10 důležitých vět z kreslených filmů

Je to tady. Zapomínám repliky z filmů pro dospělé, ale i v těch nejbanálnějších okamžicích se mi vybavují ty z kreslených filmů pro děti. Základním předpokladem, aby i  vám přišly tyhle glosy vtipné, je četnost jejich shlednutí (50x je minimum na jeden film). Nevím, na jaký film jít momentálně do kina, ale zcela bezpečně vám mohu odrecitovat, v kteroukoliv noční hodinu, pasáže z dětských kreslených filmů. Vím, kdy se které zvířátko rozpláče nebo, které auto havaruje. Jednotlivé filmy jsme původně koupili pro našeho syna, ale nakonec se staly nedílnou součástí naší „filmotéky“. Paměť je zvláštní věc, viďte…

  1. Náš pronajatý byt se mi donedávna nějak nelíbil, nevěděla jsem proč. Jednoho dne jsem si sedla a sepsala, co mi vadí. Ke změnám byla potřeba kuráž…Když jsem přemlouvala svoji lenoru, použila jsem heslo Bořka Stavitele (Bob The Builder/Tamirci Bob). „Can we fix it? Yes, we can!“ A tak jsem tahala, bušila, zatloukala, třepala, vyhazovala (i smýkala – ale to už je na jiné pořekadlo – co nejde silou, jde ještě větší silou). Byl to ten důležitý moment, při kterém se věci rozpohybují (a rozproudí téměř mrtvné čchi bytu).
  2. Na „Nechci výmluvy, chci výsledky „(Don´t give me excuses, give me results), jsem si vzpomenula, když ani po roce manžel nevyměnil nefunkční sprchovou hlavici. Velký šéf tučňáků fackuje kumpána. U nás doma samozřejmě zůstalo jen u stížností…Namontovala jsem si to sama, za pouhých pět minut. Je to zvláštní, že v zaměstnání se muži umí rozkrájet a doma pak, abychom posílaly kolkované žádosti…Zkrátka, tučnák měl pravdu.
  3. Není podstatné umět dobře mluvit cizí řečí, ale mít kuráž a touhu. Každý začátek v novém jazykovém prostředí, je obtížný, ale když najdete pochopení mezi místními, nemáte se čeho bát. „Sprechen Sie english?“ – aneb tučňáci utíkají ze zoo na Manhattanu a prokopou se na stejné místo nazpět. Jejich sebevědomí je  veliké, myslí si, že jsou už v Austrálii… I já kopu svoji jazykovou šachtičku a doufám, že „nemít moc špatná turečtina“.
  4. Jen se chlapci usmíveje a mávejte!  „Just smile and wave boys, smile and wave!“  Nezáleží na velikosti problému. Stačí se jen usmívat a tvářit se bezproblémově a všechno projde, alespoň do doby, kdyvyjde na světlo světa pravda. Jako třeba: „miláčku, ten čaj, co Amir nalil do mého notebooku, byl slazený? S medem?!“ Manžel se tváří sladce. Já blednu hrůzou, pohřbívám svoji literární činnost. „Ne, byl bez cukru, to vysušíme fénem“. Počítačová apokalypsa je zažehnána. Prozatím. A kdo by se zlobil na ty nevinné tváře…
  5. V zimním rozbředlém Brně se mi při přecházení na přechodu zasekla aretace koleček. Znáte to dobře. Auta už mají oranžovou a vy s lýtky zbrocenými potem, přemýšlíte celou jednu sekundu, co dál… „Jeď doprava, abys mohl jet doleva – říká Dr. Hudson závodnímu autu McQueen ve filmu Cars (turn right to go left). Zabrala jsem na opačnou stranu a kočár jel, kam jsem potřebovala. Jako budoucí řidič si to raději zapamatuji.
  6. Superbark!Nejen super štěkot by se mi hodil v jedné brněnské cukrárně. Pes Bolt svým super štěkotem zachránil svoji Penny. Já chtěla zachránit situaci. Vstup do oblíbené cukrárny je s kočárkem obtížný. Po prosbě o pomoc při otevírání dveří, vykřikla (už po několikáté) paní prodavačka nepřívětivě: „Nejsem tady od toho, abych držela dveře, mám svoji práci.“ Jakkoliv miluji jejich mlsandu, už tam nechodím. Ano, jsem osel paličatý. Pokaždé byla na prodejně sama a stála u pultu. Dodnes mne mrzí, že jsem se zmohla na pouhé: „děkuji, nashledanou“. S asertivitou jsem došla do…domů, bez zákusků ke kávě. Ale co, super štěkot si šetřím na větší příležitosti. Tohle vlastně nestálo ani za blafnutí pražského krysaříka.  
  7. Is it a long message? I have got a horrible memory“… Je ta zpráva dlouhá? Mám příšernou paměť...Kočky dráždí psa Bolta, když předstírají i po natáčení, že patří k zelenookému mafiánovi, který  vyhrožuje rodině psího superhrdiny. Potíž je v tom, že Bolt věří tomu, že jde o realitu. Když ho tyhle hollywoodské kočky zaskočí tím, že nemohou vyřídit vzkaz, vyznívá jeho „poslání“ tak trochu směšně. Jednou mi jeden kolega řekl, že si mne představuje jako tu holku z obrázku Velké francouzské revoluce, co odhodlaně drží vlajku a nevšímá si, že ji sklouzlo ramínko. Po narození syna mne už jen tak něco nerozhodí. Umím lépe odhadovat, co stojí za námahu a co už je kontraproduktivní. Veškeré nepodstatné rozmíšky v mém okolí už beru s rezervou.  Horlivost je dobrá tak pro teenagery. Později už je i kočkám k smíchu, stejně jako Bolt. 
  8. „Nein, to je citofý nátlak, musím být pefný. Oh nein, ja, oh nein, ja, atd. Jsem slabý, jsem bídák“… Stejně jako toho jezevčíka „Buřtíka“, mne často „honí mlsná“, pokaždé si říkám ne, pak něco zblajznu a zase se utvrzuji ve svém protimlsacím postoji. Je to takové obtížné kolečko. Možná bych si měla lépe zapamatovat, jak dopadl, když došel na konec řady sušenek, chytili ho, dali mu elektrický obojek a zavřeli v karavanu. Nic moc, hlavně ho taky jeho panička neutále oblékala do psích apartních oblečků a líbala a strkala mezi zvířata, co neměl rád. Asi už fakt skončím s mlsáním…
  9. Znáte ten pocit, kdy po 120té během jednoho týdne hledáte maják z požárnického auta, kostičku z Chevy, bez které nejde dokončit skládačka, dílek puzzlí, kde je zobrazena ta „důležitá“ součást auta? Občas jsem se rozlobila. Než jsem si připomenula: „Kam zmizel? Já jsem stopař, ne posel záhrobí“ a „Já jsem medvěd, ne vševěd“. Už přijímám s klidem také manželovo hledání pásků, sešitů, kraťasů a čepic…však nejsem posel záhrobí.
  10.  Podívej se za sebe, ty recyklovatelný kousku plastu! „Look behind you, you recyclable piece of plastic.“  Křičí majitel letiště na jeep Tugger, který se snažil rozjet po ranveji, aby uskutečnil svůj velký sen – vzlétnul. Tuggerovi ve filmu pomohl voják, který ho opravil (po kolizi s nákladním letadlem na ranveji) a vzal s sebou jako člena svojí „Air force“ jednotky. A tak se dostal Tugger do vzduchu, ikdyž jinak, než to plánoval. A tohle mne baví i v životě. Desítky lidí se nám vysmějí za zády, za naše pokusy, občas dojde i na kolizi, co nás pochroume. Díky zvlášní náhodě se zastaví vesmír a věci běží jinak. Už nevím, kdo řekl: „Když myslíš, že něco dokážeš nebo nedokážeš, vždycky se stane, co si myslíš.“ 

Arabalar (Cars)  – č. 5; Bolt – č. 6, 7; Magadaskar – č. 2-4; Open Season 2 – 8, 9; Tamirci Bob (Bob the Builder) – č. 1, Tugger: the jeep 4×4 – č. 10.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na