Na počátku bylo… oblečení

Autor

Pojďme společně putovat napříč časovou osou. Kam? Moc ráda bych vás dnes pozvala až úplně na začátek.

A protože je dnešní článek zaměřený na módu, oblékání, zdobení a krášlení, měli bychom se podívat do časů a míst, kdy a kde se móda zrodila. Měli bychom také pochopit, proč… Tedy nezahálejme a pospíchejme.

Z důvodu, že se v naší společnosti a kultuře názory na začátek jako takový, dělí do dvou velikých proudů, uvedu vás, milí čtenáři, na začátky dva.

Na počátku byl HŘÍCH

Skutečně se dle biblického názoru o zrod první módy zasloužil hřích. Nebýt hříchu, bezostyšně by pobíhala Eva s Adamem v ráji jen tak, jak je Bůh stvořil. Adama by nikterak neznepokojovala bimbající část jeho těla a Eva by nechtěla skrýt dva půvabné hrbolky v horních partiích i nebimbající dolní oblast svého dámského přirozena.

Jenomže Eva okusila zakázané ovoce ze stromu KOGE a Adam, aby nebyl za zbabělce, si hryzl také. A pak se to stalo, vinou hříchu se před Evou začal Adam stydět , proto svůj intimní orgánek skryl fíkovým listem. Jak se v budoucnu celkem pravdivě ujalo, módní nároky žen jsou oproti módním nárokům mužů poněkud vyšší, rozmařilá Eva místo jednoho lístečku upotřebila fíkové listy hned tři. A tak se vlastně zrodilo první spodní prádlo.

Říká se, že než Adam s Evou opustili (neradi, ale byli vyhnáni) krásnou rajskou zahradu, Bůh jim stvořil šaty. Počátky módy se dle biblické verze pojí s prvotním hříchem. Opravdu, dodnes jsme za módní skvosty ochotni platit „hříšné“ peníze.

Tohle je verze číslo jedna, tzv. biblická. Móda se zrodila v ráji a příčinou byl hřích první ženské.

Praktická verze ateistů

Podle antropogeneze (postupného vývoje) se člověk vyvíjel z předchůdce podobného šimpanzovi – Australopitheca ramiduse. Před 8 miliony lety byl tento živočich zřejmě natolik osrstěný, že žádné „šaty“ nepotřeboval. Jeho mozkovna byla malá a nedokonalá, proto se za svoji nahotu nejspíš ani nedokázal stydět.

Australipithecus měl spoustu genetických následovníků. Měnil se jejich vzhled, výška, velikost mozkovny a měnily se také podmínky, v nichž předchůdci člověka existovali.

Před 80 tisíci lety se v Evropě a na Blízkém východě objevil neandrtálec. O neandrtálci víme, že žil v poměrně chladných podmínkách, v mrazech a v nevlídnu. Zřejmě neřešil stud a páchání hříchů, ale prostě a jednoduše se potřeboval zahřát. Tedy můžeme považovat za první oděv neandrtálcovy sukýnky a zádové přehozy a předchůdce bot v podobě teplých omotávek nohou z kožešin ulovených zvířat. A že byl silný, lstivý a obratný, kořistí mu býval často i pořádně osrstěný medvěd.

To homo sapiens sapiens (zhruba před 40 tisíci lety) se kromě kožešinových zástěrek a kůží omotávajících nohy, krášlil ozdobami s otvory, šperky zhotovenými z oblázků, kamínků, kostí. Ve zdobení těla se odráželo umělecké cítění člověka rozumného. Lovci – bojovníci svá těla zdobili malbami. Některé ozdoby měly význam tzv. talismanů, které dotyčného ochraňovaly a přinášely mu štěstí.

A tohle je verze číslo dvě, tzv.praktická. Móda vznikla na Zemi a účelově, aby naši předchůdci nezmrzli.

Co vy milé dámy, proč nosíte to, co nosíte? Baví vás svým oblečením a stylem hříšně provokovat nebo jste prakticky založené bytosti, pro něž existuje pouze verze číslo dvě, tzv.praktická – nezmrznout?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na