Minitvoření: Loutkové divadlo

Autor

Nebudeme šít, nebudeme vyřezávat, nebudeme se pouštět do větších akcí. Budeme se držet při zemi, kde jsou jak naše malé děti, tak šikovnost některých rodičů. Jakkoliv obdivuji patchworkové polštáře, šití domácích kombinéz či obdivuhodné dorty jako od cukráře, jsem si vědoma svých sil a věnuji se snadnému tvoření. A věřte, že dětem to většinou opravdu stačí a užijí si i tak jednoduché divadélko, které si s námi můžete vytvořit. Ručně nadaní jedinci pak mohou výtvor „vyšperkovat“ do vyšší úrovně.

POTŘEBNÉ POMŮCKY:
pevnější kartonová krabice
barevné papíry
obrázkové časopisy
zbytky balícího papíru s vhodným vzorem
špejle
samolepky, razítka
pastelky, fixy, vodovky
nůžky, lepidlo, izolepa

První krok je plán!

Vymyslete si s malým umělcem, jaké prostředí pro divadýlko chcete vytvořit. Nerozhodné nebo ty, co hýří nápady potěším – lze udělat i několik různých prostředí. U nás jsme začaly lesem, poté pokračovaly zámeckým prostředím a nakonec jsme se vrhly do vln. Ale moment, pěkně popořadě.

Divadelní prostředí

Na začátku trocha práce pro rodiče: abychom mohli na konci tvorby začít v prostoru krabice (tedy chci říct lesa, hradu či moře) hrát loutkové divadlo, je třeba udělat vstup, kudy budou loutky vcházet na scénu. Krabici postavíme na bok na delší stranu (ano, je lepší krabice např. od bot, než dortová čtvercová) a nyní horní část u obou stran nařízneme až k zadní plné části krabice. Šlo by ji i uříznout úplně, ale my udělaly malou vychytávku, že jsme tuto část zvedly a vytvořily tak další část pozadí – vhodné pro nebe (uvidíte to napětí, až se bude blížit drak!). Jakkoliv se to složitě popisuje, snadno se to dělá (okoukněte fotografie)!

Další vychytávkou pro lepší 3D efekt je nalepit ze stran například vystřižené stromy, které zasahují do prostoru jeviště a tvoří tak místo pro schovávačku herců – loutek (například Vlk tam bude moci pěkně číhat na Karkulku, nebo na Zajíce). S myšlenkou na Karkulku, Jeníčka a Mařenku jsme začaly jako první tvořit právě les. Není nic snazšího, než mezi samolepkami najít nějaké ty stromy, houby, drobná zvířátka a lepit je na zadní stranu krabice. A dokreslujeme, dolepujeme, dolaďujeme.

Loutkové postavičky

Hlavní hrdiny si děti mohou vybrat podle svého gusta. Ať už je to klasická pohádková královská rodina, zvířátka, oblíbené postavičky z animovaných seriálů, ale důležité je nezapomenout na „normální“ holčičku a kluka, protože děti rády samy hrají v pohádkách. K dokonalosti můžete hru dovést tím, že papírová postavička bude mít na obličeji fotku Vašeho dítka. Loutka úplně postačí papírová, pokud je papír slabý a ohýbá se nebo je průsvitný, tak jej jednoduše podlepte čtvrtkou. Postavičky mohou děti samy namalovat, vybarvit, vystřihnout a nakonec s dopomocí staršího asistenta pomocí izolepy (nebo stylem „mezi dva papíry“) přilepit na dolní část špejle. A postavička je hotová!

A až dohrajeme první pohádku v lese, můžeme na jiný, barevný podklad a jiné prostředí. Může to být třeba celkem na fantazii široké téma vody. Na modrém podkladovém papíře se začnou houpat vlnky, připlavou rybičky (stačí úplně jednoduchý tvar). A všimněte si, horní část s nebem vůbec neruší, naopak můžete nahoru na hladinu přikreslit či přilepit loď, nebo na ní později jako na loutce/s loutkou plout.

A do třetice všeho dobrého: pojďme přímo do pohádky! Je důležité, aby obrázek nebyl zcela přeplněný a byl zde prostor pro pohyb loutek a děj. Nejedná se o celkový obrázek, ale jen o podklad, pozadí, proto není na místě sem malovat či lepit postavičky, větší zvířátka apod. My jsme nalepily zámek a kočár, mezi kterými jsem nakreslila cestu. Dodat nějakou tu kytičku, strom či jinou drobnost a úplně stačí. Opět „doladíme“ tematicky postavičky, neměl by chybět kašpárek a můžeme rozehrát fantazii!

Krásné tvoření, kde po dokončení zábava nekončí, ale pokračuje!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na