Lázeňské lesy: Sv. Linhart

Autor

Zveme Vás na výlet do areálu Sv. Linhart v lázeňských lesích Karlových Varů. Je to skvělá změna od městského prostředí. Pár kilometrů (pěšky či minibusem) a ocitnete se v čisté přírodě. A zařadit můžete i adrenalin. Vhodné pro malé i velké. Přinášíme informační a fotografickou reportáž. Osobně na vlastní kůži vyzkoušeno a doporučeno!

Karlovarské lesy patří v podstatě téměř celé do CHKO Slavkovský les. Nachází se zde celá řada zajímavých přírodních prvků. To spolu s doklady o dlouhodobém využívání této oblasti (královská obora při hradu Lokti a později městský statek) z nich činí velmi atraktivní lokalitu. Svoji roli samozřejmě sehrává i skutečnost, že od dob Davida Bechera a pak zvláště za romantismu, se místní lesy staly nedílnou součástí lázní. Procházky v nich přispívají k podpoře lázeňských léčebných procedur.

 

Lázeňské lesy Karlovy Vary, p. o., realizují řadu česko-bavorských projektů, které pomáhají oživit nově zrekonstruovaný areál Sv. Linhart. Projít si tu můžete obory se zvířaty, v okolí se nacházejí zajímavé naučné stezky: stezka dendrologická a stezka se siluetami zvířat v životní velikosti. Nově je doplňuje malá stezka v korunách stromů. Areál zahrnuje i přírodní lanové centrum, kde mohou návštěvníci prověřit svoji fyzickou zdatnost na různě náročných trasách. Poté je možné občerstvit se v malé kavárně. V areálu je také výstavní prostor, kde může vystavovat zdarma každý, kdo se má čím pochlubit. V prostoru Sv. Linharta se konají akce pro širokou veřejnost.

Přírodní lanové centrum je otevřeno od roku 2012 a nachází se v Lázeňských lesích Karlových Varů. Přírodní lanové centrum je skvělým cílem pro rodinné a školní výlety, ale i party sportovních nadšenců, kteří si rádi vyzkouší své fyzické i psychické možnosti. Přírodní lanové centrum svatý Linhart nabízí okruhy s lanovými překážkami pro děti i dospělé, nízké lanové překážky a překážky top-rope. Na průběh parku dohlížejí školení instruktoři. Celý areál se skládá ze čtyř vysoce kvalitních lezeckých okruhů, které sahají od země až téměř po koruny stromů do 16metrové výšky. V lanovém parku si lze vybrat z několika lezeckých cest.

 

Vedle lanového centra se nachází nově zrekonstruovaná budova historického objektu Sv. Linhart (s malou kavárnou uvnitř) a několik obor s jeleny, divokými prasaty, daňky a dalším zvířectvem. Kolem celého areálu vedou naučné lesní stezky a okolní lesy jsou velmi příznivé také pro cyklisty. Uděláme si malou procházku. Začneme u návštěvnického a informačního centra Sv. Linhart. Roku 1858 koupilo město Karlovy Vary torzo cihelny u Svatého Linharta. Z roku 1873 se zachovala zmínka, že je v provozu kavárna Sv. Linhart. Nově zrekonstruováno roku 2013.

Torzo kostela sv. Linhart: kostel připomínán již roku 1246, kdy byl darován králem Václavem I. řádu křížovníků s červenou hvězdou.

Kaple svatého Linharta: původně barokní kaple byla postavena koncem 17. století. Roku 1838 byla nákladem lady William Russell přestavěna na klasicistní kapli a v roce 1884 byla na náklady jejího syna Ampthilla přestavěna na kapli v pseudogotickém slohu.

 

Více info: https://svlinhart.cz/

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *