Svátek maminek se blíží, tak je čas jim/nám něco nachystat. Můžete se s námi vydat do tvořící akce, která zní na první pohled složitěji, než jak tomu ve skutečnosti je. Ubrousková technika je nejen snadná, ale má hlavně široký záběr. A to jak v obrovském výběru vzorů, tak v předmětech, které lze „oubrouskovat“. My jsme techniku decoupage použili na ozdobení květináče a zrcadla. Tvořilo jak dítě pětileté, tak dítě dvouleté.
Nenechte se odradit, že tentokrát nebudete mít všechny pomůcky doma a s nadšením vyražte do výtvarných potřeb, papírnictví apod. Zde je potřeba koupit speciální lepidlo na ubrouskovou techniku a také můžete nakoupit i TO, CO budete zdobit a TO, ČÍM budete zdobit. Výhodou nákupu ubrousků ve výtvarných potřebách je možnost výběru po jednom kusu, netřeba kupovat celé balení. A že těch vzorů existuje, to nemusím ani vyprávět.
POTŘEBNÉ POMŮCKY:
předmět ke zdobení (květináč, zrcadlo, tác, kámen, šperkovnice, krabička – nejlépe v přírodní či bílé/světlé jednobarevné barvě)
lepidlo na decoupage (cena 50 ml kolem 50 Kč, nic hrozného a dost vydrží)
ubrousky (výběr podle tématu, barvy, chuti, vkusu…)
štětec
nůžky
U tvoření je potřeba i jedněch trochu zkušenějších rukou (myslím minimálně starší před-školní dítko, které již umí lépe stříhat), jinak se mohou opět zapojit i prckové kolem dvou let věku. Je samozřejmě lepší, aby už dítě párkrát předtím se štětcem malovalo, takže už je v tvoření s ním trochu zkušené. V každém případě je při této aktivitě důležité být ve střehu, aby dílo tak nějak i vypadalo a dítě neskončilo cele polepeno ubrousky a jejich kousky.
K samotnému postupu, který je opravdu snadný: z vybraného ubrousku (jehož vzor láká k osobnímu a konkrétnímu výběru, od narozeninových, přes zvířecí, velikonočně-vánoční, po láskyPlné obrázky) vybereme část, kterou budeme chtít lepit, vystřihneme ji (je-li podklad bílý, nemusíme zas tak detailně, protože většinou je podklad na ubrousku bilý také, takže po přilepení barevně splyne), oddělíme z ubrousku dvě spodní bezobrázkové vrstvy a tu jedinou horní slaboučkou s obrázkem přilepíme na vybrané místo. Necháme zaschnout. A to je vše! Pozor na následné šmátnutí na nezaschlé obrázky, mohou se při neopatrném konání na narušitele nalepit a také se odlepit, přehnout, utrhnout, natáhnout či jinak poničit.
Čím jste šikovnější a zkušenější, tím výše můžete svému ubrouskovému tvoření zdvihnout laťku: tvořit na odvážnější „věci“ jako jsou kamínky, vystřihávat složitější a drobnější tvary, dát se do „vystajlování“ celé sady (psací, kuchyňské, nábytkové).
A teď už hurá na věc, přeji krásné tvoření, ať mají maminky a další obdarovaní radost!