Jarní tvoření pro každého

Autor

Tak se nám konečně podařilo za zimnou zavřít vrátka a konečně tu máme všemi očekávané, přírodu probouzející jaro. Nejedna domácnost si kus jara odnáší domů ze supermarketů v podobě jarních tulipánků, narcisků či barevných petrklíčů. Ano, ano taky patříme k těm jaruchtivým a pídíme se po větvičkách kočiček, zlatého deště, zdobíme si příbytky jarními dekoracemi….jen abychom jaro přivábili, co možná nejdříve.

Letos jsem se s dětmi pustila do výroby takzvaného hlavounka. Jeho výroba je jednoduchá a myslím, že mnohým i známá. Sama si vzpomínám, že jsem si svého travníčka vyráběla i coby dítko školou povinné. Tedy se nejedná o žádnou novinku, dokonce jsem viděla v nejednom květinářství prodávat i hotová různá zvířátka na stejném principu. Ale nač utrácet, když výroba je tak jednoduchá a materiál dostupný a cenově velmi přijatelný a radost z tvoření…

K výrobě vlastního hlavounka budeme potřebovat starou silonovou punčochu, osení, piliny, gumičky a k dodekorování třeba plastová očička, mašličky…

Začneme tím, že do punčochy nasypeme osení, pak vyložíme punčochu pilinami. Dělá to trochu nepořádek, zvláště když pracujeme s dětmi, ale mají z tvoření ohromnou radost, tak je škoda je nezapojit zvláště, když se pak těší z vlastnoručně vyrobeného dílka a sami se pak o travníčka starají. Když jsme vložili dostatek pilin a vyhovuje nám velikost hlavičky podvážeme ji gumičkou. Samozřejmě můžeme i provázkem nebo i uzlíkem na punčoše, ale nám nejvíce vyhovují gumičky. Těmi jsme si i pomohli při vytvarování nosu, kdo chce může vytvarovat i ouška, nebo holčičkám drdůlky….fantazii se meze nekladou.

Poté si hlavičku dotvoříte podle vlastní fantazie. Můžete použít plastová očička, nebo si vytvořit vlastní. My použili pěnovou čtvrtku, kterou jsme zakoupili v papírnictví a tu nastříhali podle potřeby. Přilepili ji tavnou pistolí, je odolná vůči vodě, takže účel splní dokonale a navíc výrobku dodáte vlastní tvář. Pak stačí jen hlavičku zalévat, piliny dobře drží vlhkost, tak se nám hlavička brzy zazelená a o vlasky nebude nouze, pokud nebudete šetřit na osení. Celý proces trvá asi týden. Náš Martínek chtěl dědečka, nasypal asi méně osení tak náš dědeček pravda tolik vlásků nemá, ale myslím, že zrovna u dědečka to tolik nevadí. Vadí to spíš našemu Martínkovi, který ho chce stále stříhat. Karolínka si vyrobila slečnu a už se těší jak ji vlásky stáhne mašličkou.

Hlavičky nám dělají parádu doma a jsou stále pěkné, ale věřím, že za oknem by se jim vedlo lépe, ale nemáme to srdce je tam vystrčit.

Krásné jarní dny i radost z tvoření Vám přeje Lenka

P.S.: posílám Vám ještě jednu ukázku hlavičky, kterou si vytvořili děti na jedné jarní výstavě. Hlavička je tmavá, protože místo pilin se použilo nějaké bambusové vlákno, používané prý chovateli třeba při chovu želviček (nevím, neznám). Hlavička je maličká a tak se podařilo, že jsou vidět i kořínky osení, tak máme kromě bujaré kštice taky fousky.

5 comments

  1. Moc pěkné a nenáročné na práci. jen naše paneláková rodina má potíže s pilinami (kde je vzít?). Čím nahradit, aby to drželo vlhkost?
    Vnučky (5 a 7 let) by tvořily s nadšením.

  2. Nebo se zkuste zeptat nějakého truhláře (stolaře) … Kdo dělá se dřevem, má takového odpadu habaděj. Kdysi jsme taky s dcerami sháněly hobliny a piliny do školy, od truhláře jsme si přinesly plný pytel, byl rád, že se toho odpadu zbavil a nám to posloužilo 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *