Veselé magnetky

Autor

Málokdo dokáže lákavou lesklou plochu lednice uchránit před kreativním nájezdem dětí. Osobně snad neznám žádnou rodinu s dětmi, která by neměla povrch lednice pokrytý obrázky, samolepkami a magnetky. Já mám raději magnetky, protože na rozdíl od samolepek se s nimi daleko lépe manipuluje, nejsou statické, takže se dají různě přeskupovat a navíc jsou i praktické, protože se jimi dá připevnit třeba lístek s nákupem nebo krátký vzkaz. A magnetky vlastní výroby budou pro děti ještě zajímavější.

Budeme potřebovat:
• Samotvrdnoucí modelovací hmotu
• Podložku na modelování, pravítko
• Příborový nůž, špejli, párátka
• Dřevěný váleček
• Do kalíšku vodu, štětec
• Tavnou pistolku, lepidlo do ní
• Kulaté magnetky

Postup zhotovení:

Samotvrdnoucí modelovací hmotu dnes koupíte v každém větším papírnictví. Má podobné vlastnosti jako keramická hlína, ale hlavní rozdíl je v tom, že se nemusí vypalovat v peci, ale že schne na vzduchu. Může zůstat přírodní, nebo se nabarvit akrylovými barvami. Je krásně tvárná, trošku špiní, její zbytky se musí schovat do igelitového sáčku, jinak tvrdne a praská. V takovém případě přidáme trošku vody a pořádně propracujeme.

Základní tvar, který použijeme na magnetku můžeme vymodelovat v rukách jako placku, potom na podložce obřezat příborovým nožem s pomocí pravítka a nebo si pomoci dřevěným válečkem, hmotu rozválet, vyřezat nožem, nebo vykrojit vykrajovátkem. Detaily na základní tvary přilepujeme vodou. Stačí potřít místo, kde chceme malý tvar dát, např. okna na domek a lehce přitisknout.

Motivy na magnetky dozdobíme různými otisky – tečkami párátky, čárkami pravítka, nebo když si vezmeme vršek od fixy, uděláme ním také zajímavé otisky. Zkušenější „modeláři“ mohou na otisk do modelovací hmoty použít krajku, kterou přiloží na rozválenou hmotu a lehce válečkem přitlačí. Vznikne tak pěkný motiv.

Hotové tvary necháme ztvrdnout nejméně 24 hodin a z druhé strany tavnou pistolkou přilepíme magnetku. A je hotovo.

Takovéto magnetky ozdobí vaši ledničku, různá místa v dětském pokoji a pokud je zabalíte do celofánového sáčku, hned máte malý roztomilý dáreček pro své blízké.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/