Mezi řádky je moc dobře po všech stránkách

Autor

Tahle kavárna je výjimečná po mnoha stránkách. Po několika milých osobních návštěvách jsem požádala marketingovou ředitelku Martinu Kaderkovou o rozhovor. Nutno aktuálně dodat, že ani v současné nelehké době své věrné i náhodné zákazníky kavárna neopouští a jede výdej přes okýnko.

Prosím představte nám, prosím, kavárnu Mezi řádky.

Kavárnu Mezi řádky jsme otevřeli v srpnu 2013. Najdete ji naproti Švandova divadla na Smíchově, jen pár kroků od Arbesáku. S obsluhou hostů, přípravou kávy a v kuchyni u nás pomáhají lidé s lehkým mentálním postižením. Jsme součástí skupiny sociálních podniků Etincelle, která právě slaví 15. narozeniny. Etincelle dnes dává práci více než 150 lidem s hendikepem. Díky tomu umíme nabídnout našim návštěvníkům velkou škálu vlastních výrobků. Například kvalitní čerstvé slané a sladké pečivo z vlastní řemeslné pekárny Na Návsi v Kladně (tam je také v divadle Lampion další „naše“ kavárna – Bez konce). Lahodné dezerty od našeho šéfcukráře, ale i výrobky studené kuchyně. Umíme zajistit catering či někam dojet s naším bistrem Mezi řádky na kolečkách ve stylovém foodtrucku.

Jste výjimeční také ve zdroji surovin, které používáte.

Máme farmu v Ledcích, kde pěstujeme bylinky, ovoce, zeleninu a chováme zvířata. Proto si u nás můžete dát snídani z vajíček z volného chovu. Z bylinek a ovoce děláme mimo jiné vlastní domácí limonády. Brzy budeme v našich kavárnách a bistrech nabízet vlastní čerstvě praženou kávu – uprostřed šumavských lesů právě dokončujeme stavbu pražírny. Neustále se posouváme a rosteme.

Kaváren je v Praze spousta a Vaše je úspěšná už roky…

Máme radost, že se naše kavárna již podruhé stala Kavárnou roku Prahy 5. Svou návštěvou nám totiž lidé mezi řádky říkají, že podporují společný svět lidí zdravých a lidí s různými omezeními. Jsou s námi v tichém spojenectví, kde se jejich respekt a podpora práce lidí s hendikepem vyjadřuje jednoduše tím, že využívají naše služby. A to je náš cíl. Chceme inspirovat další zaměstnavatele, aby dali příležitost k práci lidem s postižením.

Kdo u Vás obsluhu zaučuje?

Baristy s hendikepem zaškoluje náš sociální pracovník ve spolupráci s trenérem.  Nástupu na pracovní pozici předchází několikadenní stáž na konkrétním nebo obdobném provozu, aby získal OZP pracovník potřebnou jistotu a i my jsme si byli jisti, že spolupráce bude fungovat.

Jaké máte zkušenosti s dobrovolnictvím?

Na naší farmě v Ledcích probíhaly dobrovolnické dny ve spolupráci s různými velkými společnostmi, jedna také s Vrchním státním zastupitelstvím. Zaměstnanci nám velmi pomohli a myslím, že je spolupráce i těšila. Opačným směrem bychom pak ocenili dobrovolnickou spolupráci s experty ve svém oboru. Například s někým, kdo je zkušený ve vývoji webu, PPC kampaních atp. Důležitá je pro nás ale dlouhodobá spolupráce.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji další úspěšné roky!

https://www.facebook.com/kavarnameziradky

Ve spolupráci s webovým portálem www.dobrovolnik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *