Někdy dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů připadá od roku 1997 na 11. dubna. Když se dají tyto dvě věci dohromady, vznikne Maraton psaní dopisů.
PROČ ZROVNA DOPISY?Ručně psaný dopis má v digitální době obrovskou sílu. Je to nástroj, který přispívá k tvorbě mezinárodního tlaku na politiky a úředníky v daných zemích. Zaplavením kanceláří mocných se nám daří dosáhnout propuštění nebo zlepšení podmínek u více než třetiny z těch, za které bojujeme.
DOPISY MOCNÝM I PODPORA JEDNOTLIVCŮM
Kromě dopisů vládním představitelům mohou lidé také poslat dopis, pohled či vzkaz přímo uvězněným nebo jejich rodinám, a vyjádřit jim tak podporu.
NAJDEME TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ NAŠI POMOC
Amnesty vyhledává každý rok lidi a komunity z celého světa, kteří čelí bezpráví či porušování základních lidských práv a vybere jednotlivé případy, které mohou mít dopad i na další případy či region. Jejich příběhy rozšíří do celého světa.
PŘIDÁVAJÍ SE LIDÉ PO CELÉM SVĚTĚ
Každoročně se akce pořádá kolem 10. prosince, tedy v Den lidských práv. V České republice se snažíme psaní dopisů koncentrovat do období mezi 25.11. a 15.12. Přidávají se miliony lidí po celém světě, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Navzdory pandemii COVID-19, bylo minulý rok celosvětově uspořádano přes 4 496 875 akcí. V Česku uspořádali lidé 664 akcí, na kterých bylo ručně napsáno celkem 8325 dopisů. Ty byly odeslány do 6 zemí světa. Překonáme to letos?