Nedávno jsme s dětmi šli na „cestu kolem světa“, která byla věnována severoamerickému kontinentu. Hru jsme si moc pěkně užili a dozvěděli se spoustu novinek ze světa původních obyvatel Severní Ameriky – Indiánů. Děti cestou plnily spoustu disciplín, střílely lukem, stopovaly bizony i jinou zvěř, lovily ryby, kreslily na totem, hrály na hudební nástroje, ale i tvořily lapač snů. Že nevíte, jak lapač snů vypadá a k čemu slouží? Také jsem nejprve nevěděla, ale protože účel byl velmi dobře popsán na ceduli před stanovištěm, informaci Vám ráda předám.
Podle Severoamerických indiánů lapač zachycuje dobré sny a ty špatné odhání. Dále jsme se na ceduli dozvěděli, že i kulatý tvar lapače má svůj význam a tím je to, že představuje celý vesmír. Uprostřed kruhu, či chcete – li, uprostřed vesmíru se skrýváte vy, zde jako symbol poslouží malý korálek. V této symbolice je důležité, aby kamínek byl umístěn přesně v půli kruhu. Velmi důležitou funkci podle Indiánů představovala peříčka, která jsou přivázána ke kruhu. Pohlcují špatné sny i negativní energii. Dobré sny i pozitivní energie je přenesena do síťky a pomocí pavučinových stezek se dostává ke středovému kamínku, tedy k vlastnímu já.
Potřeby na výrobu:
Čtvrtka
Kružítko
Nůžky
Děrovačka
Vlna
Korálky
Peříčka
Postup:
Kružítkem narýsujeme na čtvrtku kružnici, jehož průměrem je cca 5 cm. Ze stejného středu vytvoříme ještě jednu kružnici o průměru cca 4 cm. Vystřihneme dle obrázku.
Na vystřižený kroužek uděláme pomocí děrovačky otvory.
Utvořenými otvory provlíkáme vlnu oblíbené barvy, tak, že tvoříme jakousi pavučinovou síť. Nesmíme zapomenout do polovičky sítě připevnit kamínek.
Vně kruhu připevníme vlnou peříčka navlečená na korálky.
Na protilehlou stranu peříček utvoříme pomocí vlny očko a lapač snů připevníme nad postel.
Funguje? To již musíte vyzkoušet sami.
Přeji jen samé krásné sny ať už s lapačem či bez něj.