Nepodceňujte léky, ani ty běžné, a vždy si přečtěte příbalový leták

Autor

Léky jsou samozřejmě od toho, aby nám pomáhaly, ale pokud je lék užíván nevhodně, nebo má například nežádoucí vedlejší účinky, potom může nastat problém. Čtením příbalového letáku tomu ale můžete snadno předejít už i proto, že budete dobře znát účel užívání léku, správné dávkování a další důležité věci.

Proč vždy číst příbalový leták

Opravdu si dávejte pozor na léky. Kromě toho, že byste měli vždy poslouchat svého lékaře a nechat si poradit od lékárníka, pak byste se vždy měli důkladně seznámit s lékem před jeho užíváním. A k tomu slouží právě příbalový leták, který vám o konkrétním léčivém přípravku prozradí úplně vše a díky tomu můžete předejít například nežádoucím vedlejším účinkům, zjistit vhodnost užívání například v těhotenství nebo v kombinaci s alkoholem. Každý takový leták je přiložen v balení, případně si můžete přečíst příbalový leták online.

Většina příbalových letáků má stejnou strukturu a dělí se podle informací následovně:

  • Co je tento lék a k čemu se používá
  • Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete lék užívat
  • Jak se lék užívá
  • Možné nežádoucí účinky
  • Jak lék uchovávat
  • Obsah balení a další informace

Nejhledanější příbalové letáky

Níže jsou pro zajímavost tři nejhledanější příbalové letáky a ke každému je uvedena informace o tom, co konkrétní lék vlastně je. Tuto informaci a mnoho dalších se právě dozvíte i v příslušném příbalovém letáku, a to hned na začátku.

Erdomed

Přípravek Erdomed je určen k léčbě akutních onemocnění horních a dolních cest dýchacích provázených tvorbou hlenu a vlhkým kašlem, jako jsou zánět průdušek, rýma, zánětlivé onemocnění vedlejších nosních dutin, akutní zánět hltanu a hrtanu apod.

Nimesil

Nimesil, který obsahuje léčivou látku nimesulid, je nesteroidní protizánětlivý léčivý přípravek („NSAID“) tišící bolest. Používá se k léčbě akutní bolesti a k léčbě menstruačních bolestí.

Detralex

Přípravek se užívá u dospělých pacientů k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin: pocit tíhy v nohou, bolest, noční křeče, edém, trofické změny (tj. obtíže výživy a růstu tkání), včetně bércového vředu. Je používán také pro léčbu hemoroidů (tj. uzlovitých žilních rozšířenin v oblasti konečníku).

Naše doporučení

Každý příbalový leták si můžete přečíst buď pohodlně online třeba na pribalovy-letak-online.cz, na stránkách státního ústavu pro kontrolu léčiv sukl.cz, nebo v tištěné podobě. Nejpohodlnější je samozřejmě otevřít leták online třeba na telefonu cestou z práce, ale vždy berte online obsah trochu s rezervou třeba i proto, že se můžete sami splést a místo léku, který skutečně držíte v ruce, tak číst příbalový leták k nějakému jinému. Před samotným užitím je tedy nejjistější vždy tištěný příbalový leták, který je přiložený v balení konkrétního léku a pokud si nejste s čímkoliv jistí, tak kontaktovat svého lékaře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/