Jsme z Prahy a okolí a řešíte vánoční program? S čím spojit adventní prohlídku Prahy nebo jak se naopak nadšeným milovníkům trhů vyhnout? Zajděte na výstavu Miro Žbirka: Roky a dni do Národního muzea, už jen to konce roku!
Modus. Kytara. Doktor Sen. Beatles. Brýle. Modrý album. Ordinace. Několik hesel, která v Čechách a na Slovensku vyvolají snad každému obraz legendárního Mekyho. Československý slavík se narodil 21. října 1952 v Bratislavě anglické matce Ruth Gale a slovenskému otci Šimonu Žbirkovi. Skládal a zpíval písně v obou jazycích svých rodičů, byl fanouškem Beatles, v roce 1977 spoluzaložil skupinu Modus a v roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. Hudbě se profesionálně věnoval víc než půlstoletí.
Národní muzeum se spolu s umělcovou manželkou Kateřinou rozhodlo připomenout osobnost Miro Žbirky prostřednictvím výstavy v Historické budově Národního muzea. 28 panelů a především řada podstatných i na první pohled nepodstatných věcí představí zpěvákův život a tvorbu ne v suchých datech, ale v příbězích, ne v nostalgických vzpomínkách, ale v oslavě hudebního nadšení, talentu a empatie.
Prohlídka výstavy je procházkou Mekyho životem, krásnými vzpomínkami i prostými osudovými milníky. V úvodu nahlédneme do vztahu tří sourozenců, jejich nadšení pro hudbu a kytaru, na vzájemné ovlivňování bratských světů nejen prostřednictvím vystaveného magnetofonu. Prožít můžeme první „koncerty“ na lavičce uprostřed Bratislavy i ty opravdové s Modusem, první koncertní šňůru, a to rovnou do Švýcarska v roce 1969, vzpomínky na náročný návrat ze zahraničí do normalizačního Československa i na zásadní a dlouhou hlasovou indispozici.
Víte, že Neberte nám princeznu odstartovalo Mekyho sólovou kariéru? A napadlo by vás, co mají společného Modern Talking a Miro Žbirka? Ve výstavě Miro Žbirka: Roky a dni najdete mnoho příběhů (ne)obyčejného hudebníka na pomezí dvou zásadních historických epoch. Život kličkující mezi oficiální a uměleckou tvorbou, mezi socialismem a euforií porevoluční doby, mezi Českem a Slovenskem.
Nemalý prostor výstava věnuje Mekyho porevoluční tvorbě. V Bratislavě byl Žbirka doma a znal každého muzikanta. V Praze se ale musel rozkoukat a v mnoha ohledech začít znovu. Že to byl začátek velkolepý je bez diskuze. První „české“ album vznikalo v produkci Davida Kollera v kulisách moravských povodní roku 1996. Seznámíme vás se vznikem fenomenálního Modrého alba, které vrátilo Mekyho na pódia a odstartovalo další vlnu jeho kariéry. Nezapomněli jsme ani na příběh splněného snu – natáčení ve studiu Abbey Road, nebo na etudu se symfonickým orchestrem.
Příběhy Double Alba, o nichž se více dozvíte ve výstavě, nejsou o nic méně emotivní. Na velký úspěch navázalo období koronavirové izolace, které uvěznilo umělce rozkročeného mezi třemi zeměmi ve Strašnicích. Přesto tvořil ve velkém a nic nenaznačovalo, že by se o pár měsíců později měl jeho příběh uzavřít. Miro Žbirka zemřel 10. listopadu 2021. Autoři se ale nevyhnuli ani tomuto smutnému tématu, a především pak příběhu posledního alba Posledné veci, které vyšlo až v roce 2022.
Více info: České muzeum hudby
Foto: Tereza Cimburková