Levandulový čas

Autor

Tak už ho tu zase máme… čas prázdninového volna, čas horkých letních dní, čas levandule. Přesto, že je pro pěstování levandule typická oblast jihovýchodní Francie, daří se jí i na naší české zahradě. Za dva roky, co ji pěstujeme, se nám pěkně rozrostla.

Nyní přišlo období, kdy levandule nakvétá modrofialovými květy a voní vůní sice výraznou, ale přesto uklidňující. Když bych tu popisovala při jakých potížích levandule pomáhá a k čemu slouží, bylo by to bezesporu nošení dříví do lesa, neboť tyto informace jsou všeobecně známé. Budu se s vámi raději bavit o tom, k čemu levanduli používám já.

V době od června do konce srpna vážu levandule do čerstvých kytic a přidávám je k dárkům nebo svázané kytičky nechávám, zavěšené na provázku, sušit v podkroví. Levanduli, kterou vážu do kytičky, stříhám buď brzy ráno, nebo pozdě odpoledne.

Letošní léto jsem čerstvé kytičky darovala spolu s levandulovými mýdly tak, že jsem mýdla uložila do malých dárkových tašek s levandulovým motivem a tašky jsem doplnila fialovým ubrouskem.

Další, poněkud větší dárek, jsem zabalila do zbytku bílého papírového ubrusu, převázala širokými stuhami v barvě levandule a darovala s kytičkou. Zjistila jsem, že u zmiňovaného ubrusu je třeba balit dárek opatrně a promyšleně, protože se papír rád mačká a bohužel je to, při nepozorném skládání papíru, ve výsledku poměrně dost vidět.

Když jsem u těch zbytků, které se najdou ve většině domácností, nedám dopustit na pečicí papír a dortové ubrousky. Z pečicího papíru v ruličce ustřihnu čtverec dle velikosti kytice, svázanou kytičku na něj položím tak, aby stonky směřovaly do rohu čtverce, a papír se do kornoutu stočí prakticky sám. Dotvaruji tím, že jeden roh papíru ohnu, na druhé straně jej přichytím miniaturním kouskem lepicí pásky a kytici převážu stužkou. Musím přiznat, že s pečicím papírem se mi pracuje lépe než s dortovým ubrouskem. Výhodou ubrousku je skutečnost, že na zdobení kytice lze využít ubrousek zčásti pomačkaný, případně mírně roztržený nebo jinak pochroumaný. Prostě takový, který se z nějakého důvodu nehodí jako podložka pod dort nebo jako papírové prostírání. Uprostřed ubrousku vystřihnu kulatý otvor, kterým kytičku prostrčím. Porovnám papír a doplním stuhou v barvě ubrousku.

Zbývá mi připomenout všem známou klasiku – převázání kytičky přírodním vláknem.

Část své levandulové úrody (květy) nechávám sušit, rozloženou na papíře, opět v suché místnosti. Po usušení levanduli nasypu do látkových sáčků a uložím do prádelníku – pro potěšení z její vůně a na vztek všem případným molům, kteří by se ve skříni mohli objevit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *