Pleteme pomlázku

Autor

Český velikonoční zvyk, naše tradiční koledování s pomlázkou, je pro mnoho cizinců záhadou. Setkala jsem se i s velkým ohromením, že v naší vlasti je zvyk na Velikonoce mlátit holky, slečny a paní. Cizinci málokdy tuší, že tradice koledování je založena na nové pomlázce upletené z mladých a čerstvých, nejlépe vrbových proutků, které koledováním předávají jarní sílu nám, děvčatům. Bohužel současné pomlázky jsou často uměle vyráběné a nemají v sobě životadárnou sílu rodícího se jara, tak tradice přichází víceméně o svoji podstatu. Protože uplést pomlázku není vůbec žádné umění, nabízí se možnost vyzkoušet si ji vyrobit vlastnoručně. Kromě mladých proutků a krepáku na dozdobení, potřebujete snad jen provázek či gumičku na uvázání a můžete se pustit do díla.

Připravíme si devět přibližně stejně dlouhých prutů a tlustých proutků. Jeden zůstane zatím nevyužit – použijeme ho v závěru na rukojeť.

Svazek 8 prutů svážeme v horní, tenčí části gumičkou a poprosíme někoho, aby nám svazek, po dobu pletení, podržel. Poté rozčleníme po čtyřech prutech.

Z jedné strany uchopíme vnější prut a přehneme ho vrchem mezi druhý a třetí prut na druhé straně a ihned jej vrátíme ze spodní strany na původní polovinu, ale tentokrát na její vnitřní stranu.

To samé opakujeme z druhé stany. Vnější prut přehneme vrchem mezi druhý a třetí prut na straně druhé a spodem jej umístíme na původní polovičku jako vnitřní.

A to stále opakujeme. Stále dokola. Zprava, zleva, zprava ……

až je třeba pomlázku ukončit. Sestřihneme proutky tak, aby žádný nevyčníval, převážeme provázkem (pro jistotu), který obtočíme posledním, tenkým proutkem, tak, aby pomlázka byla krásná na pohled.

A rada na závěr: nejlepší jsou čerstvé, proutky bez pupenů (omlouvám se, ale protože jsou letošní Velikonoce poměrně pozdě, tak je nafoceno mírně napučené proutí). V případě, že máte již proutí nějaký ten den doma, doporučuji ho těsně před pletením namočit, abyste zamezili lámání.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *