Tak už ho tu zase máme… čas prázdninového volna, čas horkých letních dní, čas levandule. Přesto, že je pro pěstování levandule typická oblast jihovýchodní Francie, daří se jí i na naší české zahradě. Za dva roky, co ji pěstujeme, se nám pěkně rozrostla.
Nyní přišlo období, kdy levandule nakvétá modrofialovými květy a voní vůní sice výraznou, ale přesto uklidňující. Když bych tu popisovala při jakých potížích levandule pomáhá a k čemu slouží, bylo by to bezesporu nošení dříví do lesa, neboť tyto informace jsou všeobecně známé. Budu se s vámi raději bavit o tom, k čemu levanduli používám já.
V době od června do konce srpna vážu levandule do čerstvých kytic a přidávám je k dárkům nebo svázané kytičky nechávám, zavěšené na provázku, sušit v podkroví. Levanduli, kterou vážu do kytičky, stříhám buď brzy ráno, nebo pozdě odpoledne.
Letošní léto jsem čerstvé kytičky darovala spolu s levandulovými mýdly tak, že jsem mýdla uložila do malých dárkových tašek s levandulovým motivem a tašky jsem doplnila fialovým ubrouskem.
Další, poněkud větší dárek, jsem zabalila do zbytku bílého papírového ubrusu, převázala širokými stuhami v barvě levandule a darovala s kytičkou. Zjistila jsem, že u zmiňovaného ubrusu je třeba balit dárek opatrně a promyšleně, protože se papír rád mačká a bohužel je to, při nepozorném skládání papíru, ve výsledku poměrně dost vidět.
Když jsem u těch zbytků, které se najdou ve většině domácností, nedám dopustit na pečicí papír a dortové ubrousky. Z pečicího papíru v ruličce ustřihnu čtverec dle velikosti kytice, svázanou kytičku na něj položím tak, aby stonky směřovaly do rohu čtverce, a papír se do kornoutu stočí prakticky sám. Dotvaruji tím, že jeden roh papíru ohnu, na druhé straně jej přichytím miniaturním kouskem lepicí pásky a kytici převážu stužkou. Musím přiznat, že s pečicím papírem se mi pracuje lépe než s dortovým ubrouskem. Výhodou ubrousku je skutečnost, že na zdobení kytice lze využít ubrousek zčásti pomačkaný, případně mírně roztržený nebo jinak pochroumaný. Prostě takový, který se z nějakého důvodu nehodí jako podložka pod dort nebo jako papírové prostírání. Uprostřed ubrousku vystřihnu kulatý otvor, kterým kytičku prostrčím. Porovnám papír a doplním stuhou v barvě ubrousku.
Zbývá mi připomenout všem známou klasiku – převázání kytičky přírodním vláknem.
Část své levandulové úrody (květy) nechávám sušit, rozloženou na papíře, opět v suché místnosti. Po usušení levanduli nasypu do látkových sáčků a uložím do prádelníku – pro potěšení z její vůně a na vztek všem případným molům, kteří by se ve skříni mohli objevit.