Zelená je tráva

Autor

„Ahoj, ahoj, ahóóój,“ zdravili jsme před chvílí pár plujících lodí. Rychlejší kánoe i kajak nás předjíždějí a my na raftu si dopřáváme příjemnou relaxační jízdu, při které necháváme určovat rychlost naší jízdy pouze řeku a sami si příjemně užíváme začátek naší třídenní plavby. Nacházíme se nedaleko Vyššího Brodu, Vltava teče relativně svižně a popohání naši loď a kolem nás se prostírají zeleně zbarvené lesy. Je to uklidňující, přívětivé, vlídné a pestré okolí. Zelené barva se v porostech střídá podle toho, zda jsou stromy opadavé, a je úplně jedno, zda se jedná o stromy listnaté či o modříny, celá tato skupina stromů se nyní, na úplném začátku letního období pyšní svěže, optimisticky světle, až zářivě zeleným odstínem, či neopadavé, které jsou zde nejvíce zastoupeny rychle rostoucími smrky, které zdobí celoročně tmavozelené jehličí.

Řeka mírně zatočí a zklidní se. Na její hladině se jako v zrcadle odrážejí okolní stromy, lesy a příroda. My dohlédneme na lodě, které nás před chvíli minuly, uvidíme i konec lesa, který postupně nahrazují zelenající se louky. Pohled do zelenavé krajiny, která lemuje řeku, působí klidným, mírným a pokojným dojmem. Ani pohled na louky není monotónní, jsou zde k vidění čerstvě pokosené paloučky, které jsou poznat i čichem, podle nezaměnitelného, svěžího aroma, které mám osobně spojený s vůní léta, prázdnin a sladkého nicnedělání, i louky, po kterých se letos ještě sekačky ani traktůrky zcela jistě neprojely.

Zelenou barvu získáme smícháním barvy modré a žluté. Zelená je barva harmonie, pokoje, odpočinku, klidu a míru, vyrovnanosti. Zelenou barvu si většina z nás spojuje s přírodou, což se může odrážet i v různých názvech, jako příklad poslouží politická strana – strana zelených. Protipólem zelené, neboli barva, která leží na opačné straně barevného spektra, je barva červená.

 

Zelená se využívá v dopravě, na světelných semaforech, které nám dávají pokyn, že je možné volně projet či přejít silnici.

Zelená barva v interiérech je velice oblíbená, jelikož se v místnostech kde se nachází, cítíme po psychické stránce velice příjemně a vyrovnaně a proto se nejvíce uplatňuje v relaxačních a odpočinkových místnostech, obývacích pokojích, ložnicích, dětských pokojíčkách, ale i koupelnách.

Zelená barva v módě je také oblíbená, dokonce byla zvolena barvou letošního roku. Krásně vypadá zkombinovaná s neutrálními barvami, jako jsou například odstíny hnědé, béžové či krémové nebo okrové barevné tóny. U zelených odstínů na svetrech, halenkách, tričkách, šatech, prostě všech částí oděvů nacházejících se poblíž obličeje se může stát, že občas vrhnou zelenkavý stín do tváře a pokožka dostává nepěkný, nezdravý nádech. Vyřešte to prozíravě. Protože vzezření naší pleti nejvíce ovlivňuje to, co je jí nejblíže, leckdy stačí přehození šálu či moderní šálky, v odstínech, které lichotí pokožce a módní, lichotivý outfit je stvořen.

<

Zelené barva se s oblibou užívají i v armádě, kde je oblíbená především kvůli svým maskovacím a zastíracím schopnostem.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na