Péče od první minuty

Autor

Naučila mě kojit mé první dítě. To už je více než čtyři roky. Před rokem a kousek se mnou byla u porodu, a po něm ošetřovala mé druhé dítko. Připomněla mi kojení i u druhého dítětě. Je (nejen) mojí laktační poradkyní, rádkyní při nemocech a péči o miminka. Mezi mými porody jsme si potykaly. Představuji vám dětskou zdravotní sestru na kladenském novorozeneckém oddělení Jaroslavu Ciplovou. Probrala jsem s ní zpětně porod i to, co maminky – narozdíl od svého doprovodu – nikdy nevídají. Poporodní péči o zcela čerstvé miminko. My rodičky to vše vidíme až na (leckdy roztřesených) fotografiích (leckdy roztřesených) tatínků. Figurantkou na fotografiích je naše Růženka přímo v rukou sestřičky Jarušky.

Co tě ovlivnilo při výběru povolání, čím jsi chtěla jako malá být?
V dětství mě ovlivnil televizní seriál Nemocnice na kraji města, konkrétně postava doktorky Čeňkové. Už na základní škole jsem hlídala malé děti, vozila kočárky. A tak když přišel čas rozhodování bylo vše jasné – budu dětská sestra.

Proč jsi si vybrala zrovna novorozenecké oddělení?
Ve třetím ročníku SZŠ jsem se dostala na brigádu na novorozenecké oddělení a od té doby jsem jinam nechtěla. Když jsem školu dokončila, nebylo vše tak růžové, jak jsem čekala. Na novorozenecké oddělení se mladá děvčata nepřijímala, proto jsem nastoupila na dětské oddělení, na oddělení větších dětí. Byly zde děti, většinou děvčata, od jednoho roku do osmnácti let. Musím říci, že i tady se mi práce líbila. Po roce jsem přešla na své vytoužené novorozence, kde s menšími přestávkami (nedonošenecké oddělení, mateřská dovolená) pracuji dodnes.

Je těsně po porodu – co se teď bude s dětátkem dít?
Miminko položíme mamince na bříško, pokud si to přeje. Tak se spolu přivítají a pomazlí. Pak si miminko odnese dětská sestřička, která ho ošetří. Děti se hned po porodu nekoupají, pouze se osuší a očistí od plodové vody s krví. Ošetří se pupečník – tzn. podváže se sterilní gumičkou, odezinfikuje a sterilně kryje. Očička vykapeme O-septonexem jako prevenci infekce. Změříme obvod hlavičky a hrudníčku (to lze udělat i později). Změříme teplotu v zadečku, tím současně kontrolujeme průchodnost. Miminko celkově prohlédneme (počet prstíčků, různá znaménka atd.). Označíme miminko třemi zbůsoby: na hrudníček napíšeme popisovou barvou číslo miminka (jedná se o číslo porodu), na nožičku napíšeme příjmení miminka. Dále na ručičku se miminku připevní páseček se jménem, příjmením, datem a hodinou narození, opět číslem miminka/porodu a příjmením rodičky, pokud se jejich příjmení neshodují. Třetí značení – miminka jsou u nás zabaleny v zavinovačce, na které je lepenka se jménem, příjmením a číslem dítěte. Miminko zvážíme a změříme. A pak už hurá za maminkou, které sdělíme všechny informace a zkusíme první přiložení k prsu. Snažíme se dítě k prsu přiložit do 30 minut po porodu, nejdéle do 2 hodin, pokud to samozřejmě dovoluje zdravotní stav miminka a maminky.

U porodu už je zvykem mít doprovod. Kdo jím bývá a jak porod snáší?
U porodu bývá přítomna kamarádka, sestra, maminka budoucích rodičů, babička, dula, ale nejčastěji je to tatínek. Tatínkové reagují různě. Jen zřídka se vyskytne tatínek, který je u porodu z donucení. Takový pak špatně spolupracuje, nekomunikuje s maminkou ani s personálem, rodičce vůbec nepomáhá, je apatický. Většina tatínků je však šťastná, trošku roztěkaná a hlavně velmi dojatá. Občas se u nich objeví i slzičky. Slabší jedinci bojují s nevolností a dochází u nich někdy i na mdloby.

Je u miminek rozdíl u porodu spontáního a císařským řezem?
Vzhledově se miminka po spontáním porodu se od porodu císařským řezem neliší, ani způsob jejich ošetření se neliší Jen pokud je prováděn císařský řez v celkové narkóze maminka miminko uvidí o něco později, ale samozřejmě dostane všechny potřebné informace. Pokud to zdravotní stav obou dovolí, je opět miminko co nejdříve přiloženo k prsu. Je-li prováděn císařský řez při vědomí (v epidurálu), tak pokud to zdravotní stav miminka dovolí, je kontakt miminka s maminkou okamžitý.

Co se určuje tzv. Apgar skóre?
Apgar score hodnotí dětská sestra, která novorozence ošetřuje, nebo pediatr. Hodnotí se křik, dýchání, srdeční akce,t onus (pohyby), barva kůže. Vše v první minutě života, a dále v páté a v desáté minutě.

Po porodu pečujete nejen o děti, ale i o maminky. Co všechno se je snažíte naučit?
V naší porodnici o novorozence pečuje dětská sestra a o maminky se starají zdravotní sestry nebo porodní asistentky na oddělení šestinedělí. Dětské sestry se snaží maminky naučit pečovat o miminko – přebalovat, koupat, klubíčkovat, kojit. Zvlášť velkou pozornost věnujeme právě kojení. Výživě se dnes věnuje velká pozornost, ale málo kdo si uvědomuje, že prvním startem ve výživě je právě kojení. Učí se zde také pečovat o prsa – masáže, odstříkávání apod.

Jaké „zákroky-vyšetření-ošetření“ novorozeňátka během pobytu v porodnici čekají?
Po porodu se miminku aplikuje injekční formou vitamín K (Kanavit). Existuje Kanavit i formou kapek, ale protože miminka těsně po porodu často blinkají zbytky plodové vody, je zde riziko, že by se lék nedostal v celé potřebné dávce. Během pobytu v porodnici miminku vyšetří ortoped kyčle. Je proveden odběr krve z patičky na screening vyšetření novorozence (např.metabolické vady či vyšetření štítné žlázy). Dále se provádí různá vyšetření ordinovaná pediatrem – např. ultrazvukové vyšetření hlavičky, kardiologické vyšetření a odběry krve.

Co musí miminko splňovat, aby bylo propuštěno domů?
Miminko před propuštěním domů musí mít přírůstek na váze, odstraněn zbytek pupečního pahýlu a hlavně být v celkově dobrém stavu (např. nemít teplotu či novorozeneckou žloutenku).

Jaká by dětská sestra na novorozeneckém oddělení měla být?
Měla by být klidná, milá, vstřícná, usměvavá a někdy spíše psychologem.

Děkuji za rozhovor i za úžasnou péči, která mi čas kolem porodu (před, při i po) moc ulehčila!

Měly jste u porodu doprovod? Koho a proč? Jak to zvládl a jaké měl pocity z účasti u prvního ošetření miminka? Jaké jste měli zdravotní sestřičky na novorozeneckém oddělení?

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *