Módní abeceda: F

Autor

Písmenko F přeje především mužům, ať už jde o frak, fiží nebo fazónu pánských obleků. Pro ženy jsou tu naopak fascinátory a další pojmy, na které se podíváme je flanel a formální oblečení.

Fascinátor

Jeho název vznikl z anglického slova fascinated, tedy okouzlovat. Jde o výraznou ozdobu hlavy, která nahrazuje tradiční klobouk. Bývá připevněný po straně hlavy čelenkou nebo sponou. Fascinátory jsou vyráběné z nejrůznějších materiálů a jsou zdobeny korálky, flitry, pery, tylem… Ozdobě v podobě malého kloboučku se říká hatinátor od anglického slova hat – klobouk.

Objevují se již v době renesance, ovšem nejvíce je proslavila v 18. století královna Marie Antoinetta. Jejich velký boom byl pak ve 20. A 30. letech 20. století. Zatímco ve Velké Británii se dodnes nosí při každé slavnostní události, u nás je to stále ještě záležitost především svatební.

Flanel

Původní flanel se vyráběl výhradně z mykané, tedy česané vlny. Postupně se pro jeho výrobu začala používat také bavlna a následně pak i syntetická vlákna. Útek je většinou hrubší než osnová vlákna. Měkkost a jemnost flanelu dodává česání vláken, která se tím změkčují. První flanel se začal vyrábět již v 16. století ve Walesu. Pro svou pevnost, odolnost, hřejivost a vcelku dobrou barevnou stálost zůstává flanel dodnes oblíbeným materiálem především na košile, ale také třeba na ložní prádlo, které oceníte zvlášť v chladnějších dnech.

Fiží (žabó, žabot)

Jde o nejčastěji krajkovou ozdobu košile u krku, která může být ke košili připnutá, někdy je přímo její součástí. Dnes je její nošení velmi ojedinělé, ale v 17. a 18. století by bez fiží, nebo chcete-li žabotu, žádný muž z vyšších kruhů ven nevyrazil.

Fazóna

Fazóna je střih pánského obleku. V současné době rozeznáváme tři základní fazóny pánských obleků:

  • Britská fazóna – patří k těm nejstarším. Sako má úzká ramena a oblek je střižen téměř podél těla, takže se nehodí pro silnější muže, kteří potřebují zakrýt větší nedostatky své postavy.
  • Italská (evropská) fazóna – tato fazóna je nejnáročnější na postavu, protože oblek těsně obepíná postavu. Hodí se tak pro štíhlé muže.
  • Americká fazóna – oblek je střižen volněji a je tedy ideální pro silnější postavy.

Frak

Přední část tohoto kusu pánského šatníku je střižená krátce, často až nad pas a zadní má naopak dva dlouhé šosy, tzv. krovky. Původně byly fraky určené pro jezdce na koních, protože vpředu nepřekážely a díky zadním cípům byl posed pohodlný, protože splývaly podél boků koně. Frak se stal součástí šatníků na konci 18. století. Dnes je jeho oblékání výhradně záležitostí společenských událostí. Frak se nosí až po 20. hodině a je nejslavnostnější částí pánského odívání. Podle etikety je to kromě uniformy jediný oděv, na který smí být při vyznamenání připnut řád.

Formal dress

Formální oblečení je takové, které se nosí pro ty vůbec nejdůležitější události od křtin a svateb, přes bankety a plesy až po pohřby. Formální oblečení je rozděleno na denní, nošené před 18. hodinou, a večerní, nošené po 18. hodině. Mezi toto oblečení se řadí i oděv, který souvisí s různými obřady, uniformy nebo též kroje. Každá z takových událostí má pak svůj dress code, který bývá uvedený na pozvánce a je pro ni daný. Ovlivňuje ho nejen význam dané akce, ale i to, v jakém místě na světě se koná. Jiný oděv si tak vezmete na francouzský ples a jiný na bangladéšskou svatbu. Vždy to ale bude oblečení slavnostní.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *