Pozor na podvodné online seznamky

Autor

Šmejdů, kteří vydělávají na důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu, neustále přibývá. Provozovatelé podvodných online seznamek cílí na všechny věkové kategorie, a proto je nutné mít se před nimi na pozoru. Obzvláště pak v období roku, kdy je marketingový tlak na seznámení nejvyšší a odevšad se na nás valí dárky ve tvaru srdcí i agresivní internetová inzerce.

Online seznamky lákají na měsíc na zkoušku zdarma nebo za sníženou cenu. Pokud po zkušebním období členství aktivně neukončíte, budete se divit, protože seznamka vám jej automaticky prodlouží. „Aby mohlo dojít k automatickému prodloužení smlouvy, musí být na tuto věc uživatel jasně a srozumitelně upozorněn ještě před závaznou registrací. Seznamky ale o prodloužení velmi často informují způsobem, který nesplňuje zákonné požadavky,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Spotřebitelé provozovatelům online seznamek sdělují údaje o svých platebních kartách v přesvědčení, že se jim z nich strhne jenom částka lehce převyšující sto korun, avšak opak je pravdou. Jakmile má společnost údaje o platební kartě, může si naúčtovat poplatek za čtvrtletní či půlroční prodloužení v několikatisícové výši. Vymáhání částky zpátky je složité, stejně jako jakákoliv komunikace se seznamkami. Pouhé zablokování karty však nestačí, i když se může zdát, že pokud nejdou strhnout peníze, nemáte problém. „Případnou smlouvu se společností je třeba včas před prodloužením ukončit, a to i v případě, kdy si myslíte, že podnikání seznamky je nelegální,“ podotýká Zelený.

Ideální je samozřejmě platební údaje žádné takové společnosti nesdělovat, ale když už se vám něco takového stane, je nutné nebýt pasivní a jednat rychle. „Nejspolehlivější je odstoupit od smlouvy do 14 dnů od registrace. Je to totiž zákonné právo každého spotřebitele, což zrušení smlouvy výrazně zjednodušuje,“ říká Lukáš Zelený.

S pozdější výpovědí to už je složitější, protože pravidla pro ni určují společnosti ve svých obchodních podmínkách. Řada požadavků seznamek ohledně výpovědi je vůči spotřebitelům nepřiměřená, takže se k nim ze zákona nepřihlíží, ale i tak dokáží ukončování členství v seznamce zkomplikovat. Někdy vám nezbude nic jiného, než se obrátit s žádostí o takzvaný chargeback na svou banku a domáhat se vrácení stržených peněz s její pomocí.

Zdroj: dTest

7
Komentujte jako host

4 Počet komentářů
3 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
6 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel Šafář

Chtěl bych upozornit na podvodné jednání seznamky My dates

Martin

Otestoval jsem celkem 7 seznamek a musím říci, že už jen ty fotky a za nimi exotika, tak je jasné že to nejsou české pravé profily. A za druhé najednou ten zájem žen, napiš, proč nepíšeš… Zrovna tohle dělá MY DATES. Chtějí jen aby vám to nedalo a zaplatili jste a jak zaplatíte, zajem není. Nebo se snaží vás držet na seznamce, abyste jen platil kredity NIKDY JSEM NA ŽÁDNÉ SEZNAMCE NEPLATIL A JEDNODUCHÝM TRIKEM JSEM OTESTOVAL NEBO POZOROVAL CHOVÁNÍ SEZNAMEK A POKUD CHTĚJÍ PLATBU ZA KOMUNIKACI JE TO 100% GARANCE PODVODU, JELIKOŽ NE KAŽDÝ SE SEZNAMUJE NA SEZNAMKÁCH A… Číst vice »

vaclav

Tak já mám podobnou zkušenost s i dates. Falešné profily a než jsem to prokoukl, tak ze mě dostali 400 stovky. Kdyby někdo zorganizoval hromadnou žalobu, rád se přidám

Petr

Potvrzuji, že seznamka My Dates je pravděpodobně podvod, Bohužel jsem tam také utratil dost peněz a bez úspěchu. Dnes jsem náhodou objevil seznamku iDates s tím, že tam mám 100 mincí, vůbec nevím, kdy jsem se do ní přihlašoval, také tam nemám žádné iniciály. Po otevžení jsem tam objevil stejnou ženu na obou seznamkách. Pokusil jsem se ji „otestovat“. Napsal jsem ji zprávu, že jsem s ní byl v kontaktu, poslal jsem ji na sebe stejné kontaktní údaje jako na Mydates. Mžikem jsem měl odpověď – obdivuhodná rychlost – a odepsala mi, že neví, že na MyDates není, a že… Číst vice »

Martin Pawliska

Přesně to samé se mi stalo. Na obou seznamkách naprosto totožné profily. Jedná mi slibuje už půl roku rande a nic, ten samý profil na drihé seznamce a nezná mně. Tvrdí že se registrovala před týdnem a neví kdo jsem. Mám stejné iniciály i fotku. U mně Šárka 31.

Petr

Doplňuji, zapoměl jsem uvést jméno, je to Kamila.

TC Barcelona

Je to dojná kráva pro ty ženy nebo muže vystupující jako ženy co tam drží své kecálisty co nejdéle celkem bezostyšný podvod založený na naivitě lidí no ale lepší než riskovat úraz nebo kovid někde v pekle panteonu nebo jiné lúzné virtuální nebo diskotékové sebranky škoda mluvit rychle pryč! A nevracet se!