Záplava klaunovského tvoření

Autor

Klauni mají v karnevalech nezastupitelné místo, a protože teď je jejich čas, nemohla jsem je opomenout ani já. Klauni vždy kouzlili úsměvy na tvářích malých i velkých přihlížejících a přinášeli do života zábavu. Doufám, že zábavu a radost vám přinese i naše dnešní tvoření.

Klauni z papírových tácků

Budeme potřebovat:
• Kulaté papírové tácky.
• Nafukovací balonky.
• Vodové nebo temperové barvy, štětec, kalíšek na vodu.
• Vlnu, nůžky.
• Sešívačku.

Postup:
Na kulatý papírový tácek si tužkou nakreslíme obličej klauna, jen nos označíme tečkou a necháme kolem něj více prostoru na nafukovací balonek. Klauna vybarvíme barvičkami, po zaschnutí obtáhneme obrysy tenkým štětcem černou barvou. Vlasy si vytvoříme z vlny tak, že ji omotáme např. kolem knihy, potom sundáme, vznikne nám ovál z namotané vlny. Ten v jednom místě svážeme a rozstřihneme vlnu na dvě části. Vlasy můžeme splést do pletýnek, nebo do copánků a sešívačkou je připevníme k hlavě klauna. Z tvrdého papíru můžeme klaunovi udělat mašli na krk. Na závěr uděláme ostrými nůžkami dírku v místě nosu, kterou provlékneme nafukovací balonek, ten trošku nafoukneme a zauzlujeme z rubové strany obličeje klauna. A je hotovo.

Pásová vystřihovánka – klauni

Budeme potřebovat:
• Tenký papír větší velikosti na vystřihovánku.
• Tvrdý papír na šablonu.
• Ostré nůžky.
• Pastelky nebo fixy.

Postup:
Z tvrdého papíru si vytvoříme šablonu na pásovou vystřihovánku. Může ji kreslit na malý formát, asi 7×10 cm, nebo ji nakreslit na formát A4. Záleží na tom, jak velkou vystřihovánku chceme mít, ale také na tom, jak velký máme k dispozici papír na pásovou vystřihovánku. Ten se totiž musí přeložit několikrát v šířce šablony do tvaru harmoniky (minimálně 3x), aby nám vystřihovánka mohla vzniknout. Na takto složený papír obkreslíme na horní stranu šablonu klauna. Důležité je, aby ruce a nohy klauna sahaly do přehybů papíru. Obkresleného klauna vystřihneme, v přehybech ruce a nohy neprostřihneme, jinak se nám klauni rozpadnou. Po vystřihnutí rozložíme a vymalujeme.


Klauni z kartonu

Budeme potřebovat:
• Karton.
• Temperové barvy, štětce, kalíšky.
• Ostré nůžky nebo zalamovací nůž.

Postup:
Pokud vám doma zbyla nevyužitá velká krabice od ledničky, televize, nebo nábytku, nevyhazujte ji. Můžete ji využít k dekoraci dětského pokojíčku. Nejdůležitější je zvolit si vhodný motiv. Něco, co mají vaše děti rády. Inspirujte se obrázky v dětských knížkách nebo omalovánkách. Obrázek se na karton tužkou předkreslí ve zvětšené velikosti. Je na to potřeba mít trošku výtvarného talentu a předlohu stále před sebou. Až je obrázek předkreslený, vybarví se temperovými nebo plakátovými barvami. Po zaschnutí se černou barvou a tenkým štětcem obtáhnou obrysy a obrázek se vystřihne nebo vyřeže z kartonu. Na zeď ho připevníme malými tenkými hřebíčky, které umisťujeme do černé obrysové barvy, aby nebyly moc vidět.

Papírová maska – klaun

Je velice jednoduchá. Motiv nakreslíme tužkou na tvrdý papír, musíme dodržet velikost a vzdálenost očí tak, aby maska hezky seděla na obličej dítěte. Mnoho předloh k vytisknutí najdeme na internetu. Vymalujeme čímkoliv, vystřihneme, navlékneme kloboukovou gumu a nasadíme na obličej naší ratolesti. Věřte, že pokud si dítě masku vyrobí samo, nebude ji chtít sundat ani večer v posteli 🙂

Plastická figurka – klaun

Postup najdete ZDE

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na