Uplynulý rok v Národní Galerii a plány v roce 2025!

Autor

Přes 530.000 návštěvníků přišlo loni do Národní galerie Praha, která uvedla devět nových výstav. Také otevřela jednu novou sbírkovou expozici a podílela se na dvou úspěšných zahraničních projektech. Přes 48.000 lidí se zúčastnilo vzdělávacích a doprovodných programů NGP. Oproti roku 2023 se více než ztrojnásobily výdaje na nákup uměleckých děl.

„Jsem velmi ráda, že se v roce 2024 návštěvnost NGP oproti předchozímu roku zvýšila
o 22 procent a překročila tak hranici půl milionu lidí. Těší mne i zvyšující se částky za nové akvizice, loni jsme nakoupili nová díla do našich sbírek za více než 10,5 milionu Kč. S podporou Ministerstva kultury ve výši 6,5 milionu Kč jsme pořídili například obraz Jana Zrzavého Portrét slečny Tydlitátové nebo cyklus Střepy snů od Toyen,“ říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast a doplňuje: „Jsem také pyšná na naši významnou přítomnost v zahraničí: představení českého surrealismu v estonském Tartu a úspěch prezentace na Bienále umění v Benátkách s projektem Evy Koťátkové.“

Výstavní plány 2025: tři velké výstavy, asijská expozice, spolupráce s Louvrem

14. února otevře Správa Pražského hradu výstavu Franta, u níž je Národní galerie Praha
partnerem a kde jako kurátor působí Rado Ištok ze Sbírky umění po roce 1945 NGP. Třicet let od první pražské retrospektivy v Karolinu se nyní v Jízdárně Pražského hradu představí sedm dekád umělcovy tvorby včetně velkoformátové tušové kresby a bronzové plastiky.

Od 19. března do 30. června uvede Muzeum Louvre ve spolupráci s Národní galerií Praha výstavu Zážitek z přírody. Umění v Praze na dvoře Rudolfa II. Ta navazuje na spolupráci v rámci loňské přehlídky Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně. Letošní výstava v Paříži představí pražský dvůr císaře Rudolfa II. jako velmi živé umělecké a intelektuální centrum. Se bude soustředit především na propojení umění se studiem přírody a přírodních věd.

Při jarním Openingu NGP 27. března budou zahájeny hned dvě výstavy. Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 bude zaměřena na vztah mezi člověkem a přírodou v období od 30. let 20. století až do počátku tzv. normalizace. Expozice představí organickou abstrakci v sochařství a propojí témata environmentální krize a umělecké reflexe přírody. Výstava nabídne více než sto děl ze sbírek NGP, například práce Františka Kupky, Toyen, Jindřicha Štýrského či Františka Muziky a především silné generace sochařů 60. let v čele s Evou Kmentovou, ale i tehdy nově objevovanou tvorbu Hany Wichterlové. Výstava zahrnuje také umění zahraničních autorů z Polska či Slovenska: Karola Hillera, Adama Prockého, Erny Rosenstein, Márii Bartuszové a dalších. Přehlídku rozšíří i díla současných autorek Anny Hulačové, Elišky Konečné, Jimeny Mendozy, Marie Tučkové a Kristíny Bukovčákové.

Výstava ukáže, že křehkost životního prostředí řeší nejen naše generace. A také to, že
skrze umělecká díla můžeme obnovovat pouto ke všemu živému a péči o něj. „Kurátorka Eva Skopalová připravila výstavu, která zkoumá, jaké proměny vztahu člověka k přírodě předcházely dnešní ekologickou krizi a jak si těchto změn umělci všímali již před šedesáti, osmdesáti lety,“ říká Michal Novotný, ředitel Sbírky umění po roce 1945 v NGP.

Užijte si kulturní rok! 

https://www.ngprague.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/