Minitvoření: Sněhuláci

Autor

Někdy je sníh moc sypký na stavění sněhuláků. Někdy je sníh ideální, ale děti mají příliš velkou rýmu na to, aby ho vyrazily ven postavit. A někdy je prostě moc brzy tma a odpoledne je dlouhé. Než zima skončí, pojďme se ještě podržet jejího nejsilnějšího tématu, kterým jsou právě sněhuláci a sníh. Tvořit můžete už s předškolkáčky, ale bavit to bude i starší.

Pomůcky:
velký bílý papír
barevné papíry
kulaté „pomůcky“ na obkreslování (víčko, miska, hrnek…)
pastelky
nůžky
lepidlo
izolepa
větvička

Už první „úkol“ se bude dětem moc líbit a stane se zábavou. Jeho zadání totiž zní: „Najdi něco kulatého na obkreslení kolečka.“ Pohlídejte si jen CD a DVD, jinak se těšte, co všechno je napadne. Kromě očekávaného ve formě hrnečků, mističek nebo víček se můžete těšit i na speciality typu minutka na vaření nebo toaletní papír. Proč ne! Obkreslování je lepší u (nej)menších dětí lepší předem nejdříve natrénovat na velkém papíře.

Když je dostatečně natrénováno, můžeme přejít na papír barevný dle vlastního výběru. U nás padl výběr na modrého a oranžového sněhuláka. A jdeme dělat kolečka. Je dobré nechat děti před obkreslením postavit si sněhuláka z „obkreslovacích tvarů“, aby viděly, že tvary budou opravdu ve třech zhruba odpovídajících velikostech.

Můžete barevně samozřejmě vytvořit i reálného sněhuláka – z bílého papíru a nalepit jej na černý papír. Děti jsou nadšené, když vidí, že bílá pastelka (vločky) vlastně opravdu kreslí. My jsme bílou pastelkou na černý papír udělali doplňky – hrnce na hlavu, knoflíky, oči a ústa.

Další na řadě je stříhání. Kolečka jsou přeci jen pro nejmenší děti ještě náročná, takže téhle práce se může ujmout starší sourozenec, nebo dospělý dohled. Ale stříhání je potřeba trénovat, takže mladší děti budou zatím stříhat „vločky“, což jsou jakékoliv malé tvary. Vždyť i vločky mají různou někdy až zvláštní podobu.

Nastříháno, jde se lepit. Když je hotov základ sněhuláka, dolepujeme a dokreslujeme mu drobnější části jako je obličej, knoflíky a klobouk. Aby byl obrázek platičtější, nos můžeme nechat trčet dopředu. Stačí jej na konci ohnout a přilepit jen na konci.

Aby byl sněhulák „podepsaný a vřelý“, uděláme mu otevřenou náruč. Další oblíbenou činností obkreslovací je dost možná i u Vás obkreslování rukou. Proč tedy sněhulákovi nepropůjčit obrysy svých dlaní!

Ruce stačí vybarvit. Starší děti pak již dokreslují detaily jako nehty, děvčata i prstýnky a další nezbytnosti. Ale co důležitého by ještě nemělo snehulákovi chybět v ruce je koště! Když se porozhlédnete, jistě najdete nějakou malou větvičku, zmrzlou kytičku, klacík a podobně… Izolepou ji/jej připevněte sněhulákovi „do ruky“.

Na závěr se kolem sněhuláka/sněhuláků dodělá prostředí. Vločky a sníh z nastřihaných papírků, nakreslené, natiskané, natečkované… A zimní dílo je hotovo.

Krásné tvoření a spoustu zábavy Vám přejí RaFani!

P.S. Mami, příště chceme každý svoje lepidlo!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *