Tvoření pro nejmenší: Vánoční ozdoby

Autor

Už je tu čas, kdy se domácnosti mění do vánočního. Na rozdíl od obchodů, které začali už v říjnu, je to teď již zcela v pořádku. Tipů na tvoření jste i u nás dostali několik, sami jich jistě spoustu znáte. My vám dnes předvedeme další výzdobu, kterou jsme tvořili v letošním adventním čase. Čekání na Ježíška je totiž dlouhé, tak proč si je společně nezkrátit a domov nevyzdobit. A zvládnou i děti pod pět a matky s šikovností za pět.

Jednoduchost je pro mini-dětské tvoření to zásadní. V jednoduchosti je totiž krása. A s přidanou hodnotou dětské fantazie pak vznikají roztomilosti (pro rodiče) prvního stupně. Kdo by zapomněl na klasický náhrdelník ze šípků. Ale naše ozdoba dnešní je ještě jednodušší, zejména co se potřeb týká. Nepotřebujete nic, co byste neměli doma.

Papíry, tužku, pastelky, nůžky, děrovačku a bavlnku.

Obkreslíme KOLEČKA. Mohou mít stejnou velikost, ale mohou být i menší a větší. Nedáváme striktní návod, dáváme inspiraci… U nás se tentokrát dělala stejná kolečka. Použít můžete samozřejmě téměř cokoliv s kruhovým tvarem od speciálních pomůcek na výtvarné tvoření po skleničku. A když už jsme u toho kulotvaru a svobody: můžete samozřejmě udělat i jiné tvary. Když necháte menší děti stříhat, vzniknou novotvary tak jako tak.

Přichází čas pro všechny milovníky barviček. Od pastelek, přes vodovky, po samolepkování apod. ZDOBENÍ doporučujeme oboustranné, protože s ozdobičkou výslednou je počítáno spíše do prostoru. A i kdyby ne, věřte, že se stejně dost možná bude točit. Otázka zásadní je na místě k diskuzi, a to zda další krok udělat jako další krok, nebo jej udělat jako krok předešlý… Ale tak my se teď podržíme našeho pořadí a vymalujeme a vystřihneme.

Tím krokem, který následuje (nebo přechází) je DĚROVÁNÍ. Je to oblíbená činnost u většiny lidí, kteří ji nemají v běžném popisu každodenní práce. Proč je časově přehoditelná? Protože někdy si děti oblíbí (a v časem prosincovém obzvlášť) kreslit andělíčky, ale také princezny nebo jiné postavičky, zvířátka atd. Jestli je necháváte tvořit a vybarvovat zcela bez omezení, je dost možné, že se to stane. A představte si ten běs a děs, když byste andílkovi proděrovali hlavu! Ano, v některých případech je na místě děrovat před malováním… U nás to tentokrát bylo ryze abstraktní kreslení, takže jsme děrovali poté a bez zničení díla. Je dobré pohlídat, aby dírka byla nahoře a dole zhruba nastejno, aby byla ozdoba pěkně visací. Kdo nemá klasickou děrovačku, skvěle lze použít tvarovací. A jestli nemáte žádnou, klasické nůžky udělají také svou práci.

A na je místě trénink uzlíků. Jednotlivá kolečka – části ozdobičky na sebe – nejlépe barevnou bavlnkou – na určitou vzdálenost (opět může být stejná, nebo se lišit u jednotlivých kousků) PŘIVÁŽEME. Tato fáze asi zabere nejvíce času. Je to skvělý trénink manuální zručnosti u dětí a trpělivosti u dospělých. Ale co, vždyť je vánoční čas, nikam nespěcháme, než přijde Ježíšek, určitě se ten uzlík nakonec podaří!

A když máme několik koleček přivázaných k sobě, můžeme jít zdobit, můžeme jít VĚŠET… Kromě toho, že je můžeme například pověsit do okna, tak můžeme připravit i nějaké na stromeček – ať už menší kolečka v řetězu, nebo jednotlivé „ozdoby“ různých tvarů, ty lze připravit na kratší bavlnku, a pak už jen zaháčkovat na stromeček.

U nás už k mé osobní lítosti SKONČIL ČAS TVOŽENÍ…

Protože Růženka se už naučila písmeno „ř“. Ale co, tak si zvyknu na to, že odteď už budeme jen TVOŘIT, no…

A můžu vám prozradit, že ještě jedno adventní s námi vás čeká 😉

Do té doby přejeme krásné zábavné adventní dny!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *