Musíme si pomáhat aneb o Adventních koncertech

Autor

Adventní čas je doba, kdy víc než jindy myslíme na ty, kteří měli méně štěstí než my. Spousta lidí si proto oblíbila již neodmyslitelnou součást předvánočního období – Adventní koncerty. Skvělou formou spojují kulturní zážitek v podobě výborně provedených koncertů s charitativní činností. Abychom mohli nahlédnout do zákulisí Adventních koncertů, požádala jsem o rozhovor jednu z hlavních tváří tohoto projektu paní Táňu Fischerovou.

Adventní koncerty se již staly předvánoční tradicí. Kolikátý ročník vlastně letos bude?

Letos máme jubilejní dvacáté výročí založení koncertů.

Jaká myšlenka byla na začátku a kdo s tímto nápadem přišel?

S touto myšlenkou přišel režisér Jaromír Vašta, který žil nějakou dobu v Německu a Rakousku a viděl tam podobné typy pořadů. Například v Rakousku je to jeden celý den, kdy televize vysílá jenom pro charitu a vystupuje tam celá řada osobností. Mirek Vašta vymyslel systém čtyř adventních koncertů i kombinaci dotáček, klasické hudby a moderování.

Jak jste se k projektu dostala vy?

Oslovil mě ve druhém ročníku Mirek Vašta s tím, abych tam přečetla něco podle vlastního výběru. Další rok mě požádal, abych řekla něco z vlastní zkušenosti a pro následující rok už oslovil Honzu Kačera a mne, abychom se připojili jako moderátoři k Martě Kubišové, která u toho byla od samého začátku.

Do projektu se musí hlásit velké množství zájemců o pomoc a vybrat mezi nimi zřejmě není snadné. Existuje nějaký klíč, podle kterého se z nich vybírá?

Snažíme se, aby se témata nedublovala, takže hledáme něco pro každou věkovou skupinu, také nějakou nemoc, abychom osvětlili problémy, se kterými se takoví lidé potkávají a občas zvolíme i nějaké méně populární sociální téma, jako např. bezdomovci nebo AIDS.

Jak dlouho trvá příprava Adventních koncertů?

Je to vlastně na celý rok. Nejprve se vyberou před létem témata, na podzim se jede točit dotáčky do prosincových adventních koncertů, současně jezdíme kontrolovat, jak naložily předchozí vybrané subjekty s penězi a točíme o tom dokument. Po skončení AK v prosinci čekáme, až se v únoru uzavře konto a někdy v březnu natáčíme opět před kamerami rozdělení peněz tak, aby byly pod veřejnou kontrolou.

Kolik peněz tento projekt získal za celou dobu svého trvání a kolika subjektům se již pomohlo?

To opravdu nevím. Je to mnoho desítek milionů, ale přesné číslo neznám.

Nakolik vám lidé pošlou doopravdy to, co slíbí?

Pošlou mnohem víc, než slíbí. Náš pořad trvá hodinu a to je krátká doba. Mnozí se tak nedovolají a jsou také dárci, kteří nestojí o to, být jmenováni. Jsme vždy zaskočeni laskavostí našich diváků. Pošlou mnohem víc, než se objeví na monitoru a to nemáme velké sponzory, pouze drobné dárce, kteří se často dělí o to, co sami mohou potřebovat. Hluboce před nimi smekáme.

Je nějaký konkrétní koncert, na který vzpomínáte?

Nemohu říct, že bych některému dávala přednost. Za každým jsou smutné lidské zkušenosti a osudy. Ale možná snad koncert pro sdružení rodičů pro polysacharidozu. Nemoc s tímto zvláštním jménem postihuje děti, z nichž se žádné nedožije dospělosti a přitom průběh nemoci je hodně těžký. Rodiče prožívají zlé chvíle a k tomu bez naděje. Toto téma nás hloubkově zasáhlo.

Co pro vás znamená advent?

Čekání na světlo, které zesiluje v tmách , aby se po vzoru dítěte v Betlémě narodilo v našich duších.

Jaké je vaše vánoční přání a co byste popřála našim čtenářkám a čtenářům?

Hodně sil v okamžiku, kdy se zdá, že temnota vítězí. Víru, že světlo existuje a sílu je chránit v sobě. A pomáhat si navzájem, to temnota nemá ráda.

Děkuji moc za rozhovor, přeji poklidný adventní čas a spoustu otevřených srdcí ochotných naslouchat.

Adventní koncerty máte možnost sledovat každou adventní neděli od 17:00 hodin na ČT1.

Foto: Česká televize a pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *