Rokoková móda

Autor

Barokní období siluet a smyslných tvarů střídá nová módní éra – rokoko (zhruba 1720-1790). V rokoku gradují některé barokní prvky do přeumělkovanosti, nevkusu. Rokoko přichází s nepraktickým obohacením módy. Pokud dnes prohlížíme mnohé rokokové vychytávky, často s úsměvem, protože nevkusná vyumělkovanost šlechty bývá až komická.

Rokoko aneb čeho je moc…

Sám název rokoko údajně vychází z názvu ornamentu ve tvaru mušle – tzv. rokaje. Kolébkou rokoka je Francie, odsud se šíří nové módní nápady do celé Evropy. Textiliemi, kterými se halí šlechtický dvůr, jsou nadále krajky, satény, stuhy. Přemrštěnost a přeplácanost udávají rokokové módě nezaměnitelný výraz.

Rokokoví muži

Muži jsou zženštilí, přehnaně nazdobení, oblečení v krajkových košilích, v kabátcích s vyztuženými šosy. Nosí úzké kalhoty ke kolenům a bílé punčochy, obuv s přezkami.

Zejména šlechtici a vojáci se odívají do kabátců a vest zdobených obrovským množstvím knoflíků. Jeden kabátec se často honosil až 70 našitými knoflíky.

Novinkou tohoto období se stává pánský trojhranný klobouk s okrajem ohnutým nahoru.

Začíná se oblékat první předchůdce saka – lehký kabátec bez rukávů.

Praktické využití spodního prádla – první spodky.

Rokokové dámy

Ženy bývají upnuté a stažené v korzetech, které dosahují délky až do podpaží. Symbolické pro období rokoka jsou dámské rozevláté šaty – od pasu rozstřižená vrchní vrstva (pod ní bývá vidět půvabná spodnička) zdobená kaskádou krajek a stuh. Horní část těla si dámy oblékají do tzv. náprsenky, která se vpínala do šatů pomocí háčků.

Rokoková silueta – „šaty po francouzsku“ (šaty, spodnička, náprsenka).

Panier – předchůdce krinolíny. Má tvar zvonu a tvoří oporu široké sukni (spodničková kostra). Vyráběl se z rybích kostí nebo z rákosí.

V módě jsou tříčtvrteční rukávy rovněž s krajkovým zakončením.

Účesy

Rokokové účesy stojí za zvláštní a speciální kapitolu. Dámy si nechávají služebnictvem i několik dlouhých hodin své kadeře vyčesávat do závratné výšky. Do vlasů se připevňují příčesky z vlasů jiných lidí nebo koňských žíní. Aby se sjednotila původní barva s jednotlivými příčesky, nanáší se do kadeří i různé (často i parfémované) pudry.V módě jsou dlouhé vlasy a v účesu bývá včesáno kromě drátěných konstrukcí udržujících tvar i různobarevné peří z ptáků, dokonce miniaturní zahrádky, sošky, modely plachetnic. Pro složitosti, které zdobily dámské účesy, byly ženy nucené spát vsedě. Do neprodyšných vlasů, které si jejich nositelky po mnoho dnů a týdnů nemyly ani nečesaly se dostávají vši a další parazité. Rokoko však vynalézá vychytávku, která se stává praktickým módním doplňkem – drbátka.

Nadále se nosí paruky.

Obuv

Materiálem pro rokokové boty zůstává samet, brokát a hedvábí, podobně jako v předchozím období baroka. Pánské i dámské boty zdobí spony. Podpatky se ještě zvyšují, rokoko zaznamenává podpatky, které povyšují dámskou obuv až do rozměrů malých chůd – tzv. „kortuny“.

Rokokové módní doplňky

Malá kosmetická taštička – „pompadúrka“ – nazvaná podle markýzy de Pompadur.

„Mušky“ – pihy krásy v podobě hedvábných náplastí různých tvarů. Umisťovaly se na tváře, čelo, krk…

V módě jsou nadále třpytivé vějíře zdobené zlatem.

Trojcípý šátek – připevňuje se k náprsence. Slouží k zahalení hlubokých dámských výstřihů. Využívaným materiálem pro trojcípý šátek je bavlněná či lněná síťovina.

ROKOKO

Účesy a oblečení rokoka tvořila bezbřehá lidská fantazie a hravost. Mnohé nápady, jímž nechyběla pestrost a absolutní originalita se o to hůře realizovaly v praktickém (nepraktickém) životě. Vznešeným rokokovým dámám a pánům chyběly časté příležitosti své zpocené tělo a vlasy s fantastickými doplňky umýt, namísto vody a mýdla používali vrstvy parfémů.

Vrchní vrstva bezchybná a propracovaná do posledního detailu, vespod zápach, vši, kožní problémy…

Co vy, milí čtenáři, máte chuť vklouznout do období rokoka na vlastní kůži?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *