Pozvánka na zámek Berchtold

Autor

Léto je tím nejideálnějším obdobím pro výlety za netradičními zážitky. Všem z vás, kdo milujete historii a s ní spojený nádech romantična, všem, kdo rádi sportujete nebo se necháváte hýčkat wellness programem a těšíte se na to, že si dopřejete čas jen a jen pro sebe, je určen dnešní tip na výlet.

S lákavou pozvánkou přichází pan JUDr. Václav Růžička, ředitel hotelu a zámku Berchtold.

Pane Růžičko, kde se nachází zámek Berchtold?

Celý areál zámku Berchtold se nachází nedaleko Prahy, 15 min. po D1 u Velkých Popovic v obci Kunice-Vidovice, která spadá do turistického regionu Ladův kraj. Můžete zde trávit dovolenou v přírodě, a pokud by se vám zastesklo po civilizaci, není problém vydat se za kulturním zážitkem do velkoměsta. Za kulturou však nemusíte daleko, protože i u nás se můžete kulturně vyžít na některé z našich akcí.

Kdy a kým byl vystavěn tento zámek? Kdo byli Berchtoldové?

Počátky zámku spadají až do 14. století, konkrétně do roku 1388, kdy zde stálo panské sídlo a jeho vlastník byl šlechtický rod s přídomkem „z Vidovic“. Mezi první patří Vavřinec z Vidovic, poté přešlo vlastnictví na jeho syny Beneše, Jakuba a Jana. Panské sídlo zaniklo v 2. polovině 15. století, nejspíš v důsledku husitských válek. Od té doby byla ves rozdělená a přináležela k okolním obcím. V roce 1877 byla oddělena od panství Chlum. V roce 1904 provedli Milnerovi rozšíření zámku a v roce 2005 jsme uskutečnili další rozšíření a celkovou opravu do dnešní podoby.

Rod Berchtoldů pochází z italského města Trento. Od 13. století byl rod na Moravě (Buchlovice), od 17. století i v jižních Čechách v Neznašově. Spojení hraběcího rodu Berchtoldů se zámkem Kunice-Vidovice začalo dne 31. 12. 1910, kdy zámek koupil příslušník významného šlechtického rodu Otakar Berchtold a jeho žena Katuše rozená Sušerová. Ti zde provedli pouze menší stavební úpravy a na jižní průčelí připevnili erb rodu Berchtoldů. Tento rod vlastnil zámek do poloviny 20. století, kdy byl zestátněn. Zámek nese název po jediné dochované věci, a to po záhadně nalezeném krásném erbu Berchtoldů.

Co nabízíte svým návštěvníkům v prohlídce zámku? Co je k vidění ve zdejším muzeu?

V rámci zámku máme několik výstavních prostorů. V přízemí je unikátní muzeum vesnického muzea Kunic a okolí, které vzniklo v r. 1935 zásluhou někdejšího starosty Kunic Josefa Oldřicha a jeho syna MUDr. Františka Oldřicha. Expozice muzea jsou přesně tak postaveny a popsány jako byly při svém založení. Expozice jsou zaměřeny na historii Kunic a okolí. Najdeme zde velice rozmanité sbírky a předměty – archeologické nálezy, výrobky zdejších řemeslníků, cechovní památky, sklářské výrobky, sbírku zbraní, myslivecké trofeje, mince, papírová platidla a i řadu zajímavostí. V zámku jsou dále krásné pokoje, sály a zajímavý pokoj patrona areálu Antonína Panenky, který byl pasován na rytíře z Berchtoldu.

 

Čím je zámek a jeho areál zajímavý pro rodiny s dětmi?

Pro rodiny s dětmi zde jsou lákavé prohlídky zámeckého parku s miniaturami hradů, zámků, skutečným peklem v podzemí, mini ZOO a s pohádkovými postavami. Na Berchtoldu vás čeká lákavá procházka, prohlídka exponátů, soutěže a možnost sportovního vyžití pro celou rodinu. Sport, soutěže, zábava, poučení a profesionální hlídání dětí či sportovní tréninky v zámecké školičce, Dětském ráji nebo sport centru. Hotel je ideálním výchozím bodem pro výlety do přírody Ladova kraje, ale i do Prahy. Od ubytování, restaurace s dětským menu, hřiště, kryté herny, relaxace, až po sportovní vyžití a zábavu je v našem areálu myšleno na děti, jejich aktivní zapojení a bezpečnost.

Na zámku Berchtold je možné strávit např. romantický víkend (hotel Berchtold). Jaké možnosti relaxačních programů pro návštěvníky nabízíte?

V naší nabídce nechybí možnost relaxace v zámeckých pokojích, večeře o třech chodech – samozřejmě při svíčkách, výborné víno a krásné procházky zámeckým parkem. Ve zdejším wellness centru si můžete vybrat z různých druhů masáží, zábalů nebo rovnou celých balíčků. Např. romantický balíček zahrnuje Whirpool koupel, masáže, láhev sektu, květiny a čerstvé ovoce. Nabídka wellness je opravdu široká a čítá desítky procedur.

V areálu zámku lze i sportovat. Jaké možnosti sportovního vyžití zde na návštěvníky čekají?

V areálu se nachází Sportcentrum Na zámečku, které nabízí tři tenisové kurty s umělým povrchem, v zimě je na dvou z nich postavená hala, takže tenis patří mezi celoroční záležitosti. Dále je zde indoor golf na putting greenu s devíti jamkami a máme tu i golfový trenažér, s kterým se můžeme přenést na jakákoli hřiště po celém světě. K pořádání různých turnajů se dají využít i místní fotbalová hřiště. Několikrát týdně k nám zákaznice dochází na lekce powerjógy a nově i zumby. Trénovala zde i fotbalová reprezentace ČR.

Jaké známé osobnosti ze sportovního světa můžeme na zámku Berchtold potkat?

Častým hostem a patronem zámku je legendární fotbalista Antonín Panenka, jenž se zúčastňuje různých sportovních turnajů, které u nás pořádáme každý víkend. Dále se zde dá potkat Karol Dobiáš, Pavel Richtr, Zdeněk Vrba a řada dalších. V hotelu máme i pokoj Antonína Panenky s jeho karikaturami a malbou jeho slavného gólu. Z pokoje je krásný výhled na zámecký park.

Jaké akce pořádáte pro školy a školky?

V týdnu pořádáme pro školy a školky prohlídky Dětského ráje a zámku. Prohlídka začíná u mini ZOO s králíčky, kozičkami a holoubky. V parku jsou k vidění skřítci známé strašidioložky Vítězslavy Klimtové, dále perníková chaloupka, podzemní peklo, miniatury hradů a zámků, a také kaplička, v níž je mini muzeum. K programu přidáváme i interaktivní bubnování, divadélka, záchranáře nebo prohlídky dravců.

 

Čím Vás zámek Berchtold okouzlil a v jaké části zámku nebo zámeckého areálu se zdržujete nejraději a nejčastěji (a proč)?

Krásných míst je zde celá řada – nádvoří zámku, park, Dětský ráj, terasa ve Sport centru s výhledem na kurty, les a koně, restaurace. Kouzelná zahrada, vyhlídka ze dvou teras na zámku. Mimořádně se povedl nejkrásnější sál zámku, který nazýváme společenský, taneční nebo také sloupový. Skvostné jsou prostory unikátního muzea a stovky exponátů vypovídajících o našich předcích. Pro mě je nejkrásnější pohled na velké množství návštěvníků, rodin, dětí a přátel, kteří se zde potkávají, sportují, či si užívají klidu a pohody u nás na Berchtoldu. Obrovskou odměnou jsou pro mne nové exponáty, co nám nosí místní rodáci do muzea a jejich dojetí z exponátů a záchrany zámku, jenž znali řadu let pouze jako ruinu.

Dětem začínají prázdniny. Jaké jsou prázdniny a léto 2011 a zámku Berchtold?

Přes léto máme kromě denně otevřeného Dětského ráje, mini ZOO, zámku i několik větších akcí. Dne 9.7. francouzský večer Joela Brose, ke konci července – o víkendu 23.7. a 24.7. se mohou děti přenést v čase do středověku na akci Rytíři na Berchtoldu. Pořádáme také sportovní týdny, jsou formou denního táboru, kde děti sportují (fotbal, tenis, golf, stolní tenis), čeká je zde spousta her, různých úkolů a soutěží. Na konci léta tady bude 20.8. hudební festival „Vidovický havran“ a 27.8. a 3.9. tradičně Loučení s prázdninami, kde se děti mohou těšit na plno zajímavých disciplín a vystoupení.

Jak lze, dle Vašeho doporučení, prožít ideální den v zámku Berchtold?

Tak dnes je to hlavně o práci a to tak 12 – 14 hodin denně. Ale když se zasním a vezmu to od rána, tak bych si dopřál snídani na vidličku v restauraci Kouzelná zahrada, zašel bych se syny na ryby, před obědem odpověděl na poštu. K obědu bych pojedl svíčkovou, pak si vychutnal výbornou kávu. Po procházce parkem bych si užil tenis s Antonínem Panenkou. V podvečer bych si neodolal hydromasáži a klasické masáži v zámeckém wellness. K ideální večeři bych nepohrdl výbornými domácími těstovinami či biftečky z panenky (když ovšem vyhraji tenis) a k tomu bych pomalu popíjel zámecké bílé tj. Chardonny pozdní sběr r. 2007. Večer bych se cítil na pěkné hudební vystoupení např. ABBA revival či známé písně z muzikálů v podání Zuzanky Benešové. Konec snění a do práce! My máme radost, že u nás mohou své sny realizovat naši hosté.

Panu JUDr. Růžičkovi děkuji za nádhernou pozvánku na zámek Berchtold a přeji hodně splněných snů a spokojených návštěvníků tohoto obdivuhodného místa.

Více o zámku Berchtold na http://www.zamekberchtold.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *