Nenaolejuje-li ji Julie…

Autor

Obliba olivového oleje stále více roste i v našich končinách. Zvlášť extra panenský olivový olej je bohatý nejen na vitamíny E a K, ale také na mononenasycené tuky, tedy ty tuky, které jsou našemu tělu prospěšné. Navíc v sobě má i účinné antioxidanty, které úspěšně likvidují škodlivé volné radikály, které poškozují buňky v našem těle. Olivový olej je vhodný nejen na smažení, ale také k přípravě studených pokrmů. My se dnes ale podíváme na to, jak se dá využít i mimo kuchyni.

Nábytek

Leštěnku na dřevěný nábytek si vyrobíte snadno. Na tři díly olivového oleje budete potřebovat jednu lžíci citronové šťávy. Přípravek dobře promíchejte a nanášejte na nábytek suchým hadříkem.  Nechte několik minut působit a pak nábytek přeleštěte. Pro nanášení můžete také využít rozprašovač.

Nejen dřevo, ale i kožené čalounění můžete zdárně ošetřit olivovým olejem. Olivový olej vetřete do kůže a nechte ho působit přes noc. Druhý den kůži přeleštěte suchým hadříkem.

Pokud jste právě vyleštili mosazné předměty ve své domácnosti, i tady vám pomůže olivový olej. Stačí, abyste očištěnou mosaz přetřeli suchým hadříkem s trochou olivového oleje, a zase se vše bude lesknout jako nové.

Vždy se před aplikací na kousku nábytku, který není vidět, přesvědčte, zda je tahle čistící metoda vhodná i pro váš nábytek.  

Boty a doplňky

Ať už jde o peněženku, pásek nebo boty, skvělý lesk jim dodáte právě olivovým olejem. Stačí ho trochu nanést na suchý hadřík a daný předmět jím přeleštit.

Kosmetika

Jemný peeling na celé tělo si připravíte ze šťávy z jednoho citronu a čtvrt šálku olivového oleje. Nejen že odstraníte odumřelé buňky kůže, ale kůži si také zvláčníte.

Pokud máte suchou kůži okolo nehtů, často se vám dělají záděry, proto je dobré o ni pečovat a zvláčňovat ji. Přesně na to je olivový olej ideální. Namasírujte olivovým olejem nejen kůžičku okolo nehtů, ale i celé nehty. Po pravidelné péči se vám budou tolik třepit a lámat.

Rozpraskané rty jsou v tomto mrazivém počasí častou záležitostí. Pokud zrovna nemáte po ruce lůj na rty, pomůže vám opět olivový olej. Stačí si ho trochu nanést na konečky prstů a jemně vmasírovat. Před nanesením můžete ještě rty jemně namasírovat navlhčeným zubním kartáčkem, a tím se zbavíte suchých šupinek.

I na suché vlasy pomáhá olivový olej. Vmasírujte si několik lžic do vlasů a nechte působit cca 30 minut pod gumovou čepicí nebo igelitovým sáčkem. Poté vlasy důkladně opláchněte a umyjte běžným šamponem. Olivový olej pomáhá také v boji s lupy. Udělejte si roztok z olivového oleje a citronové šťávy v poměru 1:1. Nechte také působit cca 30 minut pod gumovou čepicí nebo igelitovým sáčkem a následně opláchněte a umyjte šamponem, který běžně používáte.

Používáte i Vy olivový olej jinde než v kuchyni? Podělte se o své tipy.

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Peprmintka

Když byli kluci malí, doporučila doktorka na ORL kapku čištěného olivového oleje jednou týdně do ouška, aby se předešlo usazování mazové zátky. Jinak olivovým olejem přetírám vál na nudle. Napřed očistím hrubou solí a potom olejem.