Herbář trochu jinak

Autor

Ptáte-li se, zda budeme sbírat a sušit rostliny všeho druhu, pak odpovídám ano. Ale návod na založení klasického herbáře nečekejte. Produkty následujícího tvůrčího snažení by měly být spíš milou vzpomínkou na ještě sluncem prosluněnou procházku přírodou. Moc času už možná nezbývá, ale nějakou tu kytičku, bylinku nebo pěkně vybarvený lístek ještě určitě objevíte.

A jak jsem v úvodu řekla, tak udělejte. Nasbírané rostlinstvo klasicky vylisujte, nejlépe tedy vložením do novin a řádným zatížením.

Zatímco se květinky lisují, poshánějte si další potřebný výtvarný materiál:
potravinářskou folii (nebo jakoukoliv jinou folii – má pouze funkci pomocnou), papírové kapesníčky, lepidlo Herkules event. speciální lepidlo na ubrouskovou techniku, štětec a také barevné papíry, čtvrtky, kartony s různým povrchem a reliéfem nebo třeba i látku.

Já jsem si ještě na obyčejný kancelářský papír vytiskla tzv. vintage vzory, mám je ráda, neboť působí romanticky a nostalgicky.


Pracovní postup není složitý.
Na potravinářskou folii rozprostřete papírový kapesníček, ale pouze jeho jednu vrstvu, znamená to tedy, že dvouvrstvý kapesníček rozložíte na dva díly, třívrstvý na tři díly.

Na kapesníček si upravíte vylisované kytičky tak, jak se vám líbí. Doporučuji moc nevrstvit na sebe, spíše klást vedle sebe.

Jakmile budete s rozmístěním spokojeni, zakryjte rostlinky opět jednou vrstvou kapesníčku.

Na řadu přichází lepidlo. Velmi opatrně (aby se vám kapesníček neprotrhl) jej nanášejte štětcem přes rostliny i do okolí. Nešetřete a všechny vrstvy důkladně „prolepte“. Kapesníček se bude různě krabatit a to je na tom právě hezké.

Nechte důkladně, zdůrazňuji důkladně proschnout. Celé to perfektně ztuhne a zprůhlední a teprve potom vzniklý sendvič odlepte od folie. Jde to dobře. No a máte hotový polotovar pro vaše další nápady a tvoření.


Mohou to být přáníčka, která nejen že jsou originální, ale v případě použití bylinek, levandule apod. také úžasně voní,

záložka do knihy,

ozdoba na obal dívčího deníčku nebo na víko krabice se sbírkou čehokoliv.

Stejně tak si můžete hotová dílka zarámovat a pověsit – mít zkrátka takový herbář na zdi.

Přeji Vám krásné a pohodové tvoření.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *