Nezisková organizace Pomocné tlapky se zabývá přípravou vodících psů pro nevidomé a asistenčních psů pro tělesně postižené spoluobčany.
Pojďme dnes nahlédnout do zákulisí a o Pomocných tlapkách se dozvědět spoustu zajímavých informací. Možná zatoužíte být nápomocni a podniknete krok, který pomůže potřebným. O asistenčních psech, Pomocných tlapkách i způsobu pomoci si povídám s ředitelkou organizace Pomocné tlapky o.p.s. paní Hanou Pirnerovou.
Paní Pirnerová, představte nám společnost Pomocné tlapky.
Asistenční psi pro vozíčkáře se v České republice cvičí od roku 2000. Tehdy představila nově vznikající obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky první čtveřici psů pro tělesně postižené. Do té doby byli v ČR známí pouze psi doprovázející nevidomé.
Oficiální datum vzniku této neziskové organizace je 6.2.2001. Po tento čas tvoří asistenční psi součást naší společnosti. Pomocné tlapky jich za dobu své existence (do 8/2012 ) vycvičili a ZDARMA předali do užívání lidem z celé ČR již 132. Za dobu, kdy si asistenční psi vydobyli své místo ve společnosti vedle vodících psů, se nezměnilo financování výcviku asistenčních psů. Příspěvek na výcvik je poskytován stále jen na výcvik vodících psů. Příprava asistenčního psa (od nákupu štěněte až po předání klientovi) trvá cca 20-24 měsíců a náklady spojené s výchovou a výcvikem činí okolo 210 000 Kč. Naše společnost získává peníze na výcvik asistenčních psů formou darů od firem, jednotlivců, nadací, z veřejné sbírky, DMS zprávami, ale také z vlastní výdělečné činnosti. Díky našim donátorům a patronům můžeme klientům poskytovat psy ZDARMA, to znamená, že klient za psa neplatí. Klient musí poskytnout svému psímu asistentovi ve službě kvalitní jídlo a veterinární péči.
Jaké služby společnost Pomocné tlapky poskytuje?
Naše společnost je známá především výcvikem asistenčních psů pro tělesně postižené a tzv. šikovných společníků, kteří pomáhají dětem s těžkým kombinovaným postižením a zároveň rodičům při péči o postiženého. Připravujeme i psy pro nevidomé a věnujeme se canisterapii, především vzděláváním dobrovolníků a testováním canisterapeutických psů.
Jaké kroky musí podniknout člověk odkázaný na invalidní vozík nebo nevidomý občan, pokud má zájem o přidělení asistenčního psa?
Zájemce o asistenčního psa, šikovného společníka nebo i vodícího psa nás kontaktuje telefonicky na t.č. 724 279 599 nebo emailem info@pomocnetlapky.cz a my potencionálnímu zájemci pošleme tiskopis „žádost o asistenčního/vodícího psa“ a potřebné doplňující informace. Jakmile se k nám vyplněná žádost vrátí, klient je zařazen do pořadníku čekatelů. Ve chvíli, kdy se ocitne mezi prvními šesti čekajícími, je pozván na osobní pohovory s našimi pracovníky.
Cílem pohovorů, či rozhovorů s fyzioterapeutkou, psycholožkou a trenéry bývá získat co nejvíce informací o klientovi, jeho postižení, stylu života, aktivitách a potřebách. To jsou velice důležité údaje, které nám přiblíží potřeby handicapovaného člověka. Díky nim pak můžeme vytipovat vhodného psa, který nejenom, že zvládne speciální úkony, jenž bude klient potřebovat, ale také si se psem pravděpodobně sednou povahou a temperamentem. Každý pes je připravován přesně na míru klientovi. To znamená, že nejdřív jsou informace o klientovi a k němu se hledá vhodný čtyřnohý partner.
Kolik peněz stojí tato služba?
Příprava psa od štěněte až po předání psa do užívání klientovi spolkne okolo 210 – 230 tis. Kč.
Asistenčního psa a šikovného společníka poskytuje naše společnost klientům zdarma. O zajištění získání financí na přípravu psa se stará ředitelka společnosti. Zde patří poděkování všem partnerům, nadacím a přátelům, díky kterým se nám financování daří zajistit.
Vodícího psa klientům hradí stát příspěvkem přes Úřad práce – sociální odbor. Dle finanční situace klienta může ale příslušný úřad požadovat částečnou úhradu i od žadatele. Na základě individuálního posouzení je však naše společnost připravena chybějící peníze klientovi pomoci sehnat.
Jaká plemena psů cvičíte? Nemusí se invalidní člověk obávat, že pes nebude vyhovovat jeho nárokům?
Naše společnost připravuje pouze retrievery, především labrador retrievery, golden (zlaté) retrievery a máme také tři flat-coated retrievery a to výhradně s průkazem původu, aby byla co největší pravděpodobnost záruky dobré povahy, charakteru a zdraví.
Způsob přípravy asistenčního psa pro naše klienty je natolik propracovaný, že riziko toho, aby si pes s klientem „nesedli“ je minimální. Vždyť cesta od štěněte k asistenčnímu psovi je dlouhá a náročná, právě proto, že se musíme věnovat velice pečlivě nejen tomu, jaké má požadavky klient, jakým stylem života žije, ale také vytipování vhodného psa. Klient se se svým psem poprvé setkává po třech měsících speciálního výcviku. Toto třídenní setkání je velice důležité, právě proto, abychom zjistili, zda mezi klientem a psem problikne ta pověstná jiskra. Až po tomto setkání se připravuje pes přesně dle požadavků klienta. Ke konci výcviku se klient „secvičuje“ se psem dalších 5-7 dní v tréninkovém bytě a po úspěšném složení závěrečných zkoušek se nadále další dny pracuje pod vedením trenéra již v bydlišti klienta.
Představte nám maskota Pomocných tlapek.
Maskot se jmenuje Karel. Je to plyšová replika smetanového labradora, kterého mohou lidé potkat především v rámci koncertů Čechomor Kooperativa tour. Maskot Karel nás doprovází i na sportovní akce „Psinning je psina“ a od letoška „Hýbeme se pro Pomocné tlapky aneb ve fitku je psina“, do kterých se mohou připojit všechna fitka z ČR, která chtějí podpořit dobrou věc.
Pomocným tlapkám pomáhají i známé osobnosti a hudební skupiny. Prozradíte našim čtenářům, jak se zapojila skupina Čechomor? Kde si mohou CD Čechomoru zakoupit?
Za naše „manželství“ se skupinou Čechomor může náš generální partner Pojišťovna Kooperativa, která spojila podporu kultury s podporou charitativního projektu. Toto partnerství trvá již 6. rok, kdy s hochy z Čechomorou objíždíme koncerty po celé republice v rámci již zmiňované Čechomor Kooperativa tour. Sem spadá i promítnutý film, který představí návštěvníkům naši činnost a zájemci pak mohou podpořit naši činnost zasláním dárcovské DMS ve tvaru „POMOCNETLAPKY“ na telefonní číslo 87777. Operátor jim odečte částku 30 Kč a my obdržíme 27 Kč. Dále lze podpořit naši činnost nákupem reklamních předmětů na stánku, či si domluvit individuální podporu. Díky tomuto projektu se o nás každoročně dozví okolo 30 tisíc lidí. Získáváme nejen nové partnery, ale dozví se o nás ti, kterým my můžeme pomoci právě formou vycvičení asistenčního psa. CD mohou zájemci zakoupit na koncertě nebo v e-shopu Pomocných tlapek.
Vydáváte také zpravodaj Pomocných tlapek. Co se v něm dozvíme?
Zpravodaj je v tištěné i emailové podobě. Tvoří ho příspěvky našich klientů nejen ze života se čtyřnohým asistentem, ale také o životě člověka s handicapem. Najdou se tu postřehy z cestování, tipy na výlety, ale také příběhy – úsměvné, nebo třeba s „drsnějším“ podtextem. Nechybí zde i příspěvky z oblasti canisterapie, či rady veterinářů. Součástí je samozřejmě vzpomínka na ty, kteří nás opustili (bohužel i to je součástí naši práce),či uvítání miminek našich klientů a vychovatelů, poděkování sponzorům apod. Jsem přesvědčena, že 64 stránek doplněných kouzelnými ilustracemi úžasného grafika a malíře pana Pavla Beneše pohltí většinu z nás.
Jaké reakce zaznamenáváte? Jak funguje zpětná vazba klient – Pomocné tlapky?
„Jestli něčeho, za tu dobu, co máme asistenčního psa, litujeme, pak toho, že jsme Vás o psa nepožádali daleko dřív.“ (Vaňkovi)
Jednu z prvních úžasných hlášek pronesl Michal Kutač v roce 2002, který řekl “Jízda na vozíku je jako jízda v Trabantu, ale jízda na vozíku s asistenčním psem, je jak jízda v Mercedesu“
Co dělá ze psa – labradora nejlepšího přítele člověka?
Kdyby byl labrador člověk, pak by to byl přesně ten chlapík, kterého by maminka chtěla, abyste si vzala. Je silný, pevný, spolehlivý, inteligentní, miluje společnost, zaběhané zvyky, dobré jídlo a teplou postel. Navíc má dobrou povahu a miluje děti. Je to pes, který se chce líbit, je to pes, který opatrně dovádí s dětmi, paničku doprovodí ke kadeřnici a s pánem nadšeně jezdí autem. Večer se spokojeně uloží před televizi a bude ji s Vámi soustředěně sledovat. Nikdo Vás nebude ochoten dvacetkrát za den bláznivě vítat a mít celý den dobrou náladu, když Vás vidí. Váš pes tu je vždy pro Vás.
Děkuji Vám za rozhovor. Organizaci Pomocné tlapky přeji bezproblémový chod, dostatek prostředků k přípravě asistenčních psů a spokojenou klientelu.
Webové stránky organizace Pomocné tlapky: www.pomocnetlapky.cz