Budou bílé Vánoce?

Autor

Mlha přede mnou mlha za mnou. Všude je bílo a není vidět na krok a z auta vidím jen pár metrů před sebe. Očima se stále přidržuji bílé čáry, která odděluje vozovku od krajnice a je relativně dobře viditelná a to i za dnešního, mlžně bílého počasí. Chvíli to vypadá, že jedeme se synem po silnici sami, ale hned v příštím okamžiku naproti nám zasvítí světla jedoucího auta. A za ním se vynořuje další a další, jedno auto následuje ihned příští. Protijedoucí automobily nejsou v mléčně zbarvené mlze téměř vidět, jen žluté automobilové reflektory protínají bílý opar a vypadají jako žhnoucí oči nějaké mýtické obludy či zářící kukadla téměř nekonečně dlouhého hada.

To se již bílá paní Zima hlásí o své slovo a nezůstává pouze u mlh a mlžných oparů. Občas už u nás poletuje bílý snížek. Někdy se hlásí nenápadně a jen sem a tam je vidět v průzračně ledovém vzduchu poletovat překrásně bílé, romanticky utvářené sněhové vločky. Bílé vločky pozvolna dosedají na zem, či se zachytávají za ploty nebo zůstávají ve výšce na domovních střechách a okenních parapetech. Mám ráda panensky bílý sníh, jeho nekonečné plochy, které se třpytí ve slunečním svitu. Třpytí se, blýskají a září a je to okázalá a nevšední podívaná. Bohužel však řídká. Většina městského sněhu brzy a to v případě, že vůbec vydrží, již po několika málo hodinách šedne a černá. Ani na vsích či vískách není situace lepší. I zde auta barví sněhové plochy na černo a venčící se pejsci zase po sobě zanechávají žlutě zbarvené památky. Snad jen na horách, vyjma oficiální sjezdové tratě, vydrží po dlouhou dobu sníh ve své původní, bělostné barvě.

Zrovna minulý víkend nám paní Zima nadělila slabou sněhovou vrstvu. Má devítiletá dcerka nelenila a začala zpívat a hrát na flétničku vánoční koledy. Nevím a ona sama asi také ne, zda se víc těší na vánoce, Ježíška a dárečky či na bělostnou sněhovou nadílku, na které bude lyžovat, bobovat a sáňkovat. Úplně nejlépe bude, když se vše poštěstí najednou a užijeme si nádherné bílé vánoce.

Bílá patří ke studeným barvám barevného spektra, je symbolem cudnosti, nevinnosti, bezúhonnosti a čistoty.

Bílá je též barvou některých zvířat, žijících v oblastech věčného sněhu, bílá je barva potravin, jako je mléko, šlehačka, cukr, sůl, mouka, bílá je nejčastější barvou papíru.

Bílá je v módě velmi oblíbená. Dá se skvěle kombinovat s ostatními barvami, je nadčasová, univerzální. Její nevýhodou je, že se rychleji ušpiní, což bývá problémem obzvláště u menších dětí, převážně pak chlapců. Nepostradatelná je svateb, kdy bílé šaty nevěstiny značí její nevinnost.

V interiérech naleznete bílou barvu často. Nejčastěji ji nalezneme na stěnách, na kterých působí příjemně a čistě. Hodí se pro malé pokoje, které opticky zvětšuje, či dětské pokoje či pracovny, neboť bílá barva má schopnost podpory přemýšlení a myšlení, ale pro svoji jednoduchost je velmi vhodná a oblíbená u velkých komerčních ploch, skladů, kanceláří či prodejních prostor.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na