Útěk do offlajnu

Autor

Kreslení není jen pro prcky. Kreslení není jen pro nadané. Kreslit můžou všichni. Teď mám na mysli hlavně děti školou povinné, nepovinné středoškoláky ale nevyjímaje. Je třeba (pomoct) hledat zábavu v offline, aby se nám děcka nezbláznila.

Už dřív byli děti a dospívající k počítačům a podobným zařízením až hypnoticky přitahováni. Trávili tak radostně svůj mnohý volný čas. Nyní jsou k nim už rok povinně usazeni školně. A co s oním volným časem? Na kroužky nemůžou. Ty, které fungují, jsou taky zase online. Je potřeba je od svítících obrazovek odhánět, lákat je na jiné zajímavosti. A protože jsou dost omezené, tak proč nehledat v jednoduchosti. Jak známo, v té je často síla.

A tak i když nejsou zrovna budoucí malíři či ilustrátoři (i když, kdo ví, že?!), i když už odrostli pastelkám a školkovým malováním, přeci jen se to ještě někdy dá. I kdyby to bylo doslova na pár hodin týdně, lze to považovat za úspěch. Někdy přichází se zajímavými úkoly škola, někdy si je umí dohledat (kde jinde než online, že) sami. A někdy můžou s tipy přijít rodiče. Zkuste doma navrhnout něco z našich nápadů. Třeba se to „uchytí“.

Ať už jsou to hrátky s tvary a fantazií a abstrakcí (obrázek č. 1 – úvodní), namalování nějakého známého místa z hlavy (nebo podle fotografie – ideálně z knížky, abychom se opět neuchylovali do onoho online světa, kterému se chceme na chvíli vyhnout) jako je třeba Zlatá ulička (obrázek č. 2), obrázek naopak vymyšleného nebo napodobeného místa jako je třeba hrad (obrázek č. 3 – inspirace na obalu pastelek – proč ne!).

Další možností je pak zůstat u tužky, nebo jen decentně u barev. Hned starší děti ztrácí pocit „dětinského“ hraní. Navíc hrátky se stíny a stínováním je může zaujmout. Předlohy zase hledat jak ve fantazii, tak v knihách. Někdy stačí atlas psů (obrázek č. 4). A samozřejmě je možné se vrhnout i do fantazie a pobídnout je ke ztvárnění pocitů, nálad, živlů (obrázek č. 5). A doufat, že se nepochlubí celočerným papírem. I když – i to by byla výzva: poskytněte jim gumu, ať pokračují v tvorbě. Někdy málo stačí!

Kreslení zdar! 

 

3
Komentujte jako host

3 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
3 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mačka

Malování a kreslení je super. Jako zábava, ale i učení ve vlastním zájmu. Pokud někdo kreslí rád, a chtěl by se někam posunout, připomínám odkaz na on – line kurz, který je v mém prvním článku „Jak se doma nenudit“. Můžete si stokrát říkat, že to nebudete umět, není to tak. Viz já. A nezabere to tolik času, stačí kreslit po chvilkách. Dokázala jsem si, že i já v mém věku se dokážu v kreslení posunout. A je to investice navždy.

Satine

Krásné a svým vlastním způsobem uklidňující 🙂