Krásné časy

Autor

Přesně za čtyři měsíce začnou Krásné časy. Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. března v 10 hodin.

Rodina21 Vás na oblíbený hudební (i výtvarný) festival v kouzelném místě zve již od roku 2010. A úspěšně, mnoho čtenářů si oblíbilo toto místo nejen pro kulturu, ale také pro zdejší atmosféru. A vracíte se sem a je Vás každý rok víc a my se z toho těšíme, protože „Smetanka“ nezklame nikdy.

Co pro Vás nachystala letos?
Podívat podrobně se můžete na WEB nebo si výběr počíst přímo tady:

Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a bohatě se propsal i do umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětluje dramaturg Vojtěch Stříteský.

Jedním z děl epochy „Krásných časů“ v programu 65. Smetanovy Litomyšle začíná v jednom z jejích center, Paříži, kde se roku 1878 konal jeden z fenoménů 2. poloviny 19. století – 7. Světová výstava. Právě pro ni a uvedení nového nástroje v Palais de Trocadéro napsal Charles-Marie Widor premiéru Varhanní symfonie č. 6, která bude znít na koncertu tchajwanské umělkyně Hsiao-Yi Yu, stejně jako Varhanní sonáta č. 1 d moll Alexandre Guilmanta z roku 1874.

Kromě důrazu na autory tvořící v období Belle Époque dramaturgie pokračuje též v dlouhodobých tématech a programových řadách. V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí sopranistka Maria Agresta a tenorista Pavel Černoch. Festival se systematicky věnuje tvorbě J. S. Bacha, klavíristou Martinem Kozákem bude proveden kompletní první díl Dobře temperovaného klavíru a v pořadu Bach a Lipsko 1723 ožije 300 let stará historie souboje s jeho souputníky o prestižní místo kantora v kostele sv. Tomáše.

Stará hudba bude znít v koncertu sopranistky Roberty Mameli a souboru Collegium Marianum a na festivalové stagioně v zámku Nové Hrady ve slavné Pergolesiho opeře-buffa Služka paní a Loosově půvabné zpěvohře O komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném.

Naopak zcela současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet, a samozřejmě koncerty přesahové – od oblíbeného Koncertu na přání, tentokrát s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers, přes již zavedenou Jazzovou jízdu v jízdárně až po Koncert plný překvapení, v němž se umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský ohlédne s mnoha hosty za svými 40 lety na Smetanově Litomyšli.

Rodinám s dětmi bude určeno hudebně taneční pásmo Bylinky – písničky z hrnečku, v němž vystoupí také dětské sbory a soubory. Dětští a mladí umělci vystoupí i v dalším finálovém koncertu stipendijního projektu MenART. V řadě významných jubileí připomene Smetanova Litomyšl sté výročí narození Marie Callas uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce. Sté výročí od zahájení pravidelného vysílání oslaví v rámci festivalu také Český rozhlas. Jako obvykle ročník zakončí Velké finále s uvolněnějším programem, tentokrát vzdá poctu krásám Itálie.

„Uvědomujeme si, že i my jsme prožívali krásné časy, které teď s pandemií, válkou a energetickou krizí jakoby končí. Pocit krásných časů si ale vytváříme především sami v sobě a Smetanova Litomyšl může být pro něj dobrým důvodem,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. Festival přináší nejen kvalitní umělecké zážitky, ale na návštěvníky pozitivně působí i poklid a genius loci města.

Z důvodu generální opravy litomyšlského zámku se však letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény – zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou. Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatuje Pikna.

„Jak se mohli všichni přesvědčit během covidových ročníků, dokážeme si poradit v každé situaci. Věřím, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů proměníme halu v takřka dokonalou koncertní síň. Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy, a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu.“

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/