Chov hadů je mým velkým koníčkem

Autor

V dnešním rozhovoru bych vás chtěla seznámit s panem Miroslavem Slavíčkem, chovatelem hadů. Pokud vás chovatelství hadů láká a nevíte, jak začít nebo sháníte o těchto pozoruhodných tvorech informace, doporučuji přečíst si následující povídání.

Pane Slavíčku, představte se našim čtenářům.

Pocházím z Moravského Krumlova a dlouhá léta se zabývám chovem hadů. Založil jsem webové stránky www.chovamehady.cz , kde se snažím poradit začínajícím a méně zkušeným chovatelům a v diskuzi na tomto webu odpovídám čtenářům na dotazy. Samozřejmě je možné spojit se i mailem. Bývám zván (nejen) do základních škol, kde formou přednášek o hadech vyprávím a děti se potom mohou s hadem vyfotit apod., vše zdarma, protože chovatelství hadů je mým koníčkem, nikoliv zdrojem příjmů. Snažím se vyvracet zavádějící mýty, které kolem hadů kolují a vskutku, není jich málo. U hadů mě zajímá jen kvalita a nikoliv kvantita, snad i proto mne dnes oslovují lidé z celé republiky. Na můj web zavítá denně přes sto návštěvníků, což považuji za veliký úspěch.

Jaké hady chovají naši chovatelé nejvíce?

U nás se nejčastěji chovají nejedovatí hadi – škrtiči. U jedovatých hadů se může stát každá chyba osudnou a není mnoho chovatelů, kteří zde jedovaté hady chovají. Já chovám „jen“ škrtiče – nepovažuji chov jedovatých hadů za něco víc nebo za nějaký vrchol v chovu hadů.

Ze škrtičů se tady nejčastěji chovají základní čtyři druhy: užovky červené (Elaphe Guttata), hroznýš královský (Boa Constrictor), krajta královská (Python regius) a korálovky (Lampropeltis) – pozor, neplést si korálovku a korálovce, ten je jedovatý. Každý z těchto základních druhů má ještě další poddruhy, které se liší především zbarvením, a to převážně podle toho, odkud pochází atd. Tito hadi jsou vhodní i pro začátečníka, ale pokud nemáte s chovem hadů žádné zkušenosti, jednoznačně doporučuji užovku červenou, ta dokáže bez újmy na zdraví odpustit i nějakou chybičku začátečníků, je pro chov absolutně nenáročná.

Dalším faktorem je také dostupnost na trhu a v neposlední řadě i ceny. Jen bych chtěl varovat, dávejte si pozor při koupi těchto hadů – nenechte se nalákat na nějakou super levnou nabídku. Zde obzvláště platí levně placené, dvakrát placené.

Jak je chov hadů náročný časově, finančně?

Chov hadů není vůbec nijak časově náročný. Neznám jiné doma chované zvíře, které by bylo tak nenáročné. Když si uvědomíme, že krmíme v dospělosti cca jednou za 10-14 dní a pokud zajistíme rozsvícení světel v teráriu pomocí časového spínače, pak klidně můžeme na 14 dní odjet na dovolenou a nic se neděje. Na rozdíl třeba od rybiček, kterým musíte dávat každý den, je had opravdu časově nenáročné zvíře. Pořízení hada také není nijak finančně náročné. Ceny hadů se mohou lišt tím, zda jde o čistou a nijak nekříženou populaci (což je již velká vzácnost).

Terárium, to je ovšem něco jiného. Jedná se o jedinou větší investici do začátku, ale není ji radno podceňovat. Výrobu terária doporučuji svěřit zkušenému výrobci. Kvalitní terárium je nutné k bezproblémovému a pohodovému chovu hada.

Je schopné postarat se samostatně o hada i dítě? Od jakého věku? A na co musíme dát pozor?

Chov hada vyžaduje obezřetnost a dodržování určitých pravidel, ale to platí u každého zvířete. Vzhledem k tomu, že se jedná o chov opravdu nenáročný, jsem přesvědčen, že se dítě od cca 12-13 let již zvládne samostatně o hada postarat. Je však nutné uvědomit si, že musí mít zájem se starat. Bohužel většina dětí v tomto věku, včetně těch mých, je zpočátku jakýmkoliv zvířetem velmi nadšená, ovšem po nějaké době se už museli starat rodiče. Ale je to dané věkem dítěte, že má velmi mnoho zájmů a na povinnosti již moc času nezbývá. I když jednou za čas nakrmit by děti (po připomenutí) mohly zvládnout. Je třeba dát pozor, aby hada při vytahování z terária nějak moc nezmáčkly a zvířeti neublížili, a také, aby jim had neutekl – velmi špatně se potom hledá.

 

Jak připravit domov na nového člena rodiny – hada?

Podmínky pro chov hada nejsou nijak náročné. Samozřejmě za předpokladu, že máte kvalitní terárium – jak jsem již řekl dříve. Důležitá je i správná velikost, kterou volíme podle chovaného hada (třeba pro užovku červenou je dostačující velikost 80x40x40) Pokud má terárium kvalitní odvětrání (já preferuji tzv. křížové), není ani moc velké ani moc malé a je vhodně dimenzováno osvětlení, můžete terárium umístnit v běžné místnosti v domě či v bytě.

Samozřejmostí je miska s čerstvou vodou. Kvalitní terárium má obsahovat světlo, které by mělo být dimenzováno na velikost terária a zároveň může sloužit i jako vytápění. Vhodné je umístnit terárium do míst, kde není po celý den hluk, třeba z hlasité rockové hudby, ale běžný obývací pokoj je dostačující a tedy i vhodný.

Kde je nejvhodnější hada zakoupit?

Toto je velice důležitá otázka. Rozhodně nejsem zastáncem nákupu hada ve zverimexu nebo na burze. Bohužel jsem viděl, jak se tam k hadům chovají a jaké jsou schopni podat informace případným zájemcům. Tam je to jen zboží, které je nutné prodat.

Rozhodně doporučuji koupi přímo u chovatele. Ale i tato koupě vyžaduje obezřetnost. Nejprve je vhodné si na daného chovatele najít nějaké kladné reference. Bohužel začínající chovatel, který nemá žádné zkušenosti, se nechá lehce napálit a nalákat. Pokud nemáte na daného chovatele reference, nebo vám ho již někdo nedoporučí, tak je to vždy sázka do loterie.

Čím a jak často hada krmit?

Mladé hady krmíme jednou týdně a postupně dobu prodlužujeme až do dospělosti na interval cca deset až čtrnáct dní. Všeobecně platí, že je lépe méně, než více, aby se had nepřekrmoval. Hadi se krmí hlodavci – nejčastěji používáme myši v přiměřené velikosti.

Kolikrát do roka svléká had kůži? Jak dlouho svlékání trvá?

Mládě hada se svléká cca 1x za měsíc a postupně se interval prodlužuje. V dospělosti se může svlékat cca 2 x za rok. Samotný svlek trvá různě od 10 minut do půl hodiny, ale to je jen orientační, může trvat kratší i delší dobu.

Existuje nějaká odborná literatura, kterou byste radil začínajícímu chovateli přečíst?

To je problém, protože knihy, které jsem viděl, mi připadají neúplné. Nechci tvrdit, že jsou nějaké špatné, ovšem chybí mně v nich jistá praktičnost pro chov hada v domácích podmínkách. Všechny ty knížky na mě působí dojmem, že je psal člověk, který sice ví o hadech hodně, ale nikdy je nechoval doma jen tak pro radost. Já jsem již byl několikrát vyzván a požádán, abych nějakou takovou knihu napsal. Mám ji sice rozepsanou, ale vzhledem k tomu, že považuji hady opravdu jen za svůj koníček a současně musím chodit do práce atd., moc času nezbývá a určitě to ještě nějakou dobu potrvá.

Jakých chyb se nejčastěji dopouštějí nezkušení chovatelé?

Chyb je samozřejmě víc, ale jednou z nejčastějších a fatálních chyb je nevhodný podklad do terária. Ve zverimexu se často dozvíte, že ideální je lignocel neboli kokosové vlákno, ale to je právě ta chyba. Kokosové vlákno je ostré a v případě, že se dostane do těla hada, může se mu tam zapíchnout a neštěstí je hotovo. Další chybou jsou nezajištěná skla u terária a had potom uteče. Lidé si mnohdy pletou hady s domácími mazlíčky. Na to bych rád upozornil – had není ten klasický mazlíček, jako třeba kočka nebo pes. Doporučuji ho vytahovat z terária max. 2x týdně a po krmení ho nechat cca 3 dny v klidu.

Čím Vám hadi učarovali?

Hady chovám dlouho, přesně nevím, ale určitě přes 10 let. Chtěl jsem hady již v dětství, ale za totality nebylo tak jednoduché je sehnat a pak i moji rodiče, asi jako mnozí i dnes, trpěli utkvělou představou, že hadi jsou slizcí, nebezpeční. Právě takové nesmysly se snažím již dlouho vyvracet na svých přednáškách. Mně hadi učarovali svojí rozvážností a klidem při lovu potravy. Jsou to úžasná zvířata, neprávem považována za něco nebezpečného co je třeba vymýtit.

V případě, že bude mít kdokoliv z čtenářů portálu www.rodina21.cz jakýkoliv dotaz, rád ho odpovím, buď na mých stránkách www.chovamehady.cz nebo na e-mailu Info@chovamehady.cz .

Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně chovatelských i osobních úspěchů.

3 comments

  1. Dobrý den mám prvního hada je to 4 měsíční užovka a mám problém nechce žrát sama, mám začít krmit tzv. násilně? Je ještě malá a musím mu dávat kusy takový aby byly velikostně jako její hlavička celé holátko je na ní strašně velké.
    Jak často krmit a kolik toho doni dostat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *