Patchworkové hvězdičky

Autor

Vlastnoručně vyrobené drobnosti často udělají obdarovanému mnohem větší radost než drahé dary. To je známá věc. A patchworkové hvězdičky patří právě do této kategorie. Netvrdím, že nebudete potřebovat trochu šikovnosti a trpělivosti, ale vyrobit je zvládne každý, kdo má do tvoření chuť.

Pak už potřebujete jen několik pomůcek a látky. Pokud jde o látky, stačí vám i menší zbytky. Budete kombinovat dva dezény, pokud možno barevně nebo vzorem výrazně odlišné. Samozřejmě vůbec nemusí jít o vánoční motivy.

Důležité jsou šablonky šestiúhelníků. Šikovní matematici si je narýsují, méně zdatní stáhnou z internetu. Na požádání vám je mohu i zaslat e-mailem. Platí, že jedna z šablon je po obvodu přibližně o 0,5 – 0,75 cm větší, plus ještě přídavek na zažehlení, který činí opět od 0,5 do 0,75 cm. Záleží na velikosti hvězdičky. Tak např. já používám na malou hvězdičku menší šestiúhelník o straně 3,5 cm a větší o straně 5 cm. U podtácku je to 7 a 9 cm. Velikost ale záleží jen na vás.

Menší šablonka slouží k vystřižení středu a větší k zadní části. Dle menší šablonky také vystřihnete díl z výztuhy a to buď ze silnějšího vlizelínu, nebo slaboučkého vatelínu, obojí nejlépe v zažehlovací úpravě.

Výztuhu přižehlíte k menšímu, tedy středovému dílu.

Zadní, větší díl si položíte lícem na žehlící prkno a přeložíte právě oněch výše zmiňovaných 0,5 – 0,75 cm směrem do rubu a zažehlíte. Pěkně postupně, jednu stranu po druhé. Protože na béžové látce není zahnutí moc vidět, vkládám fotografii s látkou ve výraznějším provedení.

Na takto nachystaný zadní díl si položíte podložený středový díl a to přesně dle následující fotografie. Špičky šestiúhelníků se dotýkají středů hran zadního dílu.

Ohnete, zažehlíte event. si přišpendlíte postupně všechny špičky zadního dílu na díl středový.

A pak už jen špičky po okraji přišijete (resp. prošijte). Zda na šicím stroji nebo v ruce záleží na vašich možnostech či chuti. I ruční šití má své kouzlo. Já mám podtácky v ruce vyšívací bavlnkou, ozdoby na stroji, zlatou, nebo stříbrnou nitkou.

Šijete –li ozdoby, nezapomeňte na poutko na zavěšení. Dozdobeno mám ještě rolničkou.

Návod se tváří složitě, ale samotná práce je opravdu jednoduchá. Tak ať se dílo podaří.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/