Bylinkový svět III.

Autor

Další dávka bylinek, jejich pěstování, léčivé účinky i použití v kuchyni a samozřejmě pár receptů. V tomto díle se podíváme blíž na šalvěj, tymián, kerblík, meduňku a petrželku „kudrnku“.

Šalvěj lékařská

Pěstování: Šalvěj je krátkověký keřík a každé tři až čtyři roky potřebuje vyměnit. Pěstování ze semen je náročnější a výsledky nejisté. Lepší je koupit rostlinku v zahradnictví a pokud dobře prospívá, množit ji dále řízkováním. Aby vám na bylinkovém záhonu dělala náležitou parádu, zvolte dva i více barevné kultivary – zelenolisté, žluté, tmavě nachové nebo vícebarevné listy.

Šalvěj potřebuje plné světlo, aby měla správné aroma. Pokud chcete šalvěj sušit, sbírejte mladé výhonky začátkem léta před vykvetením. Nikdy nestříhejte do starého dřeva, rostlina by mohla uhynout. Pozor nespleťte si šalvěj lékařskou s šalvějí divotvornou, abyste neulítli. Šalvěj divotvorná má totiž hlucinogenní účinky.

Použití: Užívá se jako prostředek proti pocení, ujklidňuje zažívací ústrojí a působí protizánětlivě i protihlístově. Je vhodná při nemocech jater a žlučníku. Protože snižuje sekreci žláz a to včetně mléčných, není vhodná pro kojící matky a ani pro těhotné, neb může způsobit stahy dělohy. Má desinfekční účinky a proto se dobře hodí jako kloktadlo při poranění a zánětech dutiny ústní a při bolestech v krku. Obklady z ní připravené se používají při hojení ran a různých poranění.

Má výrazné, lehce nahořklé aroma, které podtrhuje chuť masa. Hodí se především k tučnému vepřovému, ale i k drůbeži a rybám, skopovému či telecímu. Šalvěj obsahuje thujon, který je toxický, proto by se neměla používat ve velkých dávkách a dlouhodobě.

Kuřecí prsa na šalvěji

Suroviny: 4 kuřecí prsíčka, sůl, pepř, 1 citrón, 2 snítky šalvěje, 2 lžíce olivového oleje, 750 g drobných žampionů, 1 cibule
Příprava: Omytá a osušená prsíčka rozkrojíme na plátky. Vložíme je mezi dvě fólie a lehce naklepeme. Řízky osolíme a opepříme. Citrón důkladně omyjeme pod proudem horké vody. Rozpůlíme ho a z jedné poloviny ostrouháme kůru. Druhou nakrájíme na kolečka. Otrháme snítky šalvěje.V pánvi rozpálíme olej a vložíme plátky masa. Po obou stranách je dozlatova opečeme. Smažíme asi 8 minut z jedné strany. Zhruba po 12 minutách dáme do pánve k masu kolečka citrónu. Zatímco se maso smaží, očistíme žampiony. Podle velikosti je rozpůlíme nebo rozčtvrtíme. Osmažíme maso, vyjmeme je z pánve a zabalíme do alobalu. Do vypečeného tuku vložíme žampiony a 4 minuty je restujeme. Oloupeme cibuli a nadrobno pokrájíme. Přisypeme ji k žampionům a společně ještě jednou osmahneme. Žampiony ochutíme solí a pepřem. Posypeme je citrónovou kůrou. Maso rozdělíme na talíře a přidáme žampiony. Podáváme s bramborami.

Tymián obecný

Pěstování: Tymián je nízký vytrvalý polokeř. Předpěstujte si jej ve výsevních miskách v době od března do dubna. Později můžete udělat výsev i přímo na záhon pod sklo. Potřebuje teplé a slunečné místo. Stejně jako oregano, lákají jeho květy spoustu motýlů. Aby měl správnou chuť a aroma, sklízejte ho za plného slunce, nejlépe okolo poledne při teplotách do 35°C. Pro sušení stříhejte snítky před vykvetením a sušte v tmavé skříni.

Použití: Tymián je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Používá se nejen při zánětech dýchacích cest a trávicího ústrojí, ale také při angíně, astmatu, bronchitidě a všech druzích kašle, usnadňuje vykašlávání. Příznivě působí proti křečím a zánětech zažívacího traktu. Tělu dodává železo a má tak vliv na podporu tvorby červených krvinek. Při zevním použití se využívají jeho antiseptické a desinfekční účinky. Není vhodný při onemocněních srdce, při akutním zánětu střev a vyhýbat by se mu měly i těhotné.

V kuchyni se využívá především do hustých polévek, do marinád na grilovaná masa a do dušených mas. Výborně se hodí ke zvěřině, ale také při přípravě bylinkového másla.

Pstruh s tymiánem a česnekem

Suroviny: 500 g filet pstruha, 3 stroužky česneku, čerstvý tymián, olivový olej, mletý bílý pepř, sůl
Příprava: Filé pstruha očistíme a nakrájíme na větší kousky. Česnek oloupeme a nakrájíme na plátky. Čerstvý tymián odrhneme od stonků a použijeme pouze lístečky. Filé dáme do misky, zakapeme olejem, osolíme, opepříme, přidáme česnek i tymián. Necháme marinovat minimálně 5 – 6 hodin, lépe pak přes noc. Na druhý den rozpálíme teflonovou pánev, vhodíme kousky pstruha a prudce osmahneme, dokud není ryba zlatavá, stejně tak plátky česneku. Pstruha podáváme ihned po přípravě, nejlépe s bramborovou kaší.

Kerblík třebule

Pěstování: Kerblík je nenáročná bylinka. Vysévejte ho několikrát do roka v období od března do srpna přímo na záhon. Ve zbylém období ho mějte doma v květináči na slunném parapetě. Nezapomínejte na častou zálivku. Zajistíte si tím neustálý přísun čerstvých mladých listů. Pokud nechcete semena, uštipujte mu květy, bude mít křehčí listy.

Použití: Kerblík má vysoké množství vitamínu C, železa, hořčíku a karotenů. Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Využívá se především při žaludečních potížích, ale i na snižování vysokého krevního tlaku. Pleťová maska zvláčňuje pleť a také ji čistí. Vatové tampóny namočené v čaji z kerblíku, ulevují unaveným očím.

Při přípravě jídel se používají čerstvé, jemně nasekané listy. Kerblík se nedá sušit, uchovávat ho ale můžeme nasekaný v mrazáku. Dodává příjemné aroma polévkám, salátům a grilovaným rybám.

Kerblíková polévka

Suroviny: 1/2 celeru, 1 petržel, 1 mrkev, 10g másla, 40 dkg brambor, 1 svazek kerblíku, 3/4 l vývaru, 125 ml smetany ke šlehání
Příprava: Zeleninu omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Rozehřejeme máslo, na něm podusíme zeleninu, brambory omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky, kerblík opláchneme a s podušenou zeleninou zalijeme vývarem, osolíme a přivedeme do varu. Povaříme a prolisujeme sítem. Přidáme smetanu, polévku zahřejeme dochutíme a ozdobíme nadrobno nakrájeným kerblíkem.

Meduňka lékařská

Pěstování: Je to trvalka, která dorůstá výšky až 120 cm. Předpěstované sazeničky vysazujte do dobře propustné půdy do polostínu. Starší rostlinky čas od času vyryjte, trsy rozdělte a znovu je jednotlivě zasaďte. Nejlepší je používat ji v čerstvém stavu, protože sušená ztrácí po čase nejen svou chuť, ale i vůni. K sušení jí stříháme před kvetením za suchého, chladnějšího počasí a sušíme na stinném místě.

Použití: Používá se při nachlazení, ale především při zažívacích potížích jako jsou křeče a nadýmání, také povzbuzuje chuť k jídlu. Má uklidňující účinky a používá se i při poruchách nervového původu, např. bušení srdce nebo nespavost. Je vhodná i jako přísada do koupele na revmatické potíže.

Meduňka má příjemnou citrónovou vůni i příchuť. Dodává pikantnost polévkám a marinádám. Dá se také použít místo citrónové kůry do koláčů či ovocných jídel. Je vhodná k přípravě nápojů.

Hejk na grilu v bylinkové marinádě

Suroviny: 4 ks vykuchaného hejka bez hlavy, 4-5 stroužků česneku utřeného se solí, 1/2 lžíce sladké papriky, 1 lžíce citrónové šťávy, 3-4 lžíce oleje, 1/4 lžičky kari, 1/4 lžičky zázvoru, 1/4 lžičky koření orient, snítka petrželky, snítka pažitky, pár lístků šalvěje, pár lístků meduňky, čerstvě mletý pepř
Příprava: Marináda – česnek, všechno koření, citrónovou šťávu a olej vhodíme do misky. Všechny bylinky drobně posekáme a přisypeme rovněž do misky. Vše řádně promícháme.
Hejky řádně umyjeme a osušíme. Čajovou lžičkou plníme marinádou břišní dutinu Hejka (cca 2 lžičky marinády). Odložíme na podnos. Pokud nám zbude nějaká marináda, lze Hejky potřít i zvenčí. Takto připravenou rybu odložíme alespoň na 2 hodinky odpočinout do lednice. Při marinování můžeme někokrát rybu otočit a potřít. Po uležení maso grilujeme za občasného potírání marinádou nejlépe na dřevěném uhlí asi 5 minut po každé straně. V nejhorším případě lze použít pánev, nebo troubu. Podáváme s bramborem nebo pečivem.

Petržel kadeřavá „kudrnka“

Pěstování: Petrželka je dvouletka. Vyséváme ji každým rokem, abychom si zajistili každoroční sklizeň. Ve druhém roce vykvétá a pak bychom jí měli odstranit a nechat na záhoně jen tu, kterou jsme vyseli nově. Má ráda částečně zastíněnou půdu a pěstovat ji lze i v květináči za oknem.

Poměrně dlouho trvá (až 6 týdnů) než vyklíčí. Díky tomu si vysloužila celou řadu pověr, třeba že než vyroste, sedmkrát dojde do pekla nebo že by se neměla rozdávat, protože dárce do roka zemře. My ale žijeme v 21. století, tak se kloním jen k jedné pověře a sice té, že se jí daří jen v domácnosti, kde vládne žena. (Tak proč mi její pěstování dává tak zabrat?! 😉 )

Použití: Petržel je močopudná, ve vysokých dávkách však dráždí ledviny a pánevní orgány. Je vhodná při menstruačních potížích, v těhotenství ji však používáme střídmě. Podporuje chuť k jídlu.

Díky své jemně kořenné příchuti je oblíbená především do polévek, salátů, ale také do všech bramborových pokrmů. Hodí se do bylinkových másel, pomazánek, nádivek a ke grilovaným masům. Do vařených pokrmů jí dávejte těsně před podáváním, čímž si zachová svou chuť i vůni.

Krůtí prsa s petrželovou omáčkou

Suroviny: 1 kg krůtí prsa, koření Tandoori masala, olej, solamyl, sůl, pepř, cibule, jasmínová rýže, 2 vejce, petržel kudrnka, sladká chilli omáčka, pivo, masový vývar
Příprava: Krůtí prsa nakrájíme na kostky a vetřeme v oleji rozmíchané koření Tandoori masala a necháme odležet. V misce rozšleháme 2 celá vejce, přidáme 2 lžíce solamylu, sůl a trošku piva. Vyšleháme do velmi řídkého těstíčka. Rozpálíme olej a v těstíčku obalené a naložené krůtí kostky prudce opékáme do zlatova. Poté dáme okapat a mezitím, než se uvaří jasmínová rýže vytvoříme velmi rychlou pikantní omáčku. Do pánve Wok dáme 3 dcl vývaru, 1 lžíce chilli sladké omáčky a pořádnou hrst najemno nasekané petržele kudrnky. Vše provaříme a jemně zahustíme solamylem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *