Když dostal náš nejstarší syn první LEGO, byly mu asi tři měsíce. Ne, nešlo o malé kostičky, ale o chrastítka a pískátka, která byla z řady Duplo. Když jsem chystala tenhle článek, k mé velké lítosti a překvapení jsem zjistila, že se tyhle hračky už nevyrábějí. To ale neznamená, že Duplo už není, jen se změnilo a je variabilnější.
Když byly synovi dva roky, dostal první stavebnici z řady Star Wars a pak už to jelo, dnes nacházím LEGO úplně všude, až se někdy bojím rozlomit rohlík nebo otevřít si jogurt, aby na mě nevypadla kostička. Sice někdy prskám, ale faktem je, že to je hračka, se kterou si opravdu vyhrají všichni tři a někdy neodoláme ani my velcí a propadneme tvořivě stavějící mánii.
V loňském roce oslavila tahle dánská rodinná firma 80 let od vzniku v roce 1932, kdy jí založil Ole Kirk Kristiansen. Dodnes patří rodině Kristiansenů a samotná, dnes již notoricky známá, kostka bude slavit letos, a sice 55 let od doby, kdy byla poprvé uvedena na trh. Samotný název LEGO vznikl jako zkratka dánských slov „leg“ a „godt“, což v překladu znamená „dobrá hra“, což se firmě daří dokonale naplnit.
Muzeum Lega v Táboře
Nedávno bylo v Táboře otevřené nové muzeum Lega, a protože to jednak nemáme daleko, a za druhé máme doma legové posedlíky, vydali jsme se ho navštívit. Nachází se v historickém jádru Tábora jen kousek od Žižkova náměstí a nevěřila bych, kolik věcí se vejde do z venku tak male vypadajícího domu.
Na ploše 200 m2 je k vidění spousta známých, méně známých i zcela originálních kousků z rukou nadšených stavitelů. Například mě naprosto dostalo Národní muzeum, které jeho staviteli trvalo několik měsíců a je to věrná zmenšenina velkého muzea. Tento kousek je do muzea zapůjčen do konce května, stejně jako hrad Bojnice a vila Tugendhat.
V muzeu se projdete od řady Architecture, přes Creator a Technic až k filmovým a jinak tématickým řadám. Uvidíte také některé z unikátů jako například mechanický pohyblivý kolotoč nebo Tower Bridge. Jak nám bylo řečeno, exponáty se neustále doplňují a obměňují, takže je pořád, co obdivovat.
Více o táborském Muzeu Lega se dozvíte na stránkách http://www.muzeumlegatabor.cz/
Pokud i vy jste se nevyhnuli posednutím touto stavebnicí, můžete kromě muzea navštívit také některý z Legolandů, které jsou celkem čtyři – v dánském Billundu, v kalifornském Carlsbadu, anglickém Windsoru a německém Günzburgu.
LEGO je prostě fenomén, který dobyl svět.
Všechna fota v tomto článku jsme nafotili v Muzeu Lega v Táboře