Tučňák, kam se podíváš

Autor

Tohle zvířátko patří k jedněm z nejoblíbenějších exotických zvířat vůbec. Klasický fráček, roztomilá chůze, téměř 137.000 odkazů ve vyhledavači Google, milovník ryb, hokej v Pittsburghu, výborný plavec a pták, co nelétá. To všechno je tučňák. Ale nejen to. Podívejte, kde jsem našeho adoptovaného synka našla dále. Rozhlédněte se také a napište do komentářů, kde a v jaké podobě máte tučňáka kolem sebe vy!

 

Zaujal mě časopis s názvem Tučňák. Neodolala jsem a zkontaktovala šéfredaktora pana Martina Dudka s žádostí o krátký rozhovor. Nakonec se z rozhovoru vyklubalo mnoho zajímavého. Posuďte sami.

Kdy a proč jste pojmenovali časopis právě tímto názvem?

Časopis (dříve noviny) letos slaví 20. výročí svého vzniku – původně to byly opravdu noviny, zhruba před třemi lety se změnily na měsíčník o 32 stranách. Tento časopis městské části Praha 4 – Tučňák – je pojmenovaný podle maskota první porevoluční Obvodní rady městské části Praha 4 (rok 1990), kterým byla hračka – plyšový tučňák. Proč byla zvolena právě tato hračka, to se mi bohužel již nepodařilo dopátrat. Některé prameny říkají, že SNAD městská část sponzorovala určitý čas tučňáky v pražské zoo (ale tato informace je bez záruky).

Jaký je váš osobní vztah k tučňákům?

Můj vztah k tučňákům je veskrze pozitivní. Jsou mi sympatičtí pro svou do jisté míry legrační chůzi, která mi připomíná některé kousky známých komiků (úsměv). Ostatně, k tučňákům máme v rodině vřelý vztah, můj otec, humorista, spisovatel a kreslíř Oldřich Dudek jim dokonce věnoval i jednu ze svých humoristických knih s názvem „Tučňák je také jenom člověk“.

Děkuji za rozhovor!

Na Praze 4 i v ZOO je tučňák celoročně, ale je pravda, že jakmile se objeví první sníh a zima jako taková, s tučňáky se takzvaně roztrhne pytel. Vidíme ho v reklamách, na povlečení, na knihách, prostě téměř všude. Takový zvířecí kalendářní prosinec bez tučňáka? Není možná!

Letos si doma užíváme tučňáků dosyta. Kromě toho, že jsou celý měsíc v klasickém kalendáři, každý den rozšiřujeme sbírku knížeček s jejich adventními minipříběhy. A vkládáme je do Adventního kalendáře pro tučňáky. Moc roztomilá a vtipná záležitost!

 

Tučňák je známý svou roztomilostí, proto se nevyhne ani dětskému oblečení, potřebám a hračkám. Podívala jsem se na své děti a našla jsem u nich hned tři tučňáky.

Hračky, to je záležitost sama o sobě. Ať už plyšáček, nebo obyvatel Lega. Která zoo by (nejen při hraní) byla kompletní bez tučňáka?!

 

A co nakonec ještě drobnosti jako jsou třeba magnetky, samolepky, nášivky, omalovánky? I zde jsou tučňáci často k vidění. Mezi tučňáky najdete dárky velké i malé, je to prostě dokonalé zvířátko!

A tučňák přímo jako tučňák? O tom si povíme zase příště!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *