„Politika je stále ještě mužský svět…“

Autor

Asi se shodneme na tom, že politika je oblast, kde zastoupení žen ještě stále pokulhává. Ačkoliv v plamenných projevech mnozí politici přiznávají, že podíl žen v politice je nízký, když přijde na lámání chleba, mnoho pro změnu nedělají. Tedy abych jim nekřivdila, samozřejmě jsou i světlé výjimky, ale ve finále je to hlavně na samotných ženách, které se pro politiku rozhodly a také na voličích. Naštěstí existují i sdružení, která tento stav pomáhají zlepšovat. Jedním z nich je Fórum 50%, jehož ředitelka paní Jana Smiggels Kavková mi ochotně zodpověděla mé otázky.

Můžete nám představit Fórum 50%. Jak vzniklo a jaké jsou Vaše cíle?
Fórum 50 % vzniklo v roce 2004 z iniciativy skupiny mladých aktivních lidí, kteří nebyli spokojeni se stavem české politiky. Jeho cílem bylo a je dosáhnout vyrovnaného zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích procesech.

Kde se můžeme s aktivitami Fóra 50% setkat?
O svých aktivitách informujeme na webových stránkách organizace: www.padesatprocent.cz, sledovat nás můžete také na facebooku. Mimo to pořádáme pravidelně veřejné diskuse, semináře pro političky a pro politické strany, působíme rovněž v poradních orgánech vlády.

Proč je podle Vás důležité zastoupení mužů a žen v politice 1:1?
Paritní zastoupení žen a mužů je v první řadě otázkou spravedlnosti. Společné rozhodování by navíc prospělo celé společnosti, neboť ženy díky odlišné životní zkušenosti nastolují nová témata, a zároveň přinášejí jiný úhel pohledu na ta stávající.

Pokud by byly zavedeny kvóty, nehrozí, že by mohl být diskriminován schopný muž na úkor méně schopné ženy jen proto, aby byly kvóty dodrženy?
Pokud se podíváme na současnou úroveň české politiky, myslím, že personální obměna jí může jedině prospět. Opravdu si nemyslím, že odchodem současných politiků by se snížila její kvalita. Naopak. Ženy jsou stejně vzdělané jako muži, mezi vysokoškoláky dokonce převažují, prosazují se ve všech profesích, a je proto škoda nevyužít jejich potenciál i v politice.

Co dokázaly ženy v české politice?
V komunální politice je celá řada političek, které pro své obce dělají maximum a s obrovským nasazením se starají o blaho místních obyvatel. Jejich práce však není tak mediálně viditelná. Ve vrcholné politice je žen tak málo, že zatím společně žádná témata neprosazují.

Proč je podle Vás v české politice tak málo žen?
Politika je stále ještě mužský svět a ženy se v ní prosazují velmi obtížně. Musí překonávat řadu viditelných i neviditelných bariér. Paradoxní je, že největší překážkou jim jsou jejich vlastní politické strany. Netransparentní fungování českých politických stran, kde o úspěchu rozhodují především neformální známosti, nahrává jednoznačně mužům.

Která (nejen česká) politička je dle Vás skutečnou osobností a proč? A který politik?
Vážím si celé řady političek: například již zesnulé Jaroslavy Moserové, která jako první žena kandidovala na prezidentku, Hany Marvanové, která už bohužel z politiky také odešla, Jany Hybáškové, která je skutečnou expertkou ve svém oboru, Anny Šabatové, která by se mi moc líbila jako kandidátka na prezidentku, Táni Fischerové za to, že si dokázala uchovat své principy i v nelehkých podmínkách Poslanecké sněmovny, senátorky Aleny Gajdůškové, která opakovaně nastoluje téma rovnosti žen a mužů navzdory posměchu svých kolegů a mnohých dalších.
Z mužů -politiků bych ráda zmínila například Jiřího Dienstbiera, jehož zásadní postoj po pražských volbách velmi oceňuji.

Která z českých politických stran je ženám nejotevřenější a která naopak nejméně?
Tradičně nejvstřícnější vůči ženám je Strana zelených. Rovnost žen a mužů je jedním z jejích hlavních principů, jako jediní uplatňují kvóty pro sestavování kandidátních listin. Naopak ODS a TOP 09 vůči ženám vstřícné nejsou. V jejich vedení jsou skoro samí muži, stejně jako na předních místech kandidátních listin.

Jak vidíte českou politiku z pohledu rovných šancí do budoucna?
Pevně věřím, že díky podpoře, kterou mají političky přímo od voličů a voliček (14 poslankyň poslaly do Sněmovny z nevolitelných míst preferenční hlasy), se situace časem zlepší. Ale bude to běh na dlouhou trať, protože politické strany jsou až na výjimky vůči přání lidí po vyšším zastoupení žen v politice zatím hluché.

Co byste vzkázala ženám, které by rády do politiky vstoupily, ale zatím ještě váhají?
Podporuji všechny ženy, aby se v politice angažovaly. Určitě to není snadné, ale jak jinak než aktivním přístupem a spolurozhodování o směřování naší společnosti můžeme přispět k proměně české politiky? Dámy, držím Vám všem palce!

Děkuji Vám za rozhovor a přidávám se s držením palců nejen pro ženy, které do politiky chtějí jít, ale i těm, které už v ní jsou a samozřejmě i Vám a Fóru 50%.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *