Zázraky nejen v rodině

Autor

Barevné listy pomalu, ale jistě opouští stromy. Je tu konec října, ideální čas uvažovat o zázracích, o hrách, o výchově i vlastních rozhodnutích. Nejen tato témata nám přináší novinky z nakladatelství Portál.

Zobačová, Hana
Zázrak o Vánocích
Ilustrace: Veverková Hrnčířová, Magda
Šimon je kluk jako každý jiný. Chodí do druhé třídy, moc ho neposlouchají písmenka, má mladší sestru Anežku a taky jednu starší, Sandru, ale té už je dvanáct a je občas trochu divná. Jednoho večera zažije Šíma pravé předvánoční dobrodružství: ocitne se sám na zasněženém náměstí. Nikde nikdo. Jen on, bílé náměstí, kašna, stánky připravené na adventní trhy a krásný tajemný vyřezávaný betlém. A ten večer se stane zázrak: jedna figura z betléma, ta nejmenší hned u zábradlí, Šímovi přímo před očima obživne.
Jaké to je, stát celé dny a celé noci uprostřed vánočního těšení a poslouchat vánoční přání? Nezapomínáme někdy náhodou přes vlastní přání, na přání těch druhých? Příběh o tom, že krásné je dostávat. Ale stejně krásné může být i dávat.
váz., 80 str., 299 Kč
Ukázka z knihy

Seif, Martin N.; Winston, Sally M.
Proč jsem si nekoupil jinou knížku?
Jak ven z neustálého zpochybňování
Překlad: Tolimat, Rani
Potřebujete se pořád o všem ujišťovat a zpochybňujete svá předchozí rozhodnutí? Stále všechno analyzujete a rozvíjíte spousty hypotetických scénářů? Pokud ano, možná jste uvízli v ujišťovací pasti. Díky této knize zjistíte, kudy a jak z ní ven.
Tento jedinečný průvodce vychází z technik kognitivně-behaviorální terapie a nabízí tipy a techniky, které autoři prověřili ve své praxi. Pomůže vám vybudovat si odolnost vůči nejistotám, s nimiž se můžete setkat, a osvojíte si díky němu i základy kritického myšlení. Najdete v ní příběhy lidí, kteří mají podobně jako vy pocit, že si musejí být vším naprosto jisti, že potřebují věci opakovaně kontrolovat a pochybují o svých činech. Naučíte se, jak se vymanit z únavných a nekonečných cyklů pochybování a ujišťování, podpoříte díky němu svou sebejistotu a přestanete se vracet do kuchyně, abyste se ujistili, zda jste vypnuli plyn.
brož., 216 str., 379 Kč
Ukázka z knihy

Key, Ellen
Století nového dítěte
Úvahy o výchově
Překlad: Somogyi, Viola
Výbor z klasického díla švédské myslitelky Ellen Key (1849–1926), která svými úvahami o výchově na přelomu 19. a 20. století zásadně ovlivnila pedagogické myšlení zejména ve Skandinávii a v Německu, ale i v Itálii, USA a Japonsku. Kniha obsahuje texty zabývající se úvahami o výchově dětí. Pozoruhodná je jejich nadčasovost, čtenář v nich zajisté rozpozná „věčná“ výchovná témata, která jsou i po více než sto letech stále předmětem pedagogického diskurzu. Autorka se jimi zabývá s pozoruhodným zápalem pro věc a s velkou dávkou temperamentního humoru. Dočteme se tak o „škole budoucnosti“, o úskalích náboženské výchovy nebo o „vraždění duší“ ve školách.
brož., 208 str., 399 Kč
Vyjde také jako e-kniha
Ukázka z knihy

Zobačová, Hana
Nikdo nejde z kola ven
Detektivní encyklopedie handicapů
Ilustrace: Drobný, Libor
Aleš a Matěj jsou velcí kamarádi, a když se u nich ve třídě ztratí tablet, rozhodnou se jej stůj co stůj najít. Do pátrání se zapojí i jiné děti ze školy a společně pomalu rozmotávají příběh toho, kdo jaký je, co kdo vlastně potřebuje a umí, proč každému z nás jde něco jiného a baví ho odlišné věci. Každý jsme jiný. Někdo má modré oči, další zase hnědé, a někdo možná nevidí, neslyší nebo úplně nerozumí všemu, co mu chceme říct. Další děti mohou mít potíže s pohybem nebo s učením. Přesto z nás mohou být kamarádi. Čtivá kniha objasňuje dětským jazykem nejrůznější postižení a ukazuje, že leckteré nesnáze lze překonat nebo je aspoň zmírnit.
váz., 96 str., 349 Kč
Ukázka z knihy

Záleský, Matouš
Táborová ordinace
Jak pečovat o zdraví dětí na táboře
Ilustrace: Chagina, Sasha, Chagina, Anastasiia
Kniha přehledně mapuje běžnou táborovou agendu, která bývá na zdravotnických kurzech upozaděna. Jak porozumět specifikům dětského věku, jak vyzrát na alergie a chronická onemocnění, jak si poradit s aplikací léků, hygienou, právními aspekty nebo administrativou? Praktický pomocník táborového zdravotníka nebo vedoucího na dětských akcích se hodí i do rodinné knihovničky. Za knihou stojí odborníci s praxí – lékaři i právníci – v čele s pediatrem. Publikace je odborná, přesto srozumitelná, přehledná a vznikla ve spolupráci se Skautem.
brož., 172 str., 349 Kč
Ukázka z knihy

Flachsová, Lada
Hry pro děti naživo i on-line
Ilustrace: Drobný, Libor
Kniha aktivit, která především prvostupňové děti jistě zabaví, ať už na živo, nebo v online prostoru. Lze tu najít tvořivé postupy s návody, hry znalostní, tělocvičné, postřehové, ale také aktivity čistě pro zábavu a dobrou náladu. Některé jsou opravdu jednoduché, jiné zase spíše osloví starší děti. Všechny se ale dají realizovat s žáky 1. stupně, v družině nebo ve třídním kolektivu.
Každá hra je opatřena jednoduchými a přehlednými informacemi, na jakou kompetenci míří, co je dobré si k ní připravit, kolik příprava zabere času, kolik času je pak potřeba na její realizaci. U každého nápadu je také doporučení, jak hru modifikovat v případě online družiny.
brož., 144 str., 249 Kč
Ukázka z knihy

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *