organizace zaměřená na pomoc druhým a je součástí Mezinárodního sdružení taoistického tai chi, organizace vzniklé v r. 1970 v Kanadě. V České republice působí od roku 1992, kdy vznikla první skupina v Českém Těšíně. V současnosti se taoistické tai chi vyučuje v téměř 20 městech v ČR. Cílem při praktikování taoistického tai chi není dosažení dokonalé vnější formy nebo schopnosti sebeobrany, ale obnova zdraví v celostním smyslu slova. Akreditovaní instruktoři působí jako dobrovolníci (bez nároku na odměnu) a musí průběžně rozšiřovat své znalosti účastí na mezinárodních soustředěních a svou akreditaci pravidelně obnovovat.
Více najdete na www.taoist.cz
 
 • Tai chi se mi líbí. Propojení fyzična a psychiky smysluplným způsobem. :good Super rozhovor, názory a zkušenosti. Já mám s tai chi spojenou Zoru Jandovou, myslím, že tai chi kdysi hodně zviditelnila. <br />Děkuji Sati i všem dámám za tento článek. :rose

 • Je to úplně super cvičení. Na dovolené jedna paní každé ráno cvičina na pláži a měla jsem chuť si tak zacvičit také. Myslím, že jí bylo úplně jedno že na ni všichni koukají..... papa

 • Já už si zjistila, kde tu je kousek od nás, tak už se jen rozhoupat a v ranní rose pak budu při cvičení ozdravovat ducha ;-)

 • Tento clanek o taichi se nezaklada na pravde.<br />1)prvni otazka a odpoved: cituji "Tai chi je cvičení, které původně sloužilo jako metoda vnitřní kultivace těla i ducha.Bojová složka byla pouze vedlejším produktem."<br />TO JE LEZ!TAICHI (TAIJIQUAN) BYLO A JE VŽDY BOJOVE UMENI!!!BOJOVA SLOZKA BYLA A NEBYLA VEDLEJSIM PRODUKTEM ALE TRENINK TAIJIQUAN BYL KOMPLEXNI VCETNE BOJE.JEDNO BEZ DRUHEHO (BOJOVA SLOZKA BEZ ZDRAVI A NAOPAK NENI CVICENI KOMPLEXNI).<br /><br />2) dalsi otazky a odpovedi - nebudu komentovat,protoze staci napsat jedno a to:<br />SDRUZENI TAOIST TAICHI NECVICI TAICHI!!! TO CO PREDVADI JE TELOCVIK (CVIKY Z TELESNE VYCHOVY VELMI ALE VELMI VZDALENE PRIPOMINAJICI POHYB TAICHI).<br />ABYCH DOLOZILA ZE NELZU STACI SE PODIVAT NA VIDEA NA YOUTUBE.COM ZDE NAJDETE TOTALNI ROZDILY MEZI TAOIST TELOCVIKEM A TAIJIQUAN.<br />NEVYDELECNA ORGANIZACE A UCITELE NEBEROU ODMENU PRESTO VYBIRAJI SKOLNE RADOVE KOLEM 900KC NA 3MESICE.STACI SI SPOCITAT KOLIK LIDI MESICNE CHODI CVICIT x CASTKU ODECTE SE NAJEM A SLUZBY A ZUSTANE DOCELA SLUSNA CASTKA.A TO Z JEDNE SKOLY.TECH SKOL JE V CR SPOUSTA,VE SVETE MAJI DALSI SKOLY A HADEJTE KAM NEBO KOMU JDOU PENIZE...<br />TAKZE ZADNE TAICHI ALE TELOCVIK! ZADNA NEVYDELCNA ORGANIZACE ALE ORGANIZACE KTERA SI NECHA ZA VYUKU RADNE ZAPLATIT!!!

 • to peruzkova: Nejsem dostatečně kompetentní vám v tomto směru jakkoliv argumentovat, neb o tom nevím víc, než je v článku. Proto jsem článek o tai chi nepsala sama, ale obrátila jsem se na lidi, kteří ho dělají. Tvrdit, že článek je lež se mi zdá trochu silná káva a pokud budou mít tito lidé potřebu na váš komentář reagovat, určitě se ozvou. Tento článek byl pro lidi, kteří hledají způsoby, jak lze také trávit čas, aniž by se tomu museli věnovat na profesionální úrovni a pokud ho chtějí vyplnit tímto, jak vy píšete "tělocvikem" a jakkoli jim to pomáhá, já v tom nevidím nic špatného. Nicméně z této diskuze [url]http://forum.lide.cz/forum.fcgi/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=17760&ID_from=54657554&dir=1&auth=[/url] vyplývá, že vám jde o poněkud hlubší rozbor a to jste našla špatný článek. Najděte si dobrého mistra toho, čemu se chcete věnovat a ten vám jistě prozradí veškeré detaily a rozdíly. Přeji vám hodně úspěchů.

 • Oficiální odpověď Sdružení taoistické tai chi: "Sdružení taoistického tai chi v ČR je tvořena dobrovolníky, kteří pomáhají rozvíjet a propagovat základy organizace (viz [url]http://www.taoist.cz/o_nas/cile_a_ukoly.html[/url]). V České republice je sdružení řádně registrováno a řídí se Stanovami, které jsou v případě zájmu k nahlédnutí u každého instruktora.<br />Všeobecný pojem "tai chi" je ve společnosti logicky spojován s bojovým uměním. Historie východních umění je pro mnohé spletitá. Naše organizace nabízí "Taoistické tai chi TM - vnitřní umění pro zdraví", o jehož historii se můžete dočíst také zde [url]http://www.taoist.cz/taoisticke_tai_chi/historie.html[/url]. Přídomek "taoistické" byl přidán k odlišení od ostatních bojových forem.<br />Cvičení sestavy Taoistického tai chi TM má za cíl kultivovat tělo i ducha prostřednictvím tělesného cvičení (cvičení těla, tělocviku atd.) a metody předávání tohoto umění, které je specifické (více zde [url]http://www.taoist.cz/taoisticke_tai_chi/specificke_znaky.html[/url]).<br />Děkujeme za příspěvky k našemu rozhovoru a přejeme hezké léto."

 • Celebrity si vybírají tai chi na [url]http://www.taichiresort.cz[/url] !

 • Bohužel často se u nás tomu čemu se říká taichi,ani tak moc říkat nedá.Cvičení vedou často lidé,kteří jej ani neovládají,a toto cvičení je potom nějakou formou new age...paní zora jandová nevím jak dnes,ale v době kdy jako dychtivý začátečník taichi propagovala,neuměla prakticky skoro nic.čínané se jejímu taichi usmívali,a ona zmateně propagovala,a dělala reklamu panu turneberovi,o kterém se ani zminovat nebudu.obecně se říká,že turneber přinesl do čech taichi,ale není to pravda...dávno před ním se zde již cvičilo,a on se v číně učil taichi asi měsíc,dostal nějaké osvědčení a byl mistrem.prostě byznys.říkám to jako člověk,který taichi praktikuje 26let u čínských mistrů.

 • pokud někdo projeví zájem o taichi a chikung které funguje,můžete se ozvat.podmínky které ve výuce nabízím,vyhovují všem po všech stránkách.muhu i jen poradit,aby člověk neztrácel čas cvičením nesmyslných technik.stanleypost@centrum.cz

 • Často se někde a různí organizace zdůraznují,že cvičí taoistické taichi...ale ono žádné jiné není.Taichi je jen principiálně správné,nebo není.na škole či stylu nezáleží...V tzradičních čínských školách taichi mají hezké rčení:min.10 let nevylezeš před školu...a u nás na zápedě již každý po absolvování kurzu učí.co dodat?

Oblíbené

 • Žádné komentáře nenalezeny