Lucetujeme

Autor

Lucet je, či spíše byl, středověký pomocník při výrobě ozdobných šňůrek. Lucety se v Evropě hojné míře vyskytovaly asi v šestnáctém století, ale údajně se, již v poněkud omezené míře našly i v dámských ručních potřebách ve století devatenáctém. I když se lucety vyráběly převážně ze dřeva, v době jeho rozmachu byly vyřezávány i ze slonoviny či perleti. V dřívějších dobách našly lucetové šňůrky hojné využití jako součásti oděvu například při šněrování živůtků.

Na výrobu lucetové šňůry budeme potřebovat:
Lucet
Vlnu

Postup:

Začneme tím, že protáhneme vlnu otvorem zezadu směrem k sobě.

Vlnu táhneme po pravé vrchní straně lucetu, stočíme na spodní pravou stranu a obtočíme levou vidličku lucetu z vrchní na spodní stranu a napneme na pravou vrchní stranu. Protože se to špatně popisuje a lehce dělá, stačí následovat fotografie.

Dolní část vlny na pravé straně lucetu přetáhneme přes vrchní vlnu a přehodíme přes pravou vidličku. Opětovně je to velmi jednoduché a pro jistotu jsem to nafotila ve třech krocích. Nejprve jsem značně uvolnila vlnu, o kterou se jedná, posléze jsem ji opřela o pravou vidličku a na závěr jsem ji celou přehodila do spodní části.

Poté lucet otočíme zleva doprava a vlnu táhneme vrchní horní částí pravé vidličky.

Spodní část vlny na pravé vidličce přehodíme přes vlnu i vidličku. (Nyní vyfocena až finální fáze).

Lucet znovu otočíme zleva doprava.

Očko utáhneme a vlnu přehodíme přes vrchní část pravé vidličky.

A nyní již opakujeme stále stejný postup. Přehodit spodní vlnu na pravé vidličce přes vrchní vlnu i vidličku otočit lucetem zleva doprava, očko utáhnout….

Pokračujeme tak dlouho, jak chceme mít dlouhou šňůrku. Z mé, prozatím malé praxe doporučuji první šňůrku moc neutahovat, abyste si dobře osvojili postup u výroby (případné chybky jako dvojitá očka se mi tak lépe opravovaly). Další výrobek již více poutáhněte, vypadá to potom esteticky lépe.

V případě, že nám délka výrobku postačuje, vlnu ustřihneme a provlékneme nejprve spodním a potom vrchním očkem a utáhneme.

Lucutujeme bez lucetu

Protože mě moc potěšil Váš zájem o lucetování, přemýšlela jsem, jak Vám co nejlépe ofotím či nakreslím lucet, aby se podle něj dal vyrobit. Napadlo mě však něco lepšího. Vymyslela jsem, jak se dá velmi snadno nahradit. Protože nejdůležitější části jsou vidličky, přes které se přehazuje vlna, nahradila jsem je dřívky od nanuků. Otvor slouží pouze k protahování šňůrky a v tomto případě se šňůra bude protahovat pouze v oblasti zkřížení dřívek.

Potřeby:
dvě dřívka od nanuků
šroubek či hřebíček k upevnění

Postup

Nejprve je nutno pevně upevnit dřívka a to tak, aby mezi nimi byl rozestup cca 3 cm (to je vzdálenost mezi vidličkami na našem lucetu). Důležité je aby dřívka byla stabilní (já jsem zkoušela upevnit pouze gumičkou a při výrobě byla dřívka trochu pohyblivá, čímž bylo lucetování trochu obtížnější, proto nedoporučuji k výrobě první šňůrky).

Postup je jinak stejný jako na lucetu, jen s tím rozdílem, že není hotový výrobek provlékaný otvorem v lucetu.

Přeji všem pěknou zábavu u lucetování, Vaše případné dotazy, pokud bude v mých silách, ráda zodpovím.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na