Drátované kytičky

Autor

Jaro máme v plném proudu, dýchá na nás svým teplým dechem na každé procházce, a tak se jím necháme inspirovat. Kdo bude chtít, může si dnes se mnou zkusit vyrobit z drátu a korálků kytičku, kterou si můžeme zavěsit do okna nebo ji použít jako zápich do květináče. Každá z nás má doma na okenním parapetu určitě spoustu kytek, jež kvetou jen v určitém období nebo nekvetou vůbec a jsou ozdobné jen svým krásným bohatým olistěním. Tak proč je kapánek nepřizdobit?

Kdo to chce zkusit, ať si nachystá dráty o dvou tloušťkách: jeden silnější, může být měděný, ale i z jiného materiálu. Důležité je, abyste ho dokázaly ohýbat do požadovaného tvaru. A druhý docela tenký, kterým původní kostru svážeme a pak následně okrášlíme korálky.

Samozřejmě budeme potřebovat cvikací kleště a ketlovací kleště (s kulatými čelistmi).

Nejdřív vezmeme do rukou silnější drát a vytvarujeme kostru. Drát zatím nestříháme, to až nakonec. Velikost si zvolte sami, ale pro začátek doporučuju menší, ať ji máte brzy hotovou. Začneme ji tvarovat od středu. Drát ohýbáme do spirálky pomocí ketlovacích kleští. Pak vytvoříme okvětní lístky. Snažíme se sice, abychom je měli pravidelné, ale ani v přírodě vždycky není jeden jako druhý, proto, když to úplně přesně netrefíme, nevadí. Konec drátu necháme delší tak, abychom ho mohli za posledním okvětním lístkem ohnout do očka na zavěšení. Pokud ji budeme chtít nakonec omotat na špejli, nebo jinou tyčku, necháme konec ještě delší.

Teď si vezmeme tenčí drát a okvětní lístky ve středu přichytíme ke spirálce. Nejlepší je začít v místě, kde je očko na zavěšení, a připevňujeme jeden lístek po druhém, až máme všechny.

Znovu si ustřihneme tenký drát, tentokrát větší kus, aby stačil aspoň na jeden okvětní lístek, a budeme s ním omotávat okvětní lístky, a to tak, že jednou omotáme naprázdno, jednou navlečeme korálek a omotáme.

Pokud nám dojde drát, ukončujeme a navazujeme ve středu kytky, tam to je nejmíň vidět. Pokračujeme stále stejně, až máme hotovy všechny okvětní lístky. Už teď to vypadá docela pěkně, kdo chce, může skončit.

Nebo můžeme pokračovat a podobně vyplnit střed.

Tvar si můžete zvolit, jaký chcete. Pro inspiraci posílám ještě jeden nápad. Ale už jen v rychlosti, jako fotodokumentace.

Pokud je budeme chtít připevnit ke špejli, necháme si místo očka konec drátu rovný. Buď ho přímo omotáme kolem ní, nebo připevníme slabším drátem. Ale není to nadlouho. Část špejle, co je zapíchnutá v zemině, brzy uhnije. Bylo by lepší hned použít něco trvanlivějšího. Buď nějakou tyčku z umělé hmoty nebo ty tyčky, co se zapichují do orchidejí, a přichycuje se k nim výhon s květy. Moc pěkně vypadají v okně zavěšené na vlasci. Kdo použije průsvitné barevné korálky, jako já. Může se těšit, jak je rozzáří sluneční paprsky. Tak snad to aspoň někoho z Vás zaujalo, a pustíte se do díla.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *