Morče – nenáročný mazlík

Autor

Morčata jsou roztomilá inteligentní zvířátka. Dovedou rozveselit, rozptýlit chmurnou náladu a zvládají se naučit i veselé kousky. V mnoha domácnostech se těší veliké oblibě, protože ani chov není nijak extrémně náročný. Víte, že kromě běžných krátkosrstých, existují plemena s dlouhou hustou srstí, kudrnáči se spirálkovými loknami nebo s vírkem na hlavičce? Svá překrásná morčátka a morčátka obecně nám dnes představí chovatelka morčat, paní Michaela Králíčková.

Plemeno texel

Představte nám Vaši chovatelskou stanici, kdy byla založená a jaká morčata chováte?

Morčátka mě provázela v životě vlastně už tak nějak od dospívání. S přítelem jsme se začali věnovat chovu čistokrevných morčat v roce 2007, to jsem objevila dlouhosrstá morčata. Rovnou jsme poznali i organizaci, která zastřešuje chovatele drobných hlodavců, a stali jsme se jejími členy. Naši chovatelskou stanici jsme pojmenovali Jezerka, zcela originálně podle místa, kde v Praze bydlíme (úsměv).

Chováme čtyři plemena – šeltie, coronet, texel a merino, z toho šeltie a coronet mají rovnou dlouhou srst a texel s merinem jsou kudrnatí s také dlouhou srstí. Tato plemena se mohou křížit i mezi sebou, záleží, jaký máte chovatelský záměr. Všechna naše morčátka jsou dvou nebo tříbarevná, červeno – bílá nebo černá – červená – bílá. Tyto barevné kombinace jsou také záměr, barevně spolu souvisí.

Čím se liší jmenovaná plemena morčat a v čem jsou odlišná od běžných druhů morčat? Je i chov těchto morčat v něčem specifický?

Šeltie má krásnou rovnou dlouhou hustou srst, která spadává už od uší dolů a celková délka srsti na celém těle, pokud je morče ve výstavní kondici může dosahovat klidně i 30-40cm.

Coronet je vlastně to samé, jen má nahoře na hlavičce korunku, vírek, který dělá morčátko velmi elegantním, o délce srsti platí to samé, co u šeltií. Pokud mají coroneti opravdu dlouhou srst a načešete si ji směrem dozadu, budou vám připadat pohádkově, jako aristokrati s korunkou a vlečkou (úsměv).

Texel s merinem jsou vlastně velmi podobní, jen mají hrubší zvlněnou srst po celém těle, kroutí se jim do spirálek, asi jako při dámské trvalé (úsměv). Korunku má merino, texel je bez korunky a délka srsti je ta samá jako u rovnosrstých kolegů.

Od klasických krátkosrstých morčátek se liší hlavně svou srstí, vše ostatní je úplně stejné. Dlouhá srst je náročnější na údržbu, ale pokud si nechcete přidělávat starosti, nejsnazší je srst ostříhat, je to jako s vlasy. Pokud si morčátko budete držet ostříhané, ubyde vám i starost s koupáním a česáním.

Jestliže se ale rozhodnete držet morče „v srsti“, čili nestříháte a srst necháte samovolně růst, musíte se postarat o to, aby byla čistá a suchá. Morče nechodí na toaletu do jiné místnosti jako my lidé, ale vykonává potřebu ve svém bydlíku, většinou kdekoliv. Jsou výjimky, kde se morčátko dá naučit na záchůdek jako králíček, ale tohle moc nejde v chovu, kde máte víc morčátek u sebe, spíš vybraní mazlíčkové, kteří bydlí maximálně po dvou nebo je v domácnosti jen jedno. Nevyhnete se tak bohužel tomu, že srst na konečcích zvlhne od moči nebo se do ní zamotává podestýlka a vy musíte buď koupat, abyste si nevzali do ruky morče zapáchající a vlhké, což je nic moc anebo srst balíčkovat či zvedat různými skřipci na úpravu vlasů. Při balíčkování docílíte toho, že srst je složená v úhledných balíčcích, nešpiní se tak po zemi. Po celý život zvířátka to také není ideální, jedná se o variantu spíše pro výstavní údržbu srsti, čili jen po nějaký čas, pak většinou chovatel dlouhou srst ostříhá, aby si dál nekomplikoval s údržbou život, a morčeti tím uleví také.

Skřipce morčatům moc nevyhovují, většinou se oklepou a skřipec se někam posune, dělat různé culíky také není nejvhodnější forma řešení, takže pro klasickou údržbu a pro spokojený budoucí život je ideální morčátko ostříhat. Ono nemusíte moc, stačí ostříhat hlavně vzadu tak, aby se srst nedotýkala země, znám chovy, kde tahle dlouhosrstá morčata stříhají vzadu klasickým strojkem a také to v pohodě morče ustojí (úsměv).

Tím, že srst roste vlastně po celý život morčete, cca 2cm za měsíc, není naštěstí nutná příliš častá údržba, aby to chovatele vysloveně zdržovalo, naopak při stříhání zažijete docela legraci a kolikrát pocit, jak velkou moc má nad vámi takhle malé zvířátko (smích).

Ono je celkově dlouhosrstých plemen ještě několik, kde je péče o srst nutná, ale všude velice podobná, ne-li stejná. U krátkosrstých plemen vám takováto péče odpadá, tam je vše o něco snazší.

Plemeno šeltie

Jak velkou klec a jakou podestýlku morčata potřebují?

Začnu podestýlkou. Naše morčátka jsou na hoblinách, v ubikacích máme silnou vrstvu hoblin, kterou pravidelně měníme, ale existují i jiné druhy podestýlky, od kukuřičných vřeten počínaje přes řezanou slámu až po další ekologické měkké podestýlky z různých materiálů. Primárně jde o to, aby bylo morče v suchu, podestýlka dobře sála moč, nezapáchala a neprášila.

Co se týče velikosti bydlení, tak tam se meze rozhodně nekladou. Čím větší obydlí morčeti zajistíte, tím bude spokojenější. Není vhodné chovat je vysloveně v malých klecích, třeba kolem 50cm. Je potřeba, aby mohlo různě chodit a sem tam hopkat, mělo by mít kolem sebe víc prostoru, ať už přiděláte třeba poličku se schůdky, aby mělo zavalité morčátko také prostor nad sebou nebo můžete vymyslet různé výběhy či morčátko z jeho vlastního bydlení pouštět alespoň proběhnout na zem, ohraničenou. Nezapomeňte, že morče je hlodavec a dodávám, zvědavý hlodavec a rádo ochutná, co mu přijde do cesty (úsměv).

Morče můžete zabydlet v kleci nebo mu udělat stále oblíbenější „skříňové bydlení“ případně ho mít i venku v králíkárně, záleží vždy, jaké s ním máte plány a pro jaké účely si ho pořídíte. Jestli jako kamaráda domů, tak mu dopřejte prostor, oceníte to i při čistění podestýlky.

Čím doporučujete tato zvířátka krmit? Existují např. nějaké vitamíny pro dobrou srst?

Morče je býložravec a mělo by přijímat potravu vlastně celý den. Základ krmení tak tvoří seno a tráva, ideálně by mělo mít seno ad libitum, v měsících, kdy roste tráva, krmíme i tu. Seno a trávu ale samotné krmit nestačí, alespoň dle naší zkušenosti, na trhu je už poměrně dost granulí nebo krmných směsí, které se dají podávat také.

Morče má velice rádo zeleninu a ovoce. Proto by v jídelníčku neměla chybět ani tahle pestrost, při krmení platí pravidla stejná jako u jiných zvířat, všeho s mírou a musíme rozlišovat, co je pro morče vhodné a co ho například nadme nebo po čem hodně ztloustne. To vše se musí při krmení zohledňovat. O krmení morčat panuje mnoho mýtů, ale naštěstí se dá již např. i na internetu vše dohledat a přizpůsobit jídelníček tak, aby morče bylo fit a mělo vše potřebné, pokud vám neporadí někdo zkušený do začátku.

Vitamíny na lepší srst není třeba přidávat, z dobře sestaveného jídelníčku dodáte co je potřeba, ony právě různé deficity se projeví hlavně na srsti, u dlouhosrstých morčat je srst velice dobrý ukazatel. Jediný vitamín, který by se měl morčatům dodávat, je vit.C, morče si ho neumí samo syntetizovat a je pro ně velmi důležitý, nemusíte ho však dodávat nějak uměle, při správném krmení ho zvířátko dostane dostatek.

Co morče vyjadřuje svým typickým pískáním? Lze toto zvířátko ochočit?

Morče lze fantasticky ochočit. Nechová se však jako např. pejsek, to od něj nelze ani očekávat, nicméně dokáže být příjemný společník a plnohodnotně vám vyplní volné chvíle.

Vydává poměrně dost zvuků a je docela hlasité, od typického kvíkání, které se dá označit jako určité upozorňování na sebe, pokud máte doma jen jedno a je tím pádem odkázáno jen na vaší pozornost, kterou si bude vyžadovat, až po tiché vrnění a pobrukování, jsou opravdu velmi milí. Ve skupinkách si morčata povídají i mezi sebou, zvuků pak slýcháte o něco víc, dokáží vyjádřit strach, leknutí, ale naopak vás i přivítají a také velmi oblíbeně komentují např. vrznutí ledničky nebo zašustění pytlíku, to si pamatují velice dobře a okomentují to snad pokaždé (úsměv).

Plemeno merino

Jsou morčata vhodná i pro malé děti?

U malých dětí musí mít hlavní slovo vždy někdo dospělý, i péče o morče není úplně snadná, a tak by měli rodiče nebo starší sourozenec alespoň ze začátku pomáhat. Děti je třeba naučit, jak se ke zvířatům mají chovat, jde o notnou dávku zodpovědnosti. Morče je pro děti vhodné svou velikostí, většinou nehrozí nějaké umačkání nebo zasednutí zvířátka a samozřejmě velké plus je i povaha morčat, jsou opravdu mírumilovní. Při špatné manipulaci vás ale i to nejhodnější morče kousne nebo štípne, může se leknout, stát se může cokoliv a i u tak malého hlodavce by se mělo předvídat a snažit se předcházet tomu, aby se něco přihodilo, jak dítěti, tak morčeti. Je třeba vyvarovat se upuštění morčete z výšky na zem, stejně tak předcházet dalším nehodám nebo hloupým nápadům. Při správné manipulaci je morče vděčný zavalitý tvor, který se rád nechá podrbat nebo pochovat, ale hodiny mazlení zrovna nejsou pro tohle zvířátko to pravé ořechové (úsměv).

Pro morče je ideální kamarád jeho druhu, čili další morče. Ono jestli máte mít doma jednoho mazlíka nebo dva, je naprosto jedno, péče o ně je totožná a navíc zajistíte morčátku maximální společnost, když vy zrovna nemůžete nebo nemáte náladu.

Jakých chyb se začínající chovatelé morčat dopouštějí nejčastěji?

Právě proto, že je morče poměrně nenáročné, se mnoho chyb ani nestává. Většinou pokud si člověk pořídí zvíře, měl by mít snahu se o něm něco dozvědět, a tak se chybek vyvarovat. Nejvíce chyb se lidé dopouštějí třeba u krmení, tím, že se morčátku hodně podstrojuje a ono pak zbytečně tloustne a s tím přicházejí i zdravotní problémy. Další problémy jsou způsobené právě špatnou manipulací, kde může morče spadnout a zranit se nebo také při pouštění morčete volně, kde se zvíře buď venku přehřeje, nebo naopak zmokne, či vám doma někam zaleze. Stejně tak je nutné třeba při přepravě morčete v autě někam na dovolenou zajistit, aby se vám morče v přepravce nepřehřálo nebo aby naopak někde nenastydlo. Většinou si základní pravidla vštípíte a automaticky je dodržujete, péče o morčátko není složitá.

Účastníte se výstav. Co pro Vás aktivní účast na výstavách znamená?

Pro náš chov jsou výstavy poměrně důležité, měly by být pro většinu chovatelů. Jde nejen o případnou výhru, ale právě z posudků morčat posuzovatelem dostáváte informace, co je na něm dobře a co ne. Čistokrevná morčata mají svůj plemenný standard a cílem chovatele by měly být odchovy co nejbližší tomuto standardu. Na výstavě se dozvíte nejen to, jak si stojí vaše vystavená morčata, ale mluvíte i s dalšími chovateli a předáváte si své zkušenosti, tyto akce jsou opravdu potřebná zkušenost, která vás posouvá v chovu dopředu.

Naše asi největší ocenění jsou výhry a zkušenosti ze zahraničních výstav, tam se setkáváte s ještě větší konkurencí a celkově se dostáváte do podvědomí i jiným chovatelům, kteří si tak o vás udělají obrázek a následně se vám navazují i lépe známosti a dostanete se touto cestou k zajímavým morčatům, která také mohou posílit chov a která běžně v ČR neseženete. Stejně tak jsme si s přítelem vyzkoušeli být už několikrát v roli pořadatelů výstav, i to je pro nás velká zkušenost.

Čím Vás morčátka zaujala a proč se vlastně věnujete právě chovu morčat? Vzpomenete si na Vaše úplně první morče?

Mně osobně se morčátka (a dlouhosrstá zvlášť) jednoduše moc líbí a celkově mi péče o ně vyhovuje. Mláďata se narodí už hotová, vidí a baští, je to zmenšené velké morče a jsou opravdu moc roztomilá i svým temperamentem. Máme doma ještě psici, ale baví nás celkově ten morčecí svět a lidé v něm, získáte plno přátel a to nejen v ČR, především máte pořád co v chovu dohánět. Tím, že chováme i ta tříbarevná morčata, kde máte standardem dané poměry barev plus další kritéria, tak se nikdy nenudíme (úsměv).

Ale samozřejmě nejen barvy se řeší, na morčatech je toho moc, co je dané právě tím plemenným standardem a tak je to opravdu radost, protože neexistuje ideální morče dle tabulek (smích). Baví mě i péče o dlouhou srst, morčata mi připadají děsně elegantní a vážně ušlechtilá.

Na první morčátko nikdy nezapomenete, u mě se jednalo o dárek od mé starší sestry k mým asi dvanáctým narozeninám. Morčátko jsem dostala v krabici od dortu a jaké bylo překvapení, když místo dortu vykouklo z krabice morčátko (úsměv). Jednalo se o takové to klasické morčátko ze zverimexu, krátkosrsté a také tříbarevné, asi i tím mi ta náklonnost k trikolorní kombinaci barev zůstala, jsou jednoduše zajímaví, jak jsou hodně barevní a hlavně je to pokaždé překvapení, jací budou, až se narodí, nikdy nejsou stejní.

Plemeno coronet

Děkuji Vám za milé odpovědi a přeji i nadále mnoho úspěchů v chovatelství morčat. Z našeho rozhovoru cítím, jak moc Vás tato roztomilá zvířátka baví. Kéž by se všichni chovatelé starali o své mazlíčky s takovým nadšením a láskou.

Fotografie osobní archív paní Michaely Králíčkové, úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *