Sbohem, prázdniny!

Autor

Letošní letní prázdniny nám nekompromisně ukazují svá záda. Ještě ukrojí pár hodin a jsou definitivně pryč. Zítra většině dětí zazvoní u hlavy ten prokletý vynález zvaný budík a opět zasednou do školních lavic. Začne jim kolotoč povinností a pravidelný denní režim. Hlavně ti, co jdou do školy poprvé, se těší, ti starší jí považují často za opruz. Ať tak či tak, stejně se jim nevyhne, takže je dobré najít na tom něco pozitivního, na co se můžou těšit.

Prázdniny jsou časem dovolených. Ať jste tu svou letošní strávili na zahradě, na Mácháči nebo u Černého moře, doufám, že jste si jí užili. Že jste poznali nová místa i lidi. Že jste si odpočinuli a načerpali nové síly na rodičovství, zaměstnanectví i jiné fungování. Doufám, že jste ji prožili bez katastrof a nepříjemných událostí.

Prázdniny jsou časem setkávání s přáteli.
 Doufám, že jste se potkali s těmi, se kterými je vám dobře. Že vaše setkání proběhla podle vašich představ a užili jste si je. Pokud vám setkání s lidmi, které jste chtěli vidět, uniklo, doufám, že je uskutečníte později. Vždyť není všem dnům konec.

Prázdniny jsou časem volnosti.
 Doufám, že během té uvolněné atmosféry nikdo z vás ani vašich blízkých nepřišel k úrazu. Že jste tento čas prožili bez nemocí a pokud se přece jen nějaké vyskytly, že jste je lehce překonali. Děti ještě minimálně měsíc budou žít v tom uvolněném duchu, kdy zapomínají na reálná rizika. Proto jim musíme neustále zdůrazňovat, že mají být opatrné, i když jim to bude lézt krkem.

Prázdniny jsou časem lenošení.
 Nezlobme se na svá dítka, pokud nedokážou hned otočit o stoosmdesát stupňů a přejít z dnů snění a nicnedělání do víru vzdělávání. Však oni si pomalu přivyknou, tak jako jsme si zvykali my. Nic jiného jim stejně nezbývá a hrocením je jen vystresujeme a zakousnou se.

Prázdniny jsou časem lásky.
 Ať už se starými nebo novými láskami, doufám, že bylo pro vás toto léto milostné. Že vás nabilo pozitivní energií. Že vám nenarušilo vztahy, které stály za to. Že vám nikdo nezlomil srdce, ale naopak vás pozvedl a utvrdil v tom, že jste stále pro někoho žádoucí a ti nejlepší na světě.
Prázdniny jsou tlustou čárou. Vždy pro mě představovali ten mezník. Čistý list. Novou startovní čáru. Zapomeňte na všechny neúspěchy uplynulého školního roku a těšte se na nové výzvy a nová poznání. I malý úspěch, přebije velký neúspěch. Netrapte se tím, co už změnit nemůžete a upřete své myšlenky na to, co změnit lze.

Prázdniny jsou časem rozmarného počasí.
 Pokud vám letošní léto ukázalo i svou odvrácenou tvář v podobě povodní, bouřek nebo jiných nepředvídatelných událostí, doufám, že jste našli ruce, které vás zachytily a které vám pomohly. Pokud se vám tyto neradosti vyhnuly, doufám, že jste v sobě objevili empatii a solidaritu a byli a jste vy těmi, kdo je ochotný pomoci, ať už činy, dary nebo penězi.
Prázdniny jsou nenávratně pryč. Pamatuji si, že když jsem byla malá, o prázdninách vše vonělo jinak. Tak nějak intenzivněji. S nástupem do školy tu vůni borovic a sena přehlušila vůně knih a čerstvě ořezaných pastelek. Přeji vám, ať najdete zalíbení i v těchto nových vůních, které s sebou září přináší. Ať je pro vaše děti školní rok úspěšný a zajímavý. Pokud nastupujete do nového zaměstnání, ať se rychle zabydlíte a ať vás práce baví, to přeji i těm, kteří u své práce zůstávají. Pokud práci hledáte, ať objevíte takovou, ve které se najdete především vy sami, která přinese přínos vám i vy jí. A jestliže se vás netýká ani chození do práce a ani studium, přeji vám prostě jen krásný podzim.
Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na