Oranžová vpravo vlevo

Autor

Pan Čáp ztratil čepičku, měla barvu, barvičku… oblíbená dětská hra. Kdo z nás by ji neznal, viďte? Tak dneska dáme řeč o barvách.

Dočetla jsem se, že malé děti upřednostňují červenou barvu před ostatními. Podle mého je to pravda. Pokud jsem si v holčičím věku v obchodě s hračkami vybírala mezi červeným míčem s bílými puntíky a úplně stejně puntíkovaným míčem modrým, jednoznačně vyhrál červený a ještě jsem se v duchu podivovala nad tím, proč si někdo může dobrovolně! koupit modrý, když červený je tak prímový. Stejně tak u našich dětí zvítězil červený náklaďák Tatra. Však také červená barva působí dominantně, přitažlivě, poutá pozornost malých i velkých.

Moje dospívání začalo tím, že jsem veškerá trička obarvila načerno, což přesně vystihovalo mé pojetí této životní etapy. Blbá nálada, blbá škola, blbej celej svět. Když začalo svítat na lepší postpubertální časy a tmavá garderoba se nenávratně přestěhovala do krabic na půdě, zaklepalo mi na dveře sáhodlouhé modré období. Modrá má svoji hloubku, nutí nás introverty k přemýšlení nad smyslem života a bytí, a je pro mne tím pádem logické, že jsem modré období prožívala v době nástupu do práce, založení rodiny, dálkového studia a aktivního získávání vědomostí a dovedností. Záliba v modré trvala spoustu let a byla nechtěně narušována hnědou barvou. To, když jsme si s manželem zařizovali domácnost a nebylo k sehnání nic jiného než hnědá sedačka, hnědý nábytek, hnědý koberec a vlastně… všechno bylo tak nějak dohněda a jedna domácnost od té druhé se lišila pramálo.

A dnes? Jsem vděčna, že nastaly možnosti, kdy mohu vybírat a vybírám z mnohobarevné škály odstínů barev. Mám v oblibě svěží světle zelenou, ta mi zřejmě pocitově slouží k obnově sil. Ujíždím na oranžové (jen ten zmiňovaný hnědý nábytek v obýváku nám zůstal dodnes), která vzbuzuje pocity radosti, optimismu a dobíjí mě pozitivní energií, a tu ve svém věku už dodávat potřebuji. Něco ze svého oranžového ujíždění a modré minulosti vám posílám.

Co vy a oblíbené barvy?

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na