Obrazy, co hrají nejen barvami

Autor

Chcete-li zažít nevšední výstavu a na umění zkusit nalákat i děti, tak rozhodně víme, co doporučit. Hrací obrazy a sochy Pavla Holečka totiž zaujmou jak hravé dospělé, tak děti.

Rozhovor s autorem o tvoření, snech i múzách jste si mohli přečíst na našich stránkách už před pěti lety. Připomenout si jej můžete tady: SOCHA KE MNĚ PŘIJDE SAMA. Současnou výstavu MIHOTÁNÍ VE VAKUU OSSOBNÍ OSSOBNÍ NORY 42 můžete navštívit do 21. října 2018 v galerii Kladenského zámku. A můžete si ji nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. 

Co nám k výstavě řekl sám autor Pavel Holeček?

„Jádrem mé tvorby je láska k abstraktnímu umění. A tu promítám skrz obrazy, sochy, objekty. Sochy jsou zde moderní až současné. Některé obrazy jsou dokonce interaktivní, což znamená pro návštěvníka s kouskem dětské duše, že si může na ně zahrát. Mají totiž snímače a při doteku hrají. Návštěvník (i děti) si tak může vykouzlit svojí vlastní melodii a zvukovou kulisu pro výstavu. Ideální pro hravé bytosti. Stavte se užít nevšední chvilky na této pozoruhodné výstavě.“

Málokdo si už zkusil zahrát na obraz. A není to nic nadneseného ani umělecky vzletného. Byli jsme tam. V zámečku opravdu obrazy (a sochy) hrají podle toho, jak se jich dotýkáte. Také ostatní obrazy „cosi“ vyzařují, dojem už necháme na Vás. Stejně jako skladby, které dokážete v prostorách výstavy díky obrazům vyloudit… Pro ty nejnadšenější rádi dodáme, že některé obrazy a sochy je možné i zakoupit. 

Výstava ve Vás zanechá také otázky, což by podle mě umění přesně mělo dělat. Tu nejčistší položily i moje děti u jednoho ú-středního exponátu: „Jak to udělal?!“ A opravdu stály a koukaly a přemýšlely a já si říkala (jo, mě baví moderní umění á la Kintera a Velčovský): Super, jen si nad tím přemýšlejte.

Užijte si umění na dosah, na dotek a na doslech.

Více o životě a díle: http://www.pavelholecek.com/

Fotografie: 1, 4 – Tereza Cimburková, 3 – Tomáš Tyburec

P.S. A až půjdete z výstavy, nezapomeňte se v zámecké zahradě dobře rozhlédnout, už léta tam létají autorovy nahé duše…

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *