Chřipka! Očkovat!?

Autor

Chřipka. Rok co rok se k nám dostává hrozba epidemie nějakého ze spousty druhů tohoto onemocnění. Zejména v zimních měsících se hrozba stává realitou.

Jak se proti chřipce bránit a co můžeme proti riziku této nemoci udělat už dnes?

Chřipka je když…

Nejdřív bychom si měli přiblížit, jak vlastně sezónní chřipku rozpoznáme. Chřipka je onemocnění virového původu. Přichází náhle a projevuje se horečkou, velikou únavou, bolestí svalů a kloubů, někdy bolestí břicha a kašlem. Nákaza se přenáší kapénkami, které kolem sebe nemocní šíří hlavně kýcháním a kašlem. Za dva až sedm dní po nákaze se rozvinou typické příznaky.

Přímý lék proti chřipce neexistuje, můžeme pouze zmírnit její příznaky. Jedinou účinnou variantou je chřipku prostě a jednoduše vyležet. Doba, za jakou se s chřipkou naše tělo vypořádá, je u každého člověka individuální, většinou se pohybuje mezi 7-10 dny. Bolest hlavy, svalů a kloubů můžeme zmírnit vhodnými analgetiky, horečku snížit pomocí antipyretik. Při chřipce bychom neměli zapomínat na pitný režim.

Nebezpečná chřipka

Zdravé tělo si s chřipkou většinou poradí bez komplikací, ovšem některé rizikové skupiny toto onemocnění může ohrozit až na životě. Mezi rizikové skupiny patří lidé se sníženou imunitou, malé děti, občané starší 65 let, lidé trpící nějakým dalším onemocněním – kardiaci, diabetici, lidé s onemocněním dýchacího systému, s nemocemi ledvin…

Prevence

Prevence proti chřipkovému onemocnění je široký pojem. Můžeme se snažit posilovat imunitu vhodným životním stylem, kde nechybí dostatek pohybu na čerstvé vzduchu, konzumací syrového ovoce, zeleniny, vyváženou stravou.

V době, kdy se chřipková epidemie mezi obyvatelstvem vyskytuje, se snažíme vyhýbat uzavřeným prostorům ( např. v dopravních prostředcích).

Očkování

Hlavně pro jmenované rizikové skupiny je očkování vhodným preventivním opatřením. K očkování se používají (subjednotkové a štěpené) očkovací látky. Jsou vyrobené z usmrcených virů chřipky. Subjednotkové (Influvac) bývají lépe snášené, než štěpené (Begrivac, Fluarix, Vaxigrip). Každý rok se připravuje vakcína z virových kmenů, u nichž se očekává, že způsobí epidemii.

Očkování potom působí 6-12 měsíců od podání očkovací látky do těla. Další rok je tedy nutné očkování zopakovat.

Je otázkou 2-3 týdnů, než si tělo na tento kmen chřipky vytvoří protilátky. Pokud se očkovaný jedinec v této době setká s virem chřipky, chřipkové onemocnění může vypuknout rychleji a s horším, než obvyklým průběhem.

Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je konec října až začátek prosince.

Pokud o očkování uvažujete, informujte se u svého praktického lékaře, zda je pro vás tento typ prevence skutečně vhodný. Jestliže nepatříte mezi rizikové skupiny (těm se poskytuje očkování bezplatně), hradíte si očkování sami. Očkovací látku vám v lékárně vydají pouze na lékařský předpis.

Dali jste se někdy očkovat proti chřipce? Zvažujete letos tuto možnost prevence? Z jakých důvodů ano/ne? Podělte se o své názory a zkušenosti s dalšími čtenáři.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na