Novodobá sanitka – nová cesta k pacientům

Autor

Jistě jste už také někdy narazili na něco, co nefungovalo nebo nebylo, i když vám se zdálo, že by při troše dobré vůle být mohlo. K dnešnímu rozhovoru jsem si přizvala paní Romanu Tvarůžkovou, která jako první v České republice rozjela projekt Novodobá sanitka. Jde o unikátní službu, kterou se snaží zaplnit díru, jež tu zeje v případě přepravy pacientů, jež nemají nárok na klasickou sanitu. Někdy se vyplatí bojovat, ač se může zdát, že jde o boj s větrnými mlýny.

Představte nám svůj projekt Novodobá sanitka. Jaké služby nabízíte?

Jsem akreditovaná řidička přepravy nemocných a raněných a napadlo mě zařídit si něco jako taxi-sanitku. Pacienti si platí skoro poloviční ceny, než mají taxislužby. Zdarma jim pomáháme, chodíme pro ně do bytu, doprovázíme je do ordinací lékařů, vyzvedáváme jim léky a pomáháme vypisovat formuláře u lékařů (např. na některých odděleních nebo při nástupu na operaci…). Platí si pouze za samotnou přepravu.

Jak vás napadla zrovna tahle služba? Jste z oboru?

Dělala jsem certifikaci na řidičku sanitky a při praxi jsem se setkala s pacienty, kteří na sanitky nemají nárok, nebo by na jejich příjezd museli dlouho čekat. Do nemocnice na běžné vyšetření sanitku nedostanou a když už se podaří, tak nazpět už na ní nemají nárok. Dále se tito lidé těžko dostávají ke svým obvodním lékařům a na odborné oddělení jako je např. oční, zubař, rehabilitace. Na taxi nemají peníze a tito lidé jsou rádi, že jsou navíc pod zdravotnickým dohledem a s pomocí, kterou jim nabízíme zdarma.

Jak dlouho trvala realizace projektu a co bylo nejtěžší?

Samotná realizace trvala asi půl roku a nejtěžší na ní byly samozřejmě boje s úřady, získávání financí na vozidla a provoz firmy. A hlavně neochota našich úřadů něco takového podpořit. Jsme jediní v ČR, kteří tuto službu nabízí, ale naše úřady to moc nezajímá.

Plánujete rozšíření vozového parku a rozmístění sanit i do dalších regionů?

Pokud to bude v mých silách, určitě budu bojovat o rozšíření této služby do dalších měst. Ono, kdo s námi nestrávil jeden jediný den a neviděl ty chudáky bezmocné staré lidi závislé na naší pomoci, ten jen těžko může pochopit, jak je naše služba pro tyto osoby přínosná.

Jaké jsou vůbec vaše plány do budoucna?

Pořídit si více vozidel, zaměstnat řidiče a rozšiřovat tuto službu dále.

Co vás na téhle práci nejvíc baví?

Jak se říká, práce s lidmi je nejtěžší a navíc pokud se jedná o lidi nemocné. I přes to, že si nosím práci s sebou domů a přemýšlím nad osudy lidí, které jsem ten den vezla, vyslechla jsem jejich bolístky a problémy, stále mě baví, že tady pro ně mohu být. Ať už jako pomoc psychická, či fyzická. Naplňuje mě to.

Náš portál se jmenuje Rodina21. Jaké je podle vás zdravotnictví 21. století?

Pokud nemusím, k našemu zdravotnictví 21. století bych se nerada vyjadřovala, protože by to nebylo nic příjemného.

Děkuji vám za rozhovor a přeji spoustu spokojených klientů a co nejmíň překážek na cestě.

Vše důležité o Novodobé sanitce se dozvíte na adrese http://www.novodobasanitka.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na