Minikurz hvězd – díl 1.: Perleťová růžovka

Autor

Jelikož od napsání mého prvního článku k tomuto tématu uběhlo už několik měsíců a také dané sliby se mají plnit, činím tak právě teď. Zvu všechny zájemce o výrobu vánočních hvězd do mého minikurzu.

V této roční době, kdy děti opět zasedly do školních lavic, už nebude divné, že se chystáme na Vánoce. Pokud budete chtít vyrobit ozdob více, ne jen jednu, měli byste začít. Vždyť ten čas uteče jako voda. Večery se prodlužují, a ani chladné počasí během dne nás neláká trávit čas venku. Takže toho využijeme a pustíme se do práce. Nebojte, bude to spíš zábava. Začneme tím nejjednodušším, aby to hravě zvládl každý. Bude to perleťová hvězda.

Na dnešní lekci budeme potřebovat:
Korálky o průměru 10mm – 36 ks (bílé)
Korálky o průměru 12mm – 6 ks ( růžové popraskané)
Korálky o průměru 5mm – 18 ks (růžové)
Barvy si zvolte, jaké chcete, jen ať spolu ladí.
Drát o průměru přibližně 0,3mm – 75 cm /měď nebo jiný/ Hlavně aby prolezl dírkou bílých korálku 2x.
Toto je materiál na jednu hvězdu. Rozměry jsou jen přibližné, korálky můžou být i menší, protože hvězda z uvedených korálků měří v průměru 11,5 cm. Kdo chce menší, zvolí menší korálky.
Na stříhání drátu budeme také potřebovat štípací kleště nebo nůžky.

Ustřihmeme si drát a navlékáme střídavě 6 korálků bílých a 6 korálků barevných. Můžou být velikostně i stejné, nebo můžou být ty barevné nepatrně větší, jako mám já. Začneme ale bílým. Pak navlečené spojíme v kruh, tím že konec prostrčíme prvním bílým korálkem. Jeden konec drátu si necháme krátký asi 5 cm , a na ten dlouhý budeme dále navlékat. I ten krátký však musíme po celý čas držet, aby se nám dílo nerozsypalo.

Na dlouhý konec drátu navlékneme další 3 bílé korálky, pak 3 maličké a zpět posledním bílým korálkem. Vznikne špička pvního cípu.

Navlékneme další 2 bílé korálky, pak konec drátu prostrčíme dalším bílým korálkem v kruhu. A už máme hotový první cíp hvězdy. Teď už se drát snažíme utahovat, aby hvězda byla pevná.

Toto opakujeme celkem 6x. Zde ještě jednou v detailu špička cípu z maličkých korálků.

Když už máme hotové všechny cípy hvězdy, konce drátu čouhají z jednoho korálku na dvě strany. Z toho, který jsme navlékli jako úplně první. Zbývá dílo zakončit. Nejdřív omotáme jeden konec drátu asi 3x okolo drátu, co vede z korálku, totéž provedeme s druhým koncem na druhé straně korálku.

Pak oba konce prostrčíme sousedními korálky a ustřihneme. Tak se ukončení nejlépe schová.

Hotová hvězda. Tato hvězda je vyrobená podle pohlednice.

Doufám, že jsem Vás nalákala, a zkusíte to. Návod vypadá složitě, ale jen proto, že je velice podrobný. Kdybyste přece ještě něco nevěděli, ptejte se. Budu ráda, když mi dáte vědět, že jste to zkusili, protože za nějaký čásek Vám pošlu další návod na jiný typ hvězdy.

3 comments

  1. Tip: Moc pěkně vypadá tato hvězdička vyrobená z malých perleťových korálků. Daleko menších, než jsou v návodu! Doporučuji zkusit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *