Jak zachránit život

Autor

Někdy dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů připadá od roku 1997 na 11. dubna. Když se dají tyto dvě věci dohromady, vznikne Maraton psaní dopisů.

Je to tak. Někdy dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. V některých zemích se totiž svobodný názor nebo kritika mocných trestá. Právníci, reportéři, ale i účastníci demonstrací nebo obránci lidských práv jsou nespravedlivě vězněni a perzekvováni po celém světě. Právě takovým chce kampaň Maraton psaní dopisů pomoci.
Maraton psaní dopisů je největší lidskoprávní kampaň na světě, která vrcholí každý rok v prosinci.
V České republice se do ní zapojuje Amnesty International už od roku 2010 a od té doby pomohli již desítkám lidí z celého světa.

PROČ ZROVNA DOPISY?Ručně psaný dopis má v digitální době obrovskou sílu. Je to nástroj, který přispívá k tvorbě mezinárodního tlaku na politiky a úředníky v daných zemích. Zaplavením kanceláří mocných se nám daří dosáhnout propuštění nebo zlepšení podmínek u více než třetiny z těch, za které bojujeme.

DOPISY MOCNÝM I PODPORA JEDNOTLIVCŮM

Kromě dopisů vládním představitelům mohou lidé také poslat dopis, pohled či vzkaz přímo uvězněným nebo jejich rodinám, a vyjádřit jim tak podporu.

NAJDEME TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ NAŠI POMOC

Amnesty vyhledává každý rok lidi a komunity z celého světa, kteří čelí bezpráví či porušování základních lidských práv a vybere jednotlivé případy, které mohou mít dopad i na další případy či region. Jejich příběhy rozšíří do celého světa.

PŘIDÁVAJÍ SE LIDÉ PO CELÉM SVĚTĚ 

Každoročně se akce pořádá kolem 10. prosince, tedy v Den lidských práv. V České republice se snažíme psaní dopisů koncentrovat do období mezi 25.11. a 15.12. Přidávají se miliony lidí po celém světě, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Navzdory pandemii COVID-19, bylo minulý rok celosvětově uspořádano přes 4 496 875 akcí. V Česku uspořádali lidé 664 akcí, na kterých bylo ručně napsáno celkem 8325 dopisů. Ty byly odeslány do 6 zemí světa. Překonáme to letos?

V roce 2021 bylo zaregistrovanáno celkem 1799 Maratonských akcí, na kterých bylo napsáno 22435 dopisů proti bezpráví. Příběhy těch, kterým loni pomáhali, jejich aktuální situaci a další zajímavé informace o Maratonu 2021 se dozvíte v sekci Maraton 2021.
Další ročník Maratonu psaní dopisů bude spuštěn v říjnu 2022, kdy bude zveřejněna další šestice lidí, za které se budete moci postavit a bude spuštěna možnost registrace do kampaně.
Více můžete najít na https://maraton.amnesty.cz/.
FOTO Amnesty International ČR
Ve spolupráci s webem Dobrovolník.cz 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *