Srdíčka nejen valentýnská

Autor

Tradice obdarovávání se ve svátek sv. Valentýna je u nás velmi mladá a prozatím jaksi nezakořeněná. Jedni ji zcela zatracují, druzí podlehnou nátlaku okolí a další ji vítají s radostí. Jako já. Je totiž o důvod víc, proč zase něco tvořit. Patříte-li tedy k poslední kategorii, můžete hned začít, děti rády pomohou, patříte-li k té první, nechte si to zkrátka na jindy. Vždyť srdíček s láskou darovaných není nikdy dost.

Srdíčková tiskátka

potřebujete:
mechovou gumu – koupíte běžně v papírnictví ve formátu A4 za cca 12,- až 15,- Kč
dřevěnou destičku, špalíček (třeba i starou hrací kostku), ale stačí i karton z krabice
lepidlo Herkules
nůžky, zalamovací nožík
tužku, fixu
šablonky srdíček, nejlepší jsou tvořítka na cukroví

Na mechovou gumu obkreslíte šablonku srdíčka. Kdo má tvořítko, stačí ho silně do gumy zatlačit , vznikne obrys, dle kterého stříháte. Lze také do tvořítka uhodit např. paličkou na maso a gumu zcela prorazit.

S vystřiženým srdíčkem můžete dále libovolně pracovat – různě ho rozstříhat, vyřezat otvory apod. Následně ho po částech opět složíte a přilepíte na podložku. Čím víc dílků, tím víc trpělivosti. Nechte dostatečně uschnout.


Při tiskání máte několik možností. Buď na tisk použijete razítkovací barvu, ať už klasickou či některou speciální, např. voděodolnou ( prodávají se v různých barevných variantách), nebo třeba barevné inkousty, tuše, ale můžete vyzkoušet i barvy temperové, olejové, akrylové. K nanášení barvy použijte tiskací podušku nebo štětec, barvy přiměřeně, aby nezalila mezery v razítku. Vždy si nejprve udělejte zkušební vzorek. Barvy razítkovací se „vyrazítkují“ samy, ty ostatní, které by mohly po zaschnutí na razítku vytvořit tvrdou krustu, odstraníte vlhčeným ubrouskem.

Jak razítka využít vidíte na fotografii – stačí potiskat obyčejný papírový sáček, tácek na valentýnskou párty, vytvořit valentýnská přáníčka a další nápady se nabízí – vlastní balicí papír, zápichy do květin, prostírání…


A co takhle nechat se inspirovat filmem Ostře sledované vlaky?

Srdíčka korálková

potřebujete:
drobnější korálky
drátek – úplně stačí obyčejný ze zahradnických potřeb
kleštičky „štípačky“ nebo nůžky

Podle velikosti srdíčka si odměřte délku drátku + cca 3 cm k tomu.

Ohněte drátek v polovině a pomocí např. špejle, násady štětce apod. vytvořte očko

Na oba konce drátku navlékněte korálky a jakmile usoudíte, že srdíčko bude tak akorát velké, konce k sobě skroutíte.


Vytvarujte do tvaru srdíčka, nevzhledný konec ozdobně stočte.

Pokud zkombinujete obě techniky, tedy do korálkového srdíčka připevníte otisk na kartonu, vznikne vám již poměrně pěkný originální kousek.


Srdíčky pak ozdobte cokoliv. Na fotografii je jen malá inspirace.

Věřím, že vaše snažení bude po zásluze odměněno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *